De danske VM-guldvindere i håndbold hyldes mandag fra balkonen på Københavns Rådhus
Det danske herrelandshold har på enestående vis vundet guld i VM i håndbold med en sejr over Kroatien. Kom og hyld holdet fra Københavns Rådhusplads, når de i morgen mandag den 3. februar 2025 fejres med balkonhyldest og rådhuspandekager.
Med guldmedaljer og VM-pokal bliver de nykårede danske verdensmestre i morgen mandag 3. februar 2025 kl. 16.35-17.35 hædret på Københavns Rådhus, hvor overborgmester Lars Weiss ønsker tillykke og byder på rådhuspandekager. Fra kl. 15.30 er der opvarmning på Rådhuspladsen med konferencier og storskærm.
”De danske håndboldherrer har gjort det igen! For fjerde gang i træk står de øverst på podiet med guld om halsen og pokal i hånden. Det er en historisk sejr, som fortjener hyldest fra balkonen på Københavns Rådhus. Jeg håber, at fans og familier fra nær og fjern vil komme til København og hylde VM-guldvinderne, siger overborgmester Lars Weiss.
I DanskHåndbold er glæden over guldet og endnu en VM-sejr stor:
”At vinde VM for fjerde gang i træk er en enestående bedrift, som fortjener al den hyldest, der kan lade sig gøre. Siden første gruppekamp i Herning har støtten til holdet været formidabel, og vi håber, at rigtig mange mennesker har lyst til at komme forbi Rådhuspladsen i København og endnu en gang hylde håndboldherrerne, deres trænere og den indsats, som har sikret dem et historisk fjerde VM-trofæ”, siger konstitueret formand i DanskHåndbold, Jan Kampman.
Presseakkreditering påkræves
Pressen bedes tilmelde sig arrangementet senest i morgen mandag 3. februar 2025 kl. 12. For tilmelding eller yderligere information kontakt chefkonsulent Anette Amalie Juhl Lindschouw, ig9q@kk.dk eller tlf. 26 13 65 49. Mødetid for pressen kl. 16 ved Rådhusets hovedindgang.
Der vil være pressepool udenfor ved Rådhusets hovedindgang og i Festsalen. Der er begrænsede pladser i pressepoolen i Festsalen.
Kontakt til overborgmester Lars Weiss via pressetelefonen på tlf. 21 25 15 24.
Program
Kl. 16 |
Akkrediteret presse møder ved hovedindgangen til Københavns Rådhus. Medbring pressekort. |
Kl. 16.15 |
Pressebriefing ved Rådhuset hovedindgang. |
Kl. 16.35 |
Overborgmester Lars Weiss tager imod håndboldherrerne ved Rådhusets hovedindgang. Det danske herrelandshold hyldes på Balustraden ved Rådhusets hovedindgang af de forsamlede mennesker på Rådhuspladsen. |
Kl. 16.45 |
Overborgmesteren ledsager håndboldherrerne til Festsalen. |
Kl. 16.50 |
Officielt arrangement i Festsalen. Overborgmesteren holder velkomsttale. Tale ved kulturminister Jakob Engel-Schmidt. Tale ved konstitueret formand for DanskHåndbold, Jan Kampman. |
Kl. 17.15 |
Balkonseance, hvor håndboldherrerne træder ud på balkonen på skift fem spillere ad gangen. Herefter reception med rådhuspandekager og mulighed for spørgsmål fra pressen. |
Kl. 17.35 |
Arrangementet forventes slut. Overborgmesteren ledsager herrelandsholdet til hovedindgangen, hvor der tages afsked. |
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Parkour, fodboldtricks og EM i 3x3 basketball: København inviterer til Copenhagen Street Days29.8.2025 07:25:34 CEST | Pressemeddelelse
Copenhagen Street Days indtager Ofelia Plads den 5–7. september og fylder pladsen med gadeidræt, musik, kunst og bevægelse. Streetfestivalen samler både verdensstjerner og nye talenter – og inviterer publikum til at være med.
For mange dumper folkeskolens afgangsprøve: Undervisning med to voksne i Københavns folkeskoler kan være løsningen19.8.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En række nye initiativer i den københavnske folkeskole skal få flere til at bestå 9. klasse. Sådan lyder det fra overborgmester Lars Weiss (S) og børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (K). Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) er glad for forslagene, som ligger i god forlængelse af regeringens arbejde.
Flere og flere dumper dansk og matematik: Disse faktorer har betydning for at bestå27.6.2025 12:59:01 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende antal elever i de københavnske folkeskoler består ikke dansk og matematik i 9.klasse. En ny analyse fra Københavns Kommune udpeger hvilke faktorer, der kan have betydning for, om eleverne består.
For første gang: Nu rejser Københavns Kommune skov uden for kommunegrænsen24.6.2025 10:23:20 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på året afsatte politikerne i Københavns Kommune 12 millioner kroner til at rejse skov uden for kommunegrænsen af klimamæssige hensyn. Nu er de første skove i gang med at blive rejst.
Danmarks første Copenhagen Sprint blev en cykelfest på tværs af ruten22.6.2025 17:39:53 CEST | Pressemeddelelse
Det første World Tour cykelløb trak mange tusinde tilskuere ud på ruten fra Roskilde til København. Både ryttere, publikum, vejr og vind var i topform, da Copenhagen Sprint løb af stablen den 21. og 22. juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum