TEKNIQ: Tiltrængt vindpust til de grønne teknologier
Stort skridt i retning af at gøre Danmark mere bæredygtig og uafhængig i energiforsyningen. Sådan lyder reaktionen fra erhvervsorganisationen TEKNIQ på baggrund af regeringens netop fremlagte plan for mere havvind og brintproduktion.

Brintproduktion og havvind går hånd-i-hånd for at realisere Danmarks bæredygtige fremtidsdrømme, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, der roser regeringens ambitioner.
- Regeringens plan er en tiltrængt redningskrans, der kan trække de storstilede danske drømme for energiproduktion op af dyndet. Det gælder ikke mindst den danske vindindustri, og derfor er det glædeligt, at regeringen har lyttet til de input, der er kommet fra markedet. Ikke mindst i forhold til behovet for en udbygning af brintinfrastrukturen, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ, der organiserer det tekniske erhvervsliv i Danmark.
- Det er en virkelig god nyhed, at regeringen melder så klart ud om brintinfrastrukturens fremtid, da det er forretningskritisk for økonomien i havvindmølleparkerne, at vi kan få afsat brinten på det tyske marked, siger Troels Blicher Danielsen.
- Forhåbentlig vil regeringen senere på året følge op på dagens tiltag ved at afsætte penge i finanslovsforslaget til de helt nødvendige investeringer i infrastrukturen til og fra udskibningshavnene, siger Troels Blicher Danielsen.
Yderligere information, kontakt:
Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ: 72 14 20 17 / tbd@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Unge har fået øjnene op for de tekniske uddannelser5.7.2025 17:48:23 CEST | Pressemeddelelse
Årets ansøgningstal til de videregående uddannelser viser fremgang blandt de tekniske uddannelser, hvilket lover godt for fremtiden, selvom der skal mere til, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Tårnhøj elpris: Sådan undgår du de dyre timer1.7.2025 15:44:02 CEST | Pressemeddelelse
Elprisen topper i aften, men med få tiltag og moderne løsninger kan danskerne nemt undgå at betale for meget, lyder det fra TEKNIQ.
TEKNIQ: Odsherred-sag bør føre til eftertanke1.7.2025 11:07:02 CEST | Pressemeddelelse
Rekonstruktionsplanen for Odsherred Varme er netop blevet godkendt, hvilket betyder, at det er virksomheder og borgerne, der står tilbage med konsekvenserne, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Det tekniske erhvervsliv står sammen om mangfoldighed25.6.2025 10:12:08 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund står sammen om at fremme mangfoldighed i elbranchen. Det sker med afsæt i den overenskomstaftale, der blev indgået i foråret – som er i skarp kontrast til de politiske strømninger i USA, der udråber diversitet som skadelig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum