Regeringen har nu ét år til at sætte turbo på elektrificeringen af Danmark
31.1.2025 10:32:26 CET | Green Power Denmark | Pressemeddelelse
Regeringen har droppet at gennemføre udbuddet af havvindmøller i de indre farvande, og planerne om Energiø Bornholm er udskudt. Til gengæld vil regeringen gennemføre et nyt udbud af havvindmøller i 2026. Hvis vi skal ud af den nuværende krise og igen gøre det økonomisk attraktivt at opføre vedvarende energi i Danmark, skal forbruget af grøn strøm stige markant. Regeringen har nu et år til at lave en plan for, hvordan vi erstatter fossil energi med grøn strøm i industrien, husstandene og transportsektoren, mener Green Power Denmark.
Beslutningen om at annullere anden del af udbuddet af havvindmøller er en naturlig konsekvens af, at ingen før jul bød på de tre områder i Nordsøen.
- Vilkårene i de indre farvande er de samme som i Nordsøen, men placeringerne er dårligere. Så der er ikke udsigt til, at der kommer bud. Derfor er det fint, at regeringen annullerer udbuddet i de indre farvande, så vi kan komme videre og få genstartet udbygningen med havvindmøller, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.
Regeringen vil senere på foråret præsentere en model for, hvordan vi får flere vindmøller i havene omkring Danmark. Men et nyt udbud vil ikke være gennemført før 2026.
- Det er en lang forsinkelse, men det er helt afgørende, at regeringen rammer plet næste denne gang. Der er heldigvis en god dialog i gang med aktørerne, siger Kristian Jensen.
- Med regeringens beslutning er det nu sikkert, at nye havvindmølleparker først vil være klar til at producere strøm i årene efter 2030. Derfor er det afgørende, at vi får opført flere solceller og vindmøller på land. Der er mange projekter, som venter på, at der kommer fornuftige vilkår for at opføre mere vedvarende energi på land. Regeringen kan gøre meget for at hjælpe de projekter på vej, siger han.
Regeringen må også løse den grundlæggende udfordring i Danmarks grønne omstilling – at det går for langsomt med at elektrificere vores samfund.
En opgørelse fra Green Power Denmark viser, at det samlede elforbrug steg med 5,1 procent i 2024. Det er godt – men fortsat milevidt fra vores ambitioner om at skabe et grønt, sikkert og konkurrencedygtigt samfund.
Det kommende brintrør, som regeringen nu skaber forbedrede muligheder for, er en central del af løsningen, da produktionen af dansk brint vil aftage store mængder strøm.
- Men der er brug for en mere vidtgående plan. Regeringen har nu et år til at sætte turbo på elektrificeringen af Danmark. De fossile brændstoffer skal ud af industriproduktionen alle steder, hvor det er muligt. Husstandene skal af med deres naturgasfyr og over på fjernvarme eller en varmepumpe. Og så skal vi fortsætte den grønne omstilling af biler og lastbiler, som lige nu viser positive takter, siger Kristian Jensen.
- Regeringen bør bruge anledningen til at sætte en klar retning med konkret handling bag. Det vil få usikkerheden om fremtidens forbrug til at forsvinde, så udbygningen af grøn strøm og omstillingen af vores energiforbrug kan følges ad.
Regeringen har også udskudt planerne om Energiø Bornholm. Det er fornuftigt i den nuværende situation, mener Kristian Jensen.
- Vi er mange, som venter på afklaring om Energiø Bornholm, men jeg har forståelse for regeringens beslutning. Det er klart, at når en så vigtig partner i projektet som Tyskland er i valgkamp og ikke kan træffe de nødvendige beslutninger, før valget er overstået, må vi væbne os med tålmodighed, siger han.
Nøgleord
Kontakter
Claus Kaae-NielsenSenior presserådgiver
Tlf:35 30 04 02Tlf:23 32 68 29ckn@greenpowerdenmark.dkGreen Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.
Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Green Power Denmark: En kæmpe tak til Jesper Hjulmand6.2.2026 13:10:15 CET | Aktuelt
Jesper Hjulmand, adm. direktør i Andel, har meddelt, at han stopper som leder af bestyrelsen i Green Power Denmark i forbindelse med den kommende generalforsamling. – Vi skylder Jesper Hjulmand en kæmpe tak for at have taget lederskabet i at etablere én fælles forening for den grønne energisektor og for at have styret foreningen gennem de første fire år, siger adm. direktør i Green Power Denmark Kristian Jensen.
Green Power Denmark: Dansk-tysk samarbejde om Energiø Bornholm styrker Europa26.1.2026 18:09:04 CET | Pressemeddelelse
Energiøen cementerer det grænseoverskridende energisamarbejde og styrker både energiuafhængigheden i Europa og Danmarks forsyningssikkerhed, vurderer Kristian Jensen, adm. direktør for Green Power Denmark.
Green Power Denmark: Energinet skal i offensiven23.1.2026 09:21:09 CET | Pressemeddelelse
Energinet erkender åbent, at de ikke har udbygget deres del af elnettet – transmissionsnettet – i takt med behovet. Det får klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard til at samle branchen for at se på udfordringer og muligheder. Green Power Denmark har længe advaret om, at det går for langsomt med at udbygge transmissionsnettet. Vi glæder os derfor over den politiske handling.
Mette Rose Skaksen får nyt job uden for Green Power Denmark12.1.2026 16:01:50 CET | Pressemeddelelse
Viceadm. direktør Mette Rose Skaksen stopper i Green Power Denmark ved udgangen af februar. Hun skal være adm. direktør i Energi Fyn. Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark, takker Mette Rose Skaksen for indsatsen: - Hun har leveret et væsentligt bidrag til, at Green Power Denmark på kort tid har etableret sig som en stærk erhvervs- og interesseorganisation, siger han.
Elprisen har i gennemsnit været på 61 øre i 202513.12.2025 09:35:43 CET | Pressemeddelelse
Forbrugerne har i gennemsnit betalt 61 øre for en kilowatt-time strøm i 2025. Det er den næstlaveste gennemsnitlige elpris i de seneste fem år, viser en opgørelse fra Green Power Denmark. Jo mere strøm, der kommer fra solceller og vindmøller, jo lavere er elprisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum