Ny forskning om borderline personlighedsforstyrrelse
4.2.2025 12:19:56 CET | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Psykolog Ole Jakob Storebø har forsvaret sin doktorafhandling om, hvordan man bedst undersøger behandling af personer med borderline personlighedsforstyrrelse (BPF). Forsvaret fandt sted den 24. januar på Syddansk Universitet.

Hvad handler forskningen om?
Borderline personlighedsforstyrrelse er en psykisk lidelse, hvor man kan opleve stærke humørsvingninger, impulsive handlinger, problemer med sin identitet og selvskadende adfærd. Mange med diagnosen kæmper også med angst og depression.
Der findes forskellige behandlingsmetoder, men det er svært at afgøre, hvilke der virker bedst. Storebøs forskning ser nærmere på, hvordan man kan forbedre undersøgelser af psykoterapeutisk behandling, så man får mere præcise svar på, hvad der hjælper.
Hvad har Storebø fundet ud af?
Han har gennemgået ni vigtige videnskabelige studier og peger på en række problemer i tidligere forskning. Disse problemer kan gøre det svært at stole på resultaterne og træffe gode valg om behandling.
For eksempel har han undersøgt:
- Bias (skævheder i forskningen, der kan påvirke resultaterne)
- Forskelle mellem patientgrupper, der gør det svært at sammenligne studier
- Hvordan Kontrolgrupper (hvordan forskellige typer af sammeligningsgrupper i kliniske forsøg) påvirker forskningsresultater
- Behovet for mere præcise metoder, så behandlingsanbefalinger bygger på solid evidens
Hans forskning understreger, at vi har brug for bedre og mere præcise studier, så patienter kan få den bedst mulige behandling.
Bedømmelseskomiteen bestod af:
- Benjamin Hummelen, overlæge, Oslo Universitets Hospital
- Mads Gram Henriksen, lektor, Københavns Universitet
- Elsebeth Stenager, klinisk professor, SDU (formand for bedømmelseskomitéen)
Forsvaret blev ledet af professor Kjeld Andersen fra SDU.
Kontakter
Chefkonsulent Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
SDU vil uddanne sundhedsøkonomer til velfærdens svære prioriteringer10.2.2026 12:04:21 CET | Pressemeddelelse
Ny kandidatuddannelse i sundhedsøkonomi skal imødekomme behovet for analyser og et bedre grundlag for beslutninger på fremtidens sundheds- og velfærdsområde.
Dybhavets mikrober får uventet energiboost9.2.2026 11:51:33 CET | Pressemeddelelse
Nyt studie gør op med forestillingen om, at dybhavet er en “næringsørken”, og det ændrer vores forståelse af havets kulstofkredsløb.
Ny professor vil styrke forskning i leversygdomme tæt på patienterne5.2.2026 14:06:10 CET | Pressemeddelelse
Mette Munk Lauridsen er udnævnt til professor i intern medicin med speciale i mave-, tarm- og leversygdomme ved Syddansk Universitet. Hun har sin daglige kliniske tilknytning til Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg og Grindsted.
Hospitalssenge skal lære af elbiler og sende strøm tilbage i batteriet4.2.2026 09:36:17 CET | Pressemeddelelse
Et nyt dansk forskningsprojekt vil overføre teknologien fra elbiler til hæve-sænk-borde og hospitalssenge. Ved at designe motor og elektronik som én samlet enhed vil forskere og industri reducere energitabet og gøre det muligt at lade batteriet op hver gang udstyret kører nedad.
Celler har en indbygget bremse for DNA-kopiering – og det kan få betydning for kræftbehandling28.1.2026 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
SDU-forskere har identificeret en ny mekanisme, der styrer DNA’s evne til at kopiere sig – og dermed en celles evne til at dele sig. Da kræftceller er kendetegnet ved aggressiv celledeling, er denne opdagelse vigtig for kræftforskningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum