Syddansk Universitet

Patienter med øjensygdom kører bil, selvom de er utrygge

Del

Øjensygdommen våd AMD påvirker synet. Et nyt studie fra Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital viser, at hver femte patient, som kører bil og har våd AMD, er utrygge i trafikken.

Med alderen bliver synet oftest dårligere. Det oplever personer med øjensygdommen våd Aldersrelateret Macula Degeneration (AMD) i særlig grad. AMD rammer oftest mennesker over 60 år. Det bliver sværere at læse og se TV, og når de ser på ansigterne omkring sig, er de utydelige.

Våd AMD rammer det sted på nethinden, hvor vi danner vores skarpe syn. Det skarpe syn er nødvendigt, når du som bilist begiver dig ud i trafikken. Hos langt de fleste med våd AMD er synet godt nok til, at de gerne må køre bil. Alligevel er 20 procent af dem utrygge ved at køre. Det viser et nyt studie fra SDU.

- Det var faktisk en patient, som foreslog, at vi undersøgte, om patienter med våd AMD er utrygge ved at køre bil, for det var han selv. Det fylder meget for de patienter, vi møder i klinikken, om de fortsat må køre bil, fortæller Benjamin Sommer Thinggaard, læge og ph.d.-studerende ved Klinisk Institut og Øjenafdelingen, Odense Universitetshospital, og fortsætter:

- Det overraskede os, at hver femte faktisk er utryg ved at køre bil, også selvom de allerede har taget visse forholdsregler. For eksempel ved at lade være med at køre bil i mørke eller i dårligt vejr.

Må gerne køre bil, men er utrygge

Forskerne har undersøgt hvordan patienterne oplever, at våd AMD påvirker deres bilkørsel. Det har de, fordi de fra et tidligere studie ved, at det betyder meget for patienternes livskvalitet, at de må køre bil.

74 procent af patienterne med våd AMD, som deltager i studiet, kører altså fortsat bil, og må gerne for lægerne. En relativt stor del af dem, er dog blevet usikre, når de sætter sig bag rattet.

Forskerne ved ikke, hvorfor, patienterne er utrygge ved at køre bil.

- Vi er ved at starte et opfølgende studie, hvor vi ser på, hvordan patienternes forhold til bilkørsel ændres over tid. Vi sender et spørgeskema ud til de patienter, som har deltaget i dette studie. Her har vi mulighed for at få uddybet, hvorfor de er utrygge, siger Benjamin Sommer Thinggaard.

Bedre hjælp og støtte

Flere og flere patienter lever med våd AMD, fordi folk i den vestlige verden generelt bliver ældre. I Danmark regner man med, at cirka 30.000 mennesker lever med våd AMD.

- Mit håb er, at studiet kan være med til at starte en debat om, hvordan vi som sundhedsfaglige, som pårørende såvel som samfund bedre kan støtte og hjælpe vores voksende ældre befolkning med alvorlige øjensygdomme, så de ikke behøver at køre bil, hvis de er utrygge ved det, siger Benjamin Sommer Thinggaard.

Før 2017 skulle bilister over 70 forbi lægen for at få vurderet deres køreevne. Det er nu ikke længere obligatorisk. Ældre Sagen opfordrer på deres hjemmeside deres medlemmer til at kontakte egen læge og få et tjek, hvis de er i tvivl, om de kan køre bil.

Faktaboks: 

Aldersrelateret Makula Degeneration (AMD)

  • Våd AMD er en hyppig og alvorlig sygdom, som oftest rammer mennesker over 60 år.
  • Sygdommen skyldes aldersbetingede forandringer og slitage af øjets nethinde og inddeles i tør og våd AMD, som tilsammen påvirker over 70.000 danskere.
  • Omkring 30.000 danskere lever med våd AMD, heraf er cirka 18.000 i behandling for våd AMD i Danmark. Det forventes at der skal gives 50 procent flere injektioner over en femårig periode, fordi befolkningen generelt bliver ældre.
  • Tidligere blev sygdommen kaldt aldersforkalkning, men dette er misvisende, fordi den ikke skyldes kalk.
  • De bedste resultater ved våd AMD opnås ved tidlig start af behandling, men mange patienter diagnosticeres for sent, blandt andet, fordi det raske i en vis grad kan kompensere for det syge øje.
  • Behandlingen er indsprøjtninger af medicin i øjet hver 4.-12. uge.
  • Uden gentagne behandlinger med indsprøjtning af medicin i øjet vil langt de fleste patienter med våd AMD miste det centrale syn.

Om studiet:

  • I studiet, The impact of neovascular age-related macular degeneration on driving from a patient perspective, har forskerne undersøgt hvordan patienterne oplever, at våd Aldersrelateret Macula Degeration påvirker deres bilkørsel. De blev blandt andet spurgt om de kører bil og om de er utrygge ved at køre bil.
  • Af de 348 patienter, angav 74,1 %, at de regelmæssigt kørte bil. Heraf oplyste 20 %, at de følte sig utrygge ved at køre bil, men alligevel gjorde det.
  • Et tidligere studie har vist, at våd AMD har større indflydelse på livskvaliteten hos de patienter, som kører bil, end ved de patienter som ikke gør.
  • Studiet viser ligeledes at færre mænd end kvinder stopper med at køre bil pga. deres øjensygdom, og at synsstyrken er lavere hos de patienter, som ikke kører bil i forhold til den gruppe, der fortsat kører bil.
  • Studiet er netop blevet udgivet i det internationale tidsskrift ACTA Ophthalmologica.

Kontakter

Links

Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet

Professor Erik Albæk fylder 70 år31.1.2025 12:07:29 CET | Pressemeddelelse

Professor Erik Albæk fylder den 1. februar 70 år. Han blev i 2005 hentet til Syddansk Universitet for at lede forskningen ved universitetets nyoprettede journalistuddannelse. I løbet af de 20 år, der er gået, er det lykkedes ham at skabe et internationalt højt estimeret journalistikforskningsmiljø. I de første år efter sin ansættelse hjemtog han et betydeligt antal store forskningsbevillinger, som satte ham i stand til at ansætte og uddanne en række unge, kvikke ph.d.-studerende, hvoraf de fleste i dag har stillinger på danske eller udenlandske universiteter. Center for Journalistiks stærke forskningsprofil afspejles i, at Erik Albæk og hans unge kolleger har vundet adskillige internationale priser som anerkendelse af deres forsknings høje kvalitet. Blandt andet modtog han i 2016 sammen med tre kolleger Harvard Universitets prestigefulde ’Goldsmith Book Prize’ for bogen Political Journalism in Comparative Perspective. Erik Albæk er en afholdt underviser, som ofte har fungeret som akade

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye