Danske Spil har fundet vinderen af Melodi Grand Prix – og det er en færing
Eksperterne hos Danske Spil har lyttet til alle sangene ved det danske Melodi Grand Prix – og især det nordligste bidrag er en sand ørehænger.

Når Danske Spil sætter odds på årets deltagere i Melodi Grand Prix, så rækker danmarkskortet længere end bare fra ’Mols til Skagen’ – i år skal favoritten til den samlede sejr findes helt oppe i Nordatlanten. Det vurderer Danske Spils oddssætter, Peter Emmike Rasmussen.
Han mener, at den færøske artist Sissal med sin sang Hallucination ligefrem har ’internationalt potentiale.’
"Det er første gang, at en færøsk artist er favorit til Melodi Grand Prix, og Sissal har årets bedste bud på en vindersang med sig i flyveren til Danmark. Hallucination er en vaskeægte ørehænger, som har et godt omkvæd, og som kan gøre sig internationalt. Jeg forventer også, at hun helt naturligt kommer til at få mange af stemmerne fra Færøerne. Det så vi også sidste år, hvor Janus Wiberg – udover, at det var en god sang - kom i finalen,” siger han.
"Som altid er det nogle meget stærke sange og dygtige artister, der er blevet udvalgt til kampen om at vinde Melodi Grand Prix og efterfølgende repræsentere Danmark ved Eurovision. Der er dog nogle, der skiller sig ud; Og Hallucination med Sissal er en af de bedste. Derudover skal også nævnes Maria Mathea med Air. Der er dog Andreas Kruse og Tim Schou, som lyder spændende. Ja, der er ikke nogen af kandidaterne, vi er klar til at afskrive allerede nu. Der er lagt op til en meget flot konkurrence med gode sange, så meget kommer til at afhænge af de optrædendes performance på selve aftenen," lyder det fra Danske Spils oddssætter.
Du kan følge med direkte på DR, når showet bliver afgjort 1. marts.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Campinggal nordjyde vinder 10.000.000 og køber ny campingvogn (og overvejer stærkt nummer to)27.3.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det kan godt være en udgiftstung hobby at være campist – men det gør ikke det store, når man vinder 10.000.000 kroner i Lotto.
Eurojackpot: 710 millioner i puljen - denne vinder opfyldte sin store drøm for langt mindre25.3.2025 09:28:08 CET | Pressemeddelelse
Selv om det ikke var førstepræmien på mange hundrede millioner kroner, så kunne en mand fra Hvidovre med det samme opfylde sin store drøm, da han vandt knap 2,5 millioner kroner i Eurojackpot.
Vild vinder-weekend: Tre heldige danskere deler 5 millioner fra Lotto og Eurojackpot24.3.2025 09:13:20 CET | Pressemeddelelse
For tre helt almindelige, ualmindeligt heldige danskere blev weekenden en af den slags, man aldrig glemmer: De blev millionærer på kæmpe gevinster fra henholdsvis Lotto og Eurojackpot. Læs her, hvor de blev vundet.
Mistede kuponen og var stensikker på den var 750 millioner værd - måtte 'nøjes' med 1,4 millioner21.3.2025 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
I aften er der 621 millioner kroner i Eurojackpots førstepræmiepulje, men der er også 'små' millionergevinster at spillle om. Sådan en vandt en kvinde fra Sønderjylland sidste gang førstepræmiepuljen var helt i top - selv om hun havde mistet sin kupon.
Danske Spil: ”De er bare ikke seernes darlings”21.3.2025 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
For anden fredag i træk er det i aften en af grupperne, der må sige farvel til X Factor – det forudser eksperterne fra Danske Spil.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum