Digital publikation udforsker hedens tusindårige historie
31.1.2025 11:56:43 CET | Aarhus Universitet: Arts | Pressemeddelelse
Den 4. februar udkommer publikationen A Place for the Heathlands? En publikation, der gennem tværfaglige bidrag fra arkæologi, historie, økologi og kunstnerisk forskning dykker ned i hedens tusindårige historie. Baseret på fem års forskning i det europæiske projekt HEATHLANDS udforsker publikationen, hvordan mennesker, dyr og miljøer gensidigt har påvirket hinanden i hedelandskaberne gennem historien.

Hederne brød frem i Nordeuropa for mere end 5000 år siden i takt med, at de første agerbrugssamfund begyndte at fælde og afbrænde skove. Kultiveringen gjorde det muligt for lyngplanten at sprede sig i stort omfang. Siden har hedelandskaberne spillet en væsentlig rolle for mennesker og dyr op gennem historien.
En ny publikation samler og formidler resultaterne fra det europæiske forskningsprojekt HEATHLANDS, der gennem fem års arbejde har undersøgt hedens komplekse økologiske, kulturelle og historiske betydning. Gennem tværfaglige bidrag, der spænder fra arkæologi, historie og økologi til kunstnerisk forskning og praksis, udforsker den digitale publikation, hvordan mennesker, dyr og miljøer har formet og blevet formet af disse landskaber over tid.
Publikationen bidrager også med nye perspektiver til aktuelle dagsordener som den grønne omstilling og naturforvaltning ved at sætte spørgsmålstegn ved, om der stadig er plads til heden i en tid præget af moderne landbrug og klimaforandringer.
”Hedens lange historie gemmer på en række tankevækkende indsigter om forholdet mellem menneske og natur, som ryster det romantiske og lidt statiske billede mange har. Med den dynamiske digitale udgivelsesform ønsker vi i stedet at fremhæve hedens rolle som et levende og foranderligt landskab, der har formet og inspireret menneskelig forståelse og praksis og fortsat gør det i dag,” udtaler projektleder Mette Løvschal.
Gratis tilgængelig publikation og international konference
Publikationen udgives i samarbejde med Jysk Arkæologisk Selskab og vil være frit tilgængelig for alle på www.heathland.place.
Publikationen udkommer samme dag som åbningen af konferencen med samme titel (A Place for the Heathlands?). Her deltager over 70 forskere fra ind- og udland.
Om projektet
Hedeprojektet (ANTHEA) er finansieret af Det Europæiske Forskningsråd. Projektet huses af Aarhus Universitet og løber over en periode på fem år med start i 2020. Projektet dækker perioden 2800 f.Kr. til 1000 e.Kr. med særligt fokus på hedens tidligste spredning og hvordan denne landskabstype overlever igennem årtusinder.
https://projects.au.dk/anthropogenic-heathlands/
Kontakter
Mette Løvschal, professor i Arkæologi
Afdeling for Arkæologi og Kulturarvsstudier
Institut for Kultur og Samfund
Aarhus Universitet og Moesgaard
Mail: lovschal@cas.au.dk
Mobil: 2288 9205/ 2225 3395
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Større fokus på børn og unges skrivelyst kan styrke både skrivning og læsning17.9.2026 10:22:24 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unges skrivning står ofte i skyggen af læsning, der med de nye PISA-resultater igen er kommet i fokus i skoledebatten. Men de to kompetencer og elevers lyst til at skrive og læse hænger tæt sammen. Med en ny forskningsoversigt i serien Pædagogisk indblik fra DPU får vi for første gang på dansk et overblik over, hvad vi ved om børn og unges skrivelyst. Forskningsoversigten giver desuden konkrete anbefalinger til, hvordan elevers skrivelyst kan styrkes både i grundskolen og på ungdomsuddannelser.
Ny forskning om det romerske vejnet16.9.2026 07:44:50 CEST | Pressemeddelelse
Sidste år kortlagde et internationalt forskerhold ledet af forskere fra Aarhus Universitet næsten 300.000 kilometer romerske veje – over 100.000 kilometer mere end hidtil kendt. Fundet gav dermed et langt mere detaljeret billede af Romerrigets omfattende vejnet. Nu viser ny videnskabelig undersøgelse af forfatterne bag sidste års kortlægning, at Rom ikke var så central i det romerske vejnet, som man ofte antager. Undersøgelsen er publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature Communications.
NCUM: Kompetenceudvikling af matematiklærere og -vejledere kan løfte elever i matematik10.9.2026 09:43:32 CEST | Pressemeddelelse
De nye PISA-målinger viser et bekymrende fald i danske skoleelevers matematikkompetencer. En del af løsningen kan være toårige forskningsbaserede og praksisrettede kompetenceudviklingsforløb for matematiklærere og -vejledere på alle grundskoler, lyder anbefaling fra Nationalt Center for Udvikling af Matematikundervisning.
Nyt forskningsprojekt vil kortlægge litteraturens sanselige kraft8.9.2026 09:14:38 CEST | Pressemeddelelse
Hvorfor kan en roman få os til at høre bølgerne slå mod kysten, mærke kulden i en vinternat eller næsten smage en madeleinekage? Det spørgsmål står centralt i et nyt forskningsprojekt fra Center for Humanities Computing på Aarhus Universitet, som nu inviterer offentligheden til at hjælpe med at undersøge, hvordan litteratur aktiverer vores sanser.
Flere og flere skolebørn er dødtrætte12.8.2026 10:06:36 CEST | Pressemeddelelse
Trætte skolebørn er et stigende problem over hele verden. Det går ud over deres læring. Ny forskning fra DPU, Aarhus Universitet viser, hvor meget læring der går tabt, fordi eleverne møder søvnige i skole.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum