Dumpet: Nyåbnet McDonald’s mødt af sur smiley
Protestskilte med sure smileys og budskabet “mega-nederen dyrevelfærd” vakte opsigt, da McDonald’s torsdag slog dørene op til en ny restaurant i Vanløse. Dyreværnsorganisationen Anima kritiserer fastfood giganten for at løbe fra sit løfte om at tage turbokyllinger af menuen.

En maskot i form af en kæmpekylling og et hold dyrevenner klædt ud som fødevarekontrollanter i hvide laboratoriekitler tiltrak sig torsdag opmærksomhed foran den nye McDonald’s i indkøbscentret Kronen Vanløse.
I 2020 lovede McDonald’s at udfase brugen af turbokylling - kyllinger, der er avlet til at vokse ekstremt hurtigt og derfor lider af meget alvorlige velfærdsproblemer. Men siden da er fastfood-giganten løbet fra sit løfte.
Tjener styrtende på dårlig dyrevelfærd
I modsætning til Coop, som ligeledes får skarp kritik af Anima for sit lave ambitionsniveau for dyrevelfærden, kæmper Food Folks Danmark, der ejer rettighederne til McDonald’s i Danmark, ikke med røde tal på bundlinjen:
“Det er pinligt, at en kæde som McDonald’s, der år efter år genererer millionoverskud, ikke tager sit ansvar alvorligt og fortsat langer skamavlede kyllinger over disken. De ekspanderer med flere restauranter, alt i mens de løber fra et klokkeklart løfte og sparer dyrevelfærden væk,“ udtaler Thorbjørn Schiønning, kommunikationschef hos Anima.
I en 2024-rapport fra Anima, hvor 20 café- og restaurantkæder blev vurderet på deres dyrevelfærdspolitik, landede McDonald’s på en skuffende sidsteplads med 0 point. Dagens protest er derfor et led i en større kampagne for at få McDonald’s til at tage ansvar og tage de hurtigtvoksende kyllinger af menuen.
Baggrund
-
Hurtigtvoksende kyllinger vokser på kun 35 dage fra 50 til 2200 gram. Tre ud af fire turbokyllinger kan ikke gå normalt, som følge af den hurtige vækst, og dertil kommer problemer med åndedrætsbesvær, hjertestop og sår på benene.
-
Senest har samtlige danske servicestationer besluttet at udfase turbokylling. Og branchen har oven i købet som den første fuldt tilsluttet sig den såkaldte ECC-standard, der ud over at sikre et fravalg af de udskældte, hurtigtvoksende kyllingeracer også sikrer bedre plads i staldene.
-
Animas restaurantrapport rangerer café og restaurantkæder efter, hvilke konkrete tiltag de har gjort, samt hvilke ambitioner de har for de kommende år. På begge parametre lander McDonalds på en sidsteplads med 0 point, hvorimod Lagkagehuset og Joe & the Juice - som også begge har butikker i Kronen - lander blandt frontløberne med henholdsvis 13 og 12 point.
Nøgleord
Kontakter
Thorbjørn SchiønningKommunikationschef
Tlf:40 87 94 96ts@anima.dkBilleder
Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Endelig retfærdighed for dyrene: Anima jubler over planer om markant strafskærpelse10.9.2025 10:01:10 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop meldt ud, at den nu vil skrive grov dyremishandling ind i straffeloven med en strafferamme på op til seks års fængsel. Det vækker stor glæde i dyreværnsorganisationen Anima, som i flere år har kæmpet for netop dette. Der er tale om et skelsættende løft af dyrenes status i retssystemet, lyder det fra organisationen.
Ingen straf trods rædsler på minkfarm: 34 skadede dyr aflivet1.9.2025 15:43:32 CEST | Pressemeddelelse
Fødevareminister kaldte i samråd billeder af skambidte mink ubehagelige at kigge på. Men en netop offentliggjort afgørelse fra politiet har frikendt avlerne ved ikke at rejse sigtelse i sagen. Dermed er det klart, at voldsomme skader og syge dyr accepteres på de genåbnede danske minkfarme. Politikere og dyrevenner raser over, at regeringen ikke griber ind.
Protest mod tyrefægtning foran spansk ambassade4.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima kræver, at Spanien fjerner tyrefægtning som en del af landets officielle kulturarv. Næsten 70.000 danskere og over 715.000 spaniere bakker op om kravet.
Ny ekspertrapport: Alvorlig lidelse er uundgåelig på pelsfarme30.7.2025 17:29:31 CEST | Pressemeddelelse
En ny udtalelse fra EFSA som rådgiver EU om dyrevelfærd slår fast, at der er alvorlige problemer med dyrevelfærden på pelsfarme og ingen mulighed for at ændre på dette i de nuværende bursystemer. Samtidig viser ny måling, at et stort flertal af danskere tager afstand fra at opdrætte dyr for deres pels.
Anima tilbyder Coop-direktør et kursus i ledelse: udfas turbokyllinger nu29.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima skruer op for presset på Coops administrerende direktør, Thor Skov Jørgensen, i en ny kampagne. Med helsidesannoncer i landsdækkende medier inviteres direktøren på et gratis ”ledelseskursus i dyrevelfærd” – et lynkursus i turbokyllingers virkelighed og i, hvordan en ansvarlig leder tager de rigtige beslutninger og udfaser salget af alle turbokyllinger i Coop.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum