Hvad ville H.C. Andersen sige om klimakrisen?
I 2025 er det 150-året for H.C. Andersens død, og det markerer Bjerringbro Folkeuniversitet onsdag den 26. februar

Med udgangspunkt i sin bog ’Skyggepunkter: Menneske, natur og materialitet i H.C. Andersens forfatterskab’ vil lektor Torsten B. Thomsen fortælle om H.C. Andersen, og hvordan hans forfatterskab kan forbindes med den aktuelle udfordring, menneskeheden står overfor: klimakrisen?
Hvordan er Guldalderens natursyn stadig relevant, når det kommer til at forstå vores naturlige omgivelser? Og hvordan kan det at beskæftige sig med Guldalderens kunst og litteratur give os et nyt og kritisk blik på menneskets forhold til omverdenen?
Nedslag i H.C. Andersens forfatterskab
Disse spørgsmål vil Torsten Bøgh Thomsen, lektor i litteraturvidenskab og leder af H.C. Andersen Centret ved Syddansk Universitet, belyse i aftenens unikke foredrag. Gennem nedslag i kendte og mindre kendte værker fra forfatterskabet vil vi se på repræsentationer af naturen og industrialiseringen i 1800-tallets litteratur, overgangen fra en romantisk til en videnskabelig naturforståelse, og den specielle og etisk besværlige position, mennesket indtager midt i det hele.
Har du lyst til at dykke ned i en ny side af H.C. Andersens fantastiske forfatterskab? Så koster en billet 60 kr. + gebyr. Foredraget er lavet i samarbejde med Bjerringbro Bibliotek og foregår i Gudenåhuset onsdag d. 26. februar kl. 19.00.
Kontakter
Anette Koue, Viborg Bibliotekerne
a6k@viborg.dk, 87873413
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
'En lille nisse rejste' - juleteater i Gudenåhuset25.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro inviterer Bjerringbro Bibliotek til juleteater for hele familien - mød den berejste nisse Gorm og se om den rette julestemning når at indfinde sig inden jul. Det er fredag d. 12. december
’Højtlæsning til kaffen’ på Bjerringbro Bibliotek24.11.2025 12:03:38 CET | Pressemeddelelse
Julen står for døren, og Bjerringbro Bibliotek inviterer d. 10. december til en hyggelig formiddag for voksne, hvor julehygge og gode historier er i centrum
Swingende julekoncerter med Viborg Big Band20.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Viborg Big Band stiller i stærkeste opstilling, når de d. 6. og 7. december inviterer til deres traditionsrige julekoncert på Hovedbiblioteket i Viborg og i Stoholm Fritids- og Kulturcenter. Kom og hør kendte juleklassikere, nye samt mere traditionelle arrangementer leveret med bandets sædvanlige energi og humør
Censureret udstilling i Gudenåhuset13.11.2025 16:45:59 CET | Pressemeddelelse
Den censurerede udstilling Bjerringbro Udstillingen 2025 åbner med fernisering søndag d. 16. november kl. 13-15. Der var åben censurering lørdag d. 8. november, hvor værker af 52 kunstnere blev udvalgt til udstillingen
Bogcafé på Bjerringbro Bibliotek13.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag d. 26. november inviterer Bjerringbro Bibliotek til en aften med hygge, gode bøger og samvær med andre læsere
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum