Lejlighedspriserne sætter endnu en rekord
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for boligudbuddet for januar 2025.
Tallene viser blandt andet:
-
Udbudsprisen for lejligheder på landsplan sætter ny rekord med en stigning på 5 pct. siden januar 2024. Udviklingen er især drevet af København og Frederiksberg, hvor priserne er steget med 9 pct. på et år.
-
På fem år er udbudspriserne på landsplan steget med 27 pct., mens de i København og Frederiksberg er steget med henholdsvis 42 pct. og 47 pct.
-
Antallet af ejerlejligheder til salg er faldet med 11 pct. sammenlignet med januar 2024. I København og Frederiksberg er der henholdsvis 37 pct. og 38 pct. færre lejligheder til salg end året før.
”Udbudspriserne for ejerlejligheder har sat en ny rekord. Det gælder for hele landet, men det er særligt i København og på Frederiksberg, at priserne fortsætter opad. På blot fem år er udbudspriserne begge steder steget med over 40 procent. Hverken højere renter eller det nye boligskattesystem har lagt en dæmper på priserne i det meget efterspurgte København og Frederiksberg,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering.
”En stor del af forklaringen skyldes først og fremmest den økonomiske udvikling, vi har oplevet de seneste par år. Der har været vækst i dansk økonomi, og de danske husholdninger har en robust økonomi. Det seneste års tid har beskæftigelsen været høj, nogle har oplevet lønstigninger, og renterne er faldet lidt igen. Desuden er udbuddet af lejligheder i København og Frederiksberg lavt og det bidrager til, at sælgerne forventer at få mere for deres bolig.”
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Flere boligejere indhentede lånetilbud til omlægninger i oktober14.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for oktober 2025.
Antallet af boliger til salg falder i hele landet11.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for oktober 2025
Høringssvar til udkast til bekendtgørelse om prismodeller for visse typer af betalingsinstrumenter (Dankort abonnementsbekendtgørelsen)10.11.2025 16:21:19 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar i forbindelse med ændring af Dankort abonnementsbekendtgørelsen
Aktive danske bankkunder ligger i europæisk top, når det gælder bankskifte10.11.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Danske bankkunder er blandt de mest aktive i Europa, når det kommer til at skifte bank. En ny analyse fra Finans Danmark viser, at omkring 23 pct. af danskerne har skiftet bank over de seneste fem år, mens yderligere 25 pct. har undersøgt mulighederne for at gøre det. Samlet set kan omtrent halvdelen af danskerne betegnes som aktive bankkunder.
Finans Danmark bakker op om forslag, der styrker adgangen til boligfinansiering7.11.2025 06:53:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringen lægger op til at gøre det lettere for boligkøbere uden for vækstområderne at købe deres egen bolig. Det skal ske ved at lempe kravene til udbetaling og gældsfaktor og samtidig lade bankernes lokalkendskab fylde mere i kreditvurderingen. Forslaget møder ros fra Finans Danmark, der ser forslaget som et vigtigt skridt mod at gøre boligmarkedet mere tilgængeligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum