USAID stopper samarbejdet med Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat
Fra bestyrelsesformand Jacob Nitter Sørensen, Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat
Det er med stor beklagelse, at vi må meddele, at USAID har valgt at stoppe vores samarbejde. Dette sker på baggrund afet af de præsidentielle dekreter, som USAs præsident Donald Trump har underskrevet. Den umiddelbare konsekvens af denne beslutning er, at støtten fra USAID stopper med øjeblikkelig virkning. Derfor ser vi os nødsaget til at skulle nedskalere vores aktiviteter i hele landet.
Helt konkret drejer det sig om 100.000 dollars (ca. 717.000 dkk), som skulle have været gået til undervisning og events for børn og unge i folkeskolen og ungdomsuddannelserne.
Dette er et stort tab for vores arbejde med at fremme entreprenørskab i vores samfund.
På vegne af bestyrelsen for Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat vil jeg gerne udtrykke vores dybfølte tak til USAID for det historiske og frugtbare samarbejde, vi har haft gennem tiden. Vi håber, at der i fremtiden vil være mulighed for at genoptage samarbejdet.
I Grønland er der mere end nogensinde før behov for at styrke entreprenørskab i samfundet.
Entreprenørskab spiller en afgørende rolle i forhold til at skabe et bæredygtigt erhvervsliv og uddanne unge, der kan bidrage med konkrete løsninger til verdens store udfordringer, herunder klimaforandringer og bæredygtighed. Samtidig er entreprenørskab en vigtig kompetence for unge, som ønsker at deltage aktivt i fremtidens arbejdsmarked, både som selvstændige og som ansatte.
På trods af den svækkede situation er vi fast besluttede på at fortsætte det vigtige arbejde i Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat. Vi har fortsat stor støtte fra Naalakkersuisut, skoler, uddannelsesinstitutioner og erhvervslivet i Grønland, og vi vil arbejde utrætteligt for at fremme entreprenørskab og innovation i hele Grønland.
For yderligere information kontakt: Jacob Nitter Sørensen Bestyrelsesformand, Fonden for Entreprenørskab - Kalaallit Nunaat E-mail: nyhed@airgreenland.gl
Nøgleord
Kontakter
Sigurd Schou MadsenPresse- og kommunikationschef
Tlf:91 37 31 10sigurd@ffefonden.dkOm Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab lancerer ny strategi: Sådan skal millioner fra regeringens iværksætterpakke gøre en forskel30.1.2025 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Med lanceringen af sin ambitiøse femårige strategi ønsker Fonden for Entreprenørskab at sætte kursen mod en fremtid, hvor entreprenørskab bliver en mere integreret del af det danske uddannelsessystem. Strategien kommer kort efter, at Fonden har modtaget midler fra regeringens Iværksætterpakke, og den viser derfor, hvordan de tildelte midler skal skabe værdi og ruste kommende generationer til at skabe, forandre og gøre en forskel samt bringe flere talenter i spil inden for entreprenørskab. Vision: Entreprenørskab for alle Strategiens kernevision er, at alle elever og studerende i Danmark skal møde entreprenørskab som en del af deres uddannelse. Christian Vintergaard, direktør i Fonden for Entreprenørskab, forklarer, at Fonden ønsker at bidrage til at udvikle deres evner til at handle på muligheder, skabe løsninger og bidrage til samfundet i en verden præget af hastige forandringer. ”Med strategien vil vi skabe rammerne for, at entreprenørskab ikke kun bliver for de få, men for alle. Det
Roskildeelever vandt landsdækkende innovationskonkurrence for gymnasier11.12.2024 16:52:25 CET | Pressemeddelelse
350 elever fra 12 institutioner deltog i dag i Fonden for Entreprenørskabs Global Goals Programme. De unges ideer handlede om alt fra kølepude til kørestolsbrugere til hjælp til børn med sprogforstyrrelser.
Små fællesværksteder i storbyerne, et kønsinkluderende tøjunivers og fliser i genbrugsplast var de vindende idéer til Danmarks Entreprenørskabsfestival28.11.2024 16:10:52 CET | Pressemeddelelse
Det var et væld af gode idéer, der kom frem på Danmarks Entreprenørskabsfestival i Vestdanmark, da studerende fra korte og mellemlange videregående uddannelser pitchede deres idéer foran frivillige dommere og hundredevis af tilskuere. Vinderne kom fra SIMAC, VIA University College og Erhvervsakademi Aarhus.
Bæredygtig emballage til fødevareindustrien, et innovativt frø og produkter til at sikre gokart førere: Her er de talentfulde unge vindere til Danmarks Entreprenørskabsfestival27.11.2024 17:38:46 CET | Pressemeddelelse
Sportscenter Herning summede af energi, da unge talenter fra landets ungdomsuddannelser var samlet for at fejre kreativitet, læring og handlekraft på den helt nye Danmarks Entreprenørskabsfestival. Deltagerne præsenterede deres idéer i tre forskellige entreprenørskabsprogrammer, hvor der blev pitch'et med stor entusiasme. Vinderne kom fra Herningsholm Erhvervsskole, Herningsholm Gymnasium, HHX og HTX og Svendborg Tekniske Gymnasium.
Højvandsport, plejehjem i bevægelse og fremtidens busstoppested: Her er elevernes idéer til Danmarks Entreprenørskabsfestival26.11.2024 16:30:16 CET | Pressemeddelelse
Tusinde elever, lærere, tre borgmestre og en minister fyldte Holbæk Sportsby op, da Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarks Entreprenørskabsfestival for grundskoler i Østdanmark. Her skulle vinderne af den 13.000 elevers store landsdækkende finale i entreprenørskabsprogrammet Projekt Edison findes. Holdene bag top tre-idéerne kommer fra Rungsted, Næstved og Nakskov. En sal fuld af energiske 6. og 7. klasses skoleelever og deres stolte lærere skabte en kæmpe idéfest i Holbæk Sportsby til Danmarks Entreprenørskabsfestival for grundskolen. Her kunne publikum, som blandt andre bestod af klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard, Holbæk-borgmester Christina Krzyrosiak Hansen, Greve-borgmester Pernille Beckmann, Næstved-borgmester Carsten Rasmussen og adskillige frivillige dommere fra erhvervslivet se de 400 finalister fortælle om deres kreative idéer inden for temaet "din og min by i bevægelse." De tre bedste idéer, som fik overrakt henholdsvis 4.000, 6.000 og 10.000 kroner til
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum