Trafikken på Christmas Møllers Plads bliver påvirket af gravearbejde frem til sommer 2025
Her i løbet af februar går HOFOR i gang med at udskifte fjernvarmerør i det trafikerede kryds på Christmas Møllers Plads for at fremtidssikre varmeforsyningen i bydelen. Det omfattende gravearbejde vil vare frem til sommer 2025, og det vil påvirke trafikken i området.

Cyklister og bilister skal forberede sig på at sætte tempoet ned, når de skal omkring Christmas Møllers Plads i de kommende måneder. Fra februar og frem til sommer 2025 vil vejbaner blive omlagt for at gøre plads til nødvendige afspærringer, hvor der skal lægges nye varmerør i jorden.
Skiftende afspærringer i trafikken
HOFOR skal grave flere steder i krydset. For at sikre så meget plads som muligt til trafikanterne imens og ikke mindst sørge for, at de kommer sikkert gennem krydset, vil der blive ændret på afspærringerne løbende.
Blandt andet vil trafikken fra Ved Stadsgraven blive ledt af en midlertidig ændret vejbane ind ad Torvegade. Der vil være tydeligt skiltning, men både biler og lastbiler opfordres til at være opmærksomme på den ændrede trafik.
Stort fokus på sikkerhed for de tusinder af cyklister
Christmas Møllers Plads er et af de mest befærdede steder i hovedstaden, hvor godt 20.000 cyklister hver dag passerer krydset. Derfor har HOFOR i samarbejde med Københavns Kommune fokus på trafiksikkerheden og fremkommeligheden under vejarbejdet.
Især i myldretiden om morgenen er der trængsel på cykelstien fra Amager – og igen om eftermiddagen fra Indre By. Der vil derfor være skilte for at opfordre til at sænke farten og vise hensyn til hinanden.
Bilister ledes ad Amager Boulevard på grund af ensretning
Strækningen af Amagerbrogade mellem krydset og Markmandsgade vil være ensrettet i hele perioden med afspærring for biltrafik mod Indre By. Bilister fra Amager ledes derfor ad Amager Boulevard. Cyklister og fodgængere kan dog stadig færdes i begge retninger på Amagerbrogade.
Bus 31 omlægges et kort stræk
Også bus 31 i retning mod Indre By skal køre en lille omvej ad Amager Boulevard og Amagerfælledvej for at komme til det store kryds.
Torvegade, som har været belastet af fjernvarmearbejde siden sommer men heldigvis også spændende arkæologiske fund, bliver åbnet igen i løbet af februar. Hermed er begge vejbaner i hver retning igen farbare.
Fra sommer 2025 bevæger gravearbejdet sig ud ad Vermlandsgade
HOFOR har koordineret al arbejdet med Københavns Kommune, som efter planen går i gang med projektet ’Din nye Torvegade’ i efteråret 2025. Dér er HOFORs fjernvarmearbejde rykket videre ud ad Vermlandsgade.
Nødvendigt med nye varmerør
HOFOR er i gang med en omfattende udskiftning af gamle og utætte fjernvarmerør. De nye, topisolerede rør vil kunne sikre en stabil varmeforsyning til bydelen i minimum de næste 50 år. I samme ombæring med gravearbejdet bliver gamle bygasrør også udskiftet – uden at genere yderligere i bybilledet.
Kontakter
Lise Groth BendsenHOFOR Kommunikation
Tlf:27952142lisben@hofor.dkBilleder


Om HOFOR
HOFOR A/S er Danmarks største lokale forsyner, der sørger for vand, varme, bygas, fjernkøling og afledning af spildevand for flere end 1 million mennesker i hovedstadsområdet. Vi opfører vindmøller og solcelleparker, der leverer energi til et grønnere Danmark. Sammen med vores otte ejerkommuner skaber vi bæredygtige byer med fokus på skybrudsprojekter, energioptimering og udvikling af fremtidens forsyningsløsninger. Vi tager ansvar og arbejder tæt sammen med vores kunder, universiteter, erhvervsliv og myndigheder. Vi har over 150 års erfaring, 1.600 ansatte og en årlig omsætning på over 7 milliarder kroner.
Følg pressemeddelelser fra HOFOR A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HOFOR A/S
HOFOR havde et højt investeringsniveau i 20247.4.2025 12:55:59 CEST | Pressemeddelelse
Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, HOFOR, har netop publiceret årets resultat i virksomhedens årsrapport for 2024. HOFOR investerede for 3,1 mia. kr. og afsluttede en række vigtige anlægsprojekter i det forgange år.
Nyt anlæg sikrer varme stuer, når Svanemølleværket slukker2.4.2025 13:42:12 CEST | Pressemeddelelse
Når et nyt teknisk museum rykker ind i Svanemølleværket, mister hovedstaden et vigtigt varmeværk. Derfor planlægger HOFOR en ny og moderne energicentral på nabogrunden. Den skal sikre varmen for alle, reducere CO2-udledningen og spille arkitektonisk sammen med de historiske rammer.
’Varme-Kinderæg’ ved Svanemølleværket sætter retning for fremtidens varmeforsyning2.4.2025 13:24:20 CEST | Pressemeddelelse
HOFOR arbejder på at forstærke og forny fjernvarmen i hovedstaden med store varmepumper, elkedler og varmelagre. Alle tre elementer bliver samlet i en moderne, nybygget energicentral som nærmeste nabo til et kommende teknisk museum på Svanemølleværket.
HOFOR fortsætter fjernvarmearbejde på Indre Østerbro1.4.2025 12:47:17 CEST | Pressemeddelelse
HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, er i gang med at udskifte fjernvarmerør på Indre Østerbro. Arbejdet fortsætter fra start april 2025, hvor gravearbejdet kommer forbi dele af Holsteinsgade og Willemoesgade.
HOFOR varsler støjende arbejde fra Folemarksvej i ugen op til påske27.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
HOFOR er nu nået til den larmende del af deres anlægsarbejde ved spildevandsbassinet på Folemarksvej. Der skal sættes spunsvægge, som er store jernplader, der bankes ned i jorden for at stive udgravningen af.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum