Danske Spil har fundet vinderen af Melodi Grand Prix – og det er en færing
Eksperterne hos Danske Spil har lyttet til alle sangene ved det danske Melodi Grand Prix – og især det nordligste bidrag er en sand ørehænger.

Når Danske Spil sætter odds på årets deltagere i Melodi Grand Prix, så rækker danmarkskortet længere end bare fra ’Mols til Skagen’ – i år skal favoritten til den samlede sejr findes helt oppe i Nordatlanten. Det vurderer Danske Spils oddssætter, Peter Emmike Rasmussen.
Han mener, at den færøske artist Sissal med sin sang Hallucination ligefrem har ’internationalt potentiale.’
"Det er første gang, at en færøsk artist er favorit til Melodi Grand Prix, og Sissal har årets bedste bud på en vindersang med sig i flyveren til Danmark. Hallucination er en vaskeægte ørehænger, som har et godt omkvæd, og som kan gøre sig internationalt. Jeg forventer også, at hun helt naturligt kommer til at få mange af stemmerne fra Færøerne. Det så vi også sidste år, hvor Janus Wiberg – udover, at det var en god sang - kom i finalen,” siger han.
"Som altid er det nogle meget stærke sange og dygtige artister, der er blevet udvalgt til kampen om at vinde Melodi Grand Prix og efterfølgende repræsentere Danmark ved Eurovision. Der er dog nogle, der skiller sig ud; Og Hallucination med Sissal er en af de bedste. Derudover skal også nævnes Maria Mathea med Air. Der er dog Andreas Kruse og Tim Schou, som lyder spændende. Ja, der er ikke nogen af kandidaterne, vi er klar til at afskrive allerede nu. Der er lagt op til en meget flot konkurrence med gode sange, så meget kommer til at afhænge af de optrædendes performance på selve aftenen," lyder det fra Danske Spils oddssætter.
Du kan følge med direkte på DR, når showet bliver afgjort 1. marts.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Ville bare hjælpe sin gamle mor med Danske Spils app - vandt en million20.1.2026 09:11:26 CET | Pressemeddelelse
En heldig nordjyde ville egentlig bare hjælpe sin gamle mor med noget it-hjælp. Så vandt han ’ved et uheld’ en million kroner: ’Du swiper bare sådan her’ og ’Pling-pling!’
Millionerne vælter ud i januar – Lotto deler 10 millioner ud til heldige danskere18.1.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Danske Spil og Lotto sender igen millioner af kroner ud til danske vindere – senest til to heldige danskere, der hver kan se frem til 4.000.000 skattefrie kroner. Samtidig er der to ekstra vindere, som hver vinder 1.000.000
Vinder 1.000.000 i Lotto – har ikke fortalt det til konen17.1.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Sønderjylland har i disse dage en stor hemmelighed for sin kone: Han har ikke fortalt, at han har vundet 1.000.000 i Lotto – han vil nemlig vente og i stedet overraske hele familien på én gang.
Vinder små fem millioner i Vikinglotto: ”Nu kan jeg jo skifte toilettet i stedet for at rense det!”14.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
En mand fra Lolland har stadig lidt svært ved at vænne sig til de muligheder, det giver ham at være blevet mangemillionær på Vikinglotto.
Jonas Vingegaard er historisk favorit til at vinde Giro d'Italia13.1.2026 15:57:48 CET | Pressemeddelelse
Ifølge Danske Spils eksperter har der ikke før været en større, danske favorit i det italienske etapeløb. Der er hos Oddset hele 67% chance for, at Jonas Vingegaard vinder Giro d'Italia.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum