Nu ruller milliarderne til danske iværksættere
Med implementeringen af tre initiativer i Iværksætteraftalen fra 2024 sikrer regeringen, at innovative virksomheder får bedre adgang til risikovillig kapital gennem Danmarks Eksport- og Investeringsfond.
Tre initiativer i iværksætteraftalen fra juni 2024, som skal styrke adgangen til risikovillig kapital, er klar til at komme ud at leve. Det betyder, at flere iværksættere nu får mulighed for at investere i udviklingen af deres virksomhed. Alle tre ordninger implementeres gennem Danmarks Eksport- og investeringsfond (EIFO).
EIFO’s eksisterende vækstlåneordning bliver gjort permanent med en samlet kapacitet på 7,5 mia. kr., hvoraf 1 mia. kr. reserveres til at yde ny finansiering til virksomheder i landdistrikterne. EIFO’s eksisterende matchfinansieringsordning gøres på samme måde permanent og har fået et eftersyn, så ordningen styrkes.
Endelig øges adgangen til bl.a. grøn venturekapital ved, at EIFO får et kapitalindskud på 1 mia. kr. i 2025 voksende til 2 mia. kr. fra 2026 og frem. På den måde kan EIFO investere i flere virksomheder med vækstpotentiale, så de kan vokse sig store og skabe gode arbejdspladser i Danmark.
Erhvervsminister Morten Bødskov siger:
”Vores iværksættere skal have bedre muligheder for at skaffe kapital. Derfor styrker vi adgangen til kapital for iværksættere og innovative virksomheder, så de kan vokse, udfolde deres potentiale og skabe gode arbejdsplader i Danmark. Uden adgang til tilstrækkelig kapital risikerer vi, at flere virksomheder ender med at rykke ud af Danmark for at fortsætte deres vækstrejse. Eller at små virksomheder med stort potentiale går i stå med deres planer om udvidelser. Det har vi simpelthen ikke råd til. De her initiativer er med til at sikre vækst og velstand. Det er godt for Danmark.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervsministeren: Rigtigt, at Nets får påbud efter sommerens nedbrud23.10.2025 12:22:29 CEST | Pressemeddelelse
Efter Nets-nedbruddet i juli, har Erhvervsministeriet modtaget en redegørelse om forløbet fra Finanstilsynet. I den forbindelse modtager Nets et påbud for mangelfuld kommunikation under nedbruddet.
Bredt flertal vil trykke på pauseknap for EU-krav til bærerdygtighedsrapportering21.10.2025 17:33:03 CEST | Pressemeddelelse
I dag førstebehandler Folketinget lovforslaget, som skal gennemføre og implementere EU’s såkaldte stop-the-clock-direktiv, der udskyder virksomheders pligt til at rapportere om bæredygtighed (CSRD).
Milliarder på vej til beskyttelse af dansk handelsflåde i tilfælde af krig21.10.2025 16:16:31 CEST | Pressemeddelelse
Et lovforslag, der skal sikre den danske handelsflåde i tilfælde af stormagtskrig eller krig med dansk deltagelse, skal nu førstebehandles i Folketinget.
Erhvervsministeren: En trist dag for den grønne omstilling17.10.2025 17:11:34 CEST | Pressemeddelelse
Der var ikke tilstrækkelig opbakning fra medlemslandene i FN’s Søfartsorganisation IMO, da de i dag skulle stemme om endeligt at vedtage global klimaregulering for international skibsfart. Aftalen blev udsat med et år.
Erhvervsministeren vil give kniven til bøvl og bureaukrati i restaurationsbranchen10.10.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Byrderne for restaurationsbranchen, kommunerne og politiet skal lettes. Derfor har erhvervsministeren igangsat et servicetjek af restaurationslovens regler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum