World Animal Protection Danmark

Fra ét helvede til et andet: Franske spækhuggere sendes til Spanien

Del

To spækhuggerne fra det lukkede franske delfinarium Marineland, bliver efter al sandsynlighed solgt videre til den berygtede turistattraktion Loro Parque på Tenerife - i stedet for at blive sat fri i canadisk hav-reservat.
'Skandale', siger World Animal Protection DK.

Spækhuggershow i Loro Parque, Tenerife, hvor fire spækhuggere, er døde før tid siden 2021. Wild life eksperter er bredt enige om, at delfiner og hvaler tager skade af at leve i delfinariernes små golde betonbassiner.
Spækhuggershow i Loro Parque, Tenerife, hvor fire spækhuggere, er døde før tid siden 2021. Wild life eksperter er bredt enige om, at delfiner og hvaler tager skade af at leve i delfinariernes små golde betonbassiner. Foto: World Animal Protection

Glæden var stor, da det franske delfinarium Marineland Antibes meddelte, at de lukkede i  januar 2025.
Siden har World Animal Protection sammen med andre organisationer arbejdet benhårdt på, at få overflyttet stedets dyr til et af de få hval-reservater, der er på kloden.

Så smilene var store, da Whale Sanctuary Protect i Nova Scotia, Canada, tilbød at tage imod de to spækhuggere Wikie og hendes 11-årige søn, Keijo.

Nu har den franske regering imidlertid afvist at sætte de to hvaler fri i havreservatet, hvilket betyder, at dyrene med stor sandsynlighed bliver solgt og overført til Loro Parque på den spanske ø, Tenerife:

“Beslutningen fra det franske ‘Ministerium for Økologisk Omstilling’ er en skandale, og kan blive katastrofal for dyrene,” siger Stephanie Kruuse Klausen, der er wildlife ekspert hos World Animal Protection Danmark:
"De to spækhuggere har tilbragt det meste af deres liv under forfærdelige forhold i små betonbassiner, hvor de har været tvunget til at optræde for turister dag ud og dag ind. De kunne have fået et helt anderledes frit liv i et miljø så tæt på deres naturlige som muligt. I stedet bliver de nu overført fra èt helvede til et andet,” siger Stephanie Kruuse Klausen, der fortæller, at dødsraten for indespærrede spækhuggere er tårnhøj i Loro Parque:

“Dyrevelfærden er elendig, og dyrene lever langt kortere tid i fangenskab. I Loro Parque er der registreret hele fire dødsfald bare siden 2021. Senest var det spækhuggeren Keto, der døde kort før jul sidste år. Den var overført og solgt videre fra SeaWorld, USA,” siger Stephanie Kruuse Klausen, der benytter lejligheden til at opfordre TUI og andre rejseselskaber, der stadig sælger billetter til Loro Parque og andre delfinarier, til at droppe den del af deres forretning.

World Animal Protection og Whale Sanctuary Project i Canada har endnu ikke givet op, og fortsætter til det sidste med at lægge pres på den franske regering.

“Reservatet kunne have givet Wikie og Keijo et helt andet og sundere liv. Men det er ikke for sent,” siger Charles Vinick fra Whale Sanctuary Project, og slutter:
“Vi opfordrer den franske regering til at samle alle involverede parter – regeringen, Marineland Antibes og Whale Sanctuary Project – for i fællesskab at finde den bedste løsning for Wikie og Keijo."

Kontakter

Billeder

"Forholdene i Loro Parque egner sig ikke til hold af vilde dyr som delfiner eller spækhuggere, der kræver langt mere plads, og som aldrig bør behandles som underholdningsdyr eller kommercielle varer," siger Stephanie Kruuse Klausen, der opfordrer rejseselskaber som TUI til at droppe deres salg af billetter til delfinarier som Loro Parque.
"Forholdene i Loro Parque egner sig ikke til hold af vilde dyr som delfiner eller spækhuggere, der kræver langt mere plads, og som aldrig bør behandles som underholdningsdyr eller kommercielle varer," siger Stephanie Kruuse Klausen, der opfordrer rejseselskaber som TUI til at droppe deres salg af billetter til delfinarier som Loro Parque.
Foto: World Animal Protection Danmark Bax Lindhardt
Download
Spækhuggershow i Loro Parque, Tenerife. Sammen med The Whale Sanctuary Project opfordrer World Animal Protection den franske regering til at give tilladelse til at sætte to spækhuggere fra Frankrig fri i Canada, i stedet for at de bliver solgt til det berygtede delfinarium, Loro Parque på Tenerife.
Spækhuggershow i Loro Parque, Tenerife. Sammen med The Whale Sanctuary Project opfordrer World Animal Protection den franske regering til at give tilladelse til at sætte to spækhuggere fra Frankrig fri i Canada, i stedet for at de bliver solgt til det berygtede delfinarium, Loro Parque på Tenerife.
World Animal Protection WAP
Download

Om World Animal Protection Danmark

World Animal Protection er en global organisation, der kæmper for dyrene. Vi har indsatser i omkring 50 lande og kontorer 12 forskellige steder i verden. Året rundt arbejder vi fokuseret sammen med forskere, medier, lokalbefolkninger, regeringer og andre organisationer. Globalt, regionalt og lokalt.

Vores mål er en bedre verden. For alle.

Følg pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra World Animal Protection Danmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye