Faste teams i ældreplejen har stort potentiale
5.2.2025 10:31:03 CET | Ældreministeriet | Pressemeddelelse
Borgere og pårørende oplever, at faste teams i hjemmeplejen gør en positiv forskel. Der er dog fortsat plads til forbedring. Det fastslår en ny rapport fra VIVE.

Det øger trygheden, når borgeren, de pårørende og medarbejderne kender hinanden godt. Det viser en ny rapport fra VIVE.
Rapporten kaster lys over, hvordan borgere og pårørende oplever dét at modtage hjemmepleje fra faste tværfaglige og selvstyrende teams.
Et bredt politisk flertal indgik i 2024 en aftale om en ældrereform, der blandt andet skal sikre større sammenhæng i ældreplejen. Fremover skal det derfor i højere grad være et fast team af medarbejdere med forskellige fagligheder, der kommer i de ældres hjem. Med aftalen er der afsat 376,1 mio. kroner til udbredelsen af de faste teams.
De fleste af landets kommuner er i gang med eller har planer om at etablere faste teams. VIVE har gennemført observationsbesøg og lavet interviews med borgere og pårørende i tre kommuner, der allerede arbejder med faste teams.
Rapporten viser, at faste teams gør en positiv forskel for borgernes og deres pårørendes oplevelse af plejen.
Ældreminister Mette Kierkgaard siger:
Ved at have faste tværfaglige teams i ældreplejen sikres det, at den ene hånd ved, hvad den anden gør. Jeg er glad for, at VIVE sætter fokus på de mange positive forskelle, som faste teams fører med sig. Det skaber tryghed blandt de ældre og pårørende, når de har en god relation til de mennesker, der kommer i deres hjem. Mennesker, som kender den ældres vaner og behov. Nu skal vi sørge for, at helhedsplejen og de faste teams bliver implementeret ordentligt i kommunerne til gavn for vores ældre og medarbejderne i hjemmeplejen.
Kræver fortsat udvikling
Undersøgelsen fra VIVE viser samtidig, at selvom de tre deltagende kommuner har arbejdet med faste teams i flere år, oplever flere borgere og pårørende, at der er et stykke vej, før den nye organiseringsform fungerer optimalt.
Mange borgere oplever fortsat skiftende medarbejdere i deres hjem, brud på tværgående sammenhæng og begrænsede muligheder for medbestemmelse. Derudover oplever flere pårørende, at det er svært at blive inddraget, selvom det kunne være til gavn for borgere og medarbejdere.
Ældreminister Mette Kierkgaard siger:
Undersøgelsen viser, at implementeringen af faste teams er en proces, der kræver fokus og udvikling. Med ældrereformen har vi taget et syvmileskridt for at skabe det gode ældreliv, hvor borgeren er i centrum for plejen. At ændre en kultur og indarbejde nye tværfaglige tankegange og måder at arbejde på tager naturligvis tid. Her har kommunerne en stor og vigtig opgave. Jeg er som ældreminister meget optaget af, at vi får reformen ud at virke, samt hvad vi kan gøre fra statslig side for at understøtte kommunerne i den proces.
Fakta: Faktorer med stor betydning for oplevelsen af faste teams
VIVE’s undersøgelse peger på fire centrale faktorer med særlig stor betydning for borgeres og pårørendes oplevelse af ældrepleje i faste, tværfaglige og selvstyrende teams:
- Gensidigt kendskab mellem borger, pårørende og ældreplejens medarbejdere.
- Tværgående sammenhæng på tværs af vagtlag, faggrupper og kommunale instanser.
- Borgere og pårørendes mulighed for indflydelse og medbestemmelse.
- Et godt samarbejde mellem borger, pårørende og ældreplejen.
Kontakter
Ældreministeriets pressevagt
Tlf:2364 4292Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Ældreministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ældreministeriet
Fremtidens ældreliv på dagsordenen ved uformelt EU-rådsmøde på Cypern13.2.2026 13:59:34 CET | Pressemeddelelse
Flere ældre og mangel på arbejdskraft presser ældreplejen i hele Europa. På et uformelt EU-rådsmøde på Cypern den 12.–13. februar deler ældreminister Henrik Frandsen de danske erfaringer.
Presseinvitation: Ministeroverdragelse i Ældreministeriet3.2.2026 09:30:04 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 3. februar kl. 14 vil der blive afholdt ministeroverdragelse i Ældreministeriet.
Stor interesse for at komme med i ny alliance30.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
En lang række aktører ønsker at engagere sig i arbejdet for et aldersvenligt samfund. Mere end 60 aktører har nu tilsluttet sig Alliancen for et aldersvenligt Danmark. Ældreministeren opfordrer til, at endnu flere slutter sig til alliancen.
Rejsehold skal understøtte tryghed og forståelse i ældreplejen for LGBT+-personer29.1.2026 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen lancerer ny indsats, der skal bidrage til, at ældre LGBT+-personer bliver mødt med forståelse og accept i ældreplejen.
Ni projekter skal hjælpe udsatte ældre28.1.2026 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ni kommuner har fået penge til at iværksætte projekter, der skal forbedre livet for udsatte ældre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum