Viden, kultur og fællesskab: KVINFO inviterer til ny 8. marts-fejring
Mens misinformation og polarisering stiger, har vi mere end nogensinde brug for en samfundsdebat baseret på viden – også når det handler om køn, ligestilling og rettigheder. Derfor sætter KVINFO viden i centrum for årets fejring af kvindernes internationale kampdag på Nørrebro Teater.
![Nana Jacobi styrer fællessang i salen ved en tidligere 8. marts-fejring.](/data/images/public/2961421/14253784/82b0111a-fd1a-43c9-bcd2-7a7d5c3d20f1-w_720.jpg)
Krig og konflikt truer frihed og sikkerhed for millioner af mennesker. I mange lande – fra Tunesien til Georgien – bliver det offentlige rum og civilsamfundets muligheder mindre og menneskerettighederne presset.
Samtidig slår USA’s nytiltrådte præsident ned på al politik om mangfoldighed og minoritetsbeskyttelse og genindfører The Global Gag Rule, der spænder ben for prævention og hiv-forebyggelse i verdens fattige lande.
Hadtale og radikalisering bliver mere udbredt. Især blandt unge.
Der er mere end nogensinde brug for, at vores forståelse af verden og vores samfundsdebat står på et solidt grundlag af viden.
Derfor lader KVINFO – Danmarks videncenter for køn og ligestilling i endnu højere grad end tidligere viden – i mange forskellige udtryksformer – fylde programmet for den traditionsrige 8. marts-fejring, som i år også rykker til Nørrebro Teater.
Målet er, at gæsterne går hjem kloge, rørte, oprørte og fulde af tro på, at vi med viden og stærke fællesskaber kan fastholde og styrke ligestilling og menneskerettigheder.
Interviews, digtoplæsning og fest
På scenen vil gæsterne for eksempel kunne opleve to af de grønlandske kvinder fra den berygtede spiralsag fortælle deres historie. De vil kunne høre musikere og en tidligere kampsoldat sætte ord på sexisme og debattere løsninger.
Derudover byder programmet blandt andet på oplæg og interviews om anti-gender bevægelsen og abortmodstanden i USA og internationale rettigheder.
Mellem vidensoplæg og personlige fortællinger kan 8. marts-gæsterne også synge med, når Sort Samvittighed rusker op i Nørrebro Teater med fællessang, og Mathilde Falcks deler ud af sin musik og stærke tekster.
Når selve programmet på scenen slutter, er der plads til at sludre videre eller danse, når DJ og efterfest fylder foyeren på Nørrebro Teater.
Fællesskab og inspiration
Som noget nyt bliver KVINFOs egen viden også i år bragt mere i spil. Videncentrets medarbejdere rykker med til 8. marts-fejring på Nørrebro Teater og fylder alle gange og kroge med viden og små aktiviteter.
Således kan gæsterne blive klogere på, hvordan sexisme udspiller sig i forskellige brancher, teste deres egne bias og blive klogere på digital vold, nationalt og internationalt.
De kan spille sig gennem forskellige barrierer til arbejdsmarkedet og opleve fotoudstillinger og filmvisning. Det bliver også muligt at komme med kritiske spørgsmål eller input til, hvad KVINFO skal arbejde med.
“Behovet for at holde fast i ligestilling, køn og menneskerettigheder er kun blevet større i den seneste tid, ligesom behovet for viden igen er blevet næsten uhyggeligt tydeligt. Derfor sætter vi kraft på både viden og involvering af publikum,” siger Henriette Laursen, direktør i KVINFO.
“Jeg håber, det bliver en aften, hvor vi får skabt rum for nye samtaler, bliver klogere og alle kan mærke fællesskabet og sammenholdet om at stå fast på rettigheder og insistere på, at diskussionerne om de her spørgsmål skal være vidensbaserede,” siger hun.
Til KVINFOs fejring af kvindernes internationale kampdag 8. marts begynder selve programmet på scenen kl. 19. Foyer, bar og mini-vidensfestival åbner en time før.
Nøgleord
Kontakter
Mai RasmussenPresse- og kommunikationschef
Tlf:50763382mai.rasmussen@kvinfo.dkLinks
Om KVINFO
KVINFO er Danmarks videnscenter for køn og ligestilling. KVINFO omsætter viden til forandring ved at udvikle redskaber og løsninger på konkrete udfordringer, der vedrører køn og ligestilling nationalt og internationalt.
Følg pressemeddelelser fra KVINFO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KVINFO
Mændenes Internationale Dag: KVINFOs forslag til løsninger på mænd og drenges ligestillingsudfordringer19.11.2024 07:03:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stadig mange ligestillingsudfordringer, som særligt påvirker og begrænser drenge og mænd. Her er hvad vi kan gøre ved dem.
Mændenes Internationale Dag 2024: Maskulinitetsidealer under forandring18.11.2024 06:58:00 CET | Pressemeddelelse
Ligestilling, maskulinitetsidealer og mænds rolle i samfundet, i familien og på chefgangene er på dagsordenen, når KVINFO i morgen markerer Mændenes Internationale Dag.
Viden, forståelse og dialog skal skabe fælles handling mod sexisme i musikbranchen23.10.2024 06:23:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt projekt skal dokumentere og arbejde med den strukturelle sexisme i musikbranchen og samle musikere, live-aktører, brancheorganisationer, virksomheder og andre centrale aktører i branchen om at udvikle fælles tiltag mod sexisme
Kun 12 % af nye lovforslag undersøger konsekvenser for ligestilling30.9.2024 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
10 ministerier – deriblandt sundhedsministeriet og erhvervsministeriet – har ikke foretaget en eneste ligestillingsvurdering i det seneste folketingsår. Problematisk når vi står over for et nyt folketingsår med fokus på blandt andet familiepolitik og pension, hvor vurdering af ligestillingskonsekvenser er afgørende, advarer KVINFO.
Nyt fotoprojekt opfordrer til fred og fællesskab på 8. marts6.3.2024 10:32:40 CET | Pressemeddelelse
Seks kvinder står frem for fred på tværs af krig og konflikt i ny fotoudstilling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum