Brintinfrastrukturaftale er vigtigt skridt fremad
Der er glæde og tilfredshed i den danske brintindustri over, regeringens beslutning om etableringen af første del af den danske brintinfrastruktur, og over at regeringen har lyttet til mange af branchens indspil. Sådan lyder vurderingen fra Brintbranchens direktør, Tejs Laustsen Jensen, der bl.a. glæder sig over det lavere bookingkrav, statslig investering og at første fase af infrastrukturen nu bliver klar i 2030.
”Vi kommer et meget vigtigt skridt fremad i dag, og der er grund til at rose regeringen for at have vist lydhørhed i forhold til de strukturelle problemer i den hidtidige plan. Dagens aftale er en vigtig prioritering af dansk brintproduktion, og kan få stor betydning for både klimaindsats og forsyningssikkerhed. Så det er godt og vigtigt, at Danmark i dag stempler så aktivt ind som tilfældet er.”
At første fase af brintinfrastrukturen ifølge aftalen skal stå klar til drift i 2030, er centralt, da der her er deadline for opnåelse af en række grønne EU-krav, forklarer Tejs Laustsen Jensen:
”2030 repræsenterer en skillelinje i Europa, for der er specifikke mål om anvendelse af grøn brint, der skal være opfyldt i bl.a. industri og transport i hele EU. At der nu er en plan for idriftsættelse i 2030, betyder, at danske brintproducenter nu kan indgå aftaler om levering af grøn brint til bl.a. tyske kunder. Det er særdeles vigtigt, og derfor er det også godt, at regeringen tager en række nye skridt, til at processen kan gå hurtigere. Det gælder ikke mindst planerne om at etableringen sker via en anlægslov. Det er et godt og helt nødvendigt skridt”, siger Tejs Laustsen Jensen.
Aftalen vedrører første del af den rørførte brintinfrastruktur, det såkaldte 7-tal, og Tejs Laustsen Jensen påpeger behovet for, at der hurtigst muligt kommer vished om den videre infrastrukturudbygning:
”Vi kommer meget langt med dagens aftale. Samtidig skal vi så også videre med de andre vigtige projekter i Jylland, og f.eks. i Fredericia og langs vestkysten, inkl. at muliggøre grøn storskala energilagring, og derfor har vi brug for at der så hurtigt som muligt skabes vished omkring de næste faser af etableringsprocessen,” siger Tejs Laustsen Jensen, og afslutter:
”I Brintbranchen har vi i mange år arbejdet for at få en etableret rørført brintinfrastruktur i Danmark, i et fornuftigt parløb mellem staten og industrien. Så det er naturligvis en stor forløsning for branchen, at beslutningen nu er truffet, og arbejdet kan gå i gang. Vi ser frem til fortsat godt samarbejde med regeringen om både etableringen og om de næste faser af brintinfrastrukturen.”
Kontakter
Eleonore FennePresse- og kommunikationschefBrintbranchen
Tlf:31270320kemf@brintbranchen.dkTejs Laustsen JensenDirektør/CEOBrintbranchen
Tlf:26 23 94 43tlj@brintbranchen.dkBrintbranchen
Brintbranchen er en fokuseret interesseorganisation for brint- og Power-to-X-interessenter i Danmark.
Vi repræsenterer hele værdikæden fra forskning til færdigudviklede produkter. Hver dag arbejder vi for at fremme produktion og brugen af brint, Power-to-X (PtX), brændselsceller, elektrolyse, electrofuels og de bagvedliggende teknologier.
Vores ambition er, at Danmark udnytter sit potentiale til at blive foregangsland inden for brint og Power-to-X, og vi arbejder hver dag for at skabe de bedst mulige rammer for forskning, udvikling, produktion og eksport af vores medlemmers teknologier og produkter.
Følg pressemeddelelser fra Brintbranchen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Brintbranchen
Regeringens minimumsimplementering af VE-direktiv hæmmer PtX-udviklingen21.5.2025 13:36:31 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har valgt at sidde branchens indsigelser overhørig, og fastholder en minimumsimplementering EU’s tredje VE-direktiv (VEIII). Dermed er det, der kunne have tjent som løftestang for brint- og PtX-udviklingen i Danmark, i stedet endt med en absolut minimumsløsning, der vil svække Danmark i den internationale konkurrence. Det er meget problematisk, og ikke en grøn stormagt værdigt, mener Brintbranchen, som ærgrer sig over, at regeringen misser en så oplagt mulighed for at kombinere klimahandling og erhvervsudvikling.
Auktion afslører: Støttebehovet til grøn brint falder fortsat20.5.2025 15:48:02 CEST | Pressemeddelelse
Grøn brint er langt billigere og mere konkurrencedygtig, end rygterne ville påstå. Det understreges tydeligt ved den anden auktionsrunde via EU’s Brintbank, der netop er afsluttet med støtteniveauer på mellem 0.20 og 0.60 euro pr. kilo grøn brint produceret. Det er gode nyheder, vurderer Brintbranchen, der opfordrer regeringen til at gøre mere for at sikre de danske muligheder i næste runde.
Aftale om havvind: Nu skal aftaget i fokus19.5.2025 16:10:18 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Folketinget nu har indgået en aftale om havvind. Dermed er det nu tid til at fokusere på at øge aftaget af grøn strøm og ikke mindst booste produktionen af brint og grønne brændstoffer, lyder det fra Brintbranchen i en kommentar til dagens politiske aftale.
Åbningen af European Energys PtX-anlæg i Kassø er en vigtig sejr for grønne løsninger made in Denmark13.5.2025 12:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag markeres den officielle åbning af European Energys PtX-anlæg i Kassø. Åbningen af anlægget, der producerer e-metanol til bl.a. skibsfarten, markerer en vigtig milepæl – ikke alene for European Energy men også for den samlede brint- og PtX-industri. Det vurderer Brintbranchen, som ser åbningen som en vigtig sejr for grøn PtX made in Denmark.
EU’s roadmap skal følges op af hurtig og ambitiøs grøn handling7.5.2025 11:27:08 CEST | Pressemeddelelse
Energi- og boligkommissær, Dan Jørgensen, har fremlagt det roadmap, der skal vise vejen mod et Europa uafhængigt af fossil, russisk energi. Det er en god, vigtig og ambitiøs plan, der er lagt frem for at afhjælpe de akutte forsyningsudfordringer, men Brintbranchen opfordrer til, at man fra EU’s sidde sætter lige så hårdt ind for at accelerere den grønne omstilling, der skal gøre EU uafhængigt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum