Landets bedste håndværkselever mødes i Nykøbing Falster
Til april mødes landets bedste håndværkselever indenfor murer-, flisemurer- og tømrerfagene for at kåre landets dygtigste elev. Erhverv og Udviklingsudvalget er meget begejstrede over at Byggeriets Skills Challenge 2025 afholdes i Nykøbing Falster, og støtter arrangementet økonomisk.

Til april mødes landets bedste håndværkselever inden for murer-, flisemurer- og tømrerfagene for at kåre landets dygtigste elev inden for hver kategori. Det er Byggeriets Uddannelser, der i samarbejde med CELF afholder eventen. Håndværksfagene er en vigtig del af uddannelsestilbuddene i Guldborgsund, og for de virksomheder, der efterspørger kvalificeret arbejdskraft. Derfor har Erhverv og Udviklingsudvalget besluttet at støtte Byggeriets Skills Challenge 2025 med 25.000 kr.
"Vi er stolte af at kunne støtte Byggeriets Skills Challenge 2025. Det er en fantastisk mulighed for at fremme håndværksfagene og vise de unge hvilke spændende karrieremuligheder, der findes inden for disse områder. Vores lokale virksomheder efterspørger løbende kvalificeret arbejdskraft, og derfor er det fantastisk, at vi afholder det vigtige event her i kommunen" siger formand for Erhverv og Udviklingsudvalget John Brædder.
Normalt afholdes DM i Skills samlet for alle håndværksfag, men i år er helt speciel, da Herning til september skal være vært for EuroSkills 2025, hvor hele Europa konkurrerer indenfor håndværksfagene. På grund af det arrangement har SkillsDenmark undtagelsesvis besluttet ikke at afholde DM i Skills i 2025. For at fastholde det årlige DM også i 2025 har Byggeriets Uddannelser (fælles sekretariat for uddannelserne inden for bygge- og anlægsområdet) besluttet at afholde Skills-arrangementer inden for brancheuddannelserne sammen med lokale erhvervsskoler. Inden for murer-, flisemurer- og tømrerfagene er Byggeriets Uddannelser og CELF gået sammen som arrangør og vært for Byggeriets Skills Challenge 2025.
"Ved at støtte dette arrangement viser vi vores engagement i at styrke erhvervsuddannelserne, og skabe en positiv udvikling i vores lokalområde. Det er vigtigt for os at give de unge de bedste muligheder for at udvikle deres færdigheder og talenter" siger næstformand i Erhverv og Udviklingsudvalget Ditte Rust.
Byggeriets Skills Challenge 2025 forventes at tiltrække mellem 5.000-10.000 besøgende, herunder grundskoler, gymnasier, 10. klasse, FGU samt virksomheder. Arrangementet vil give de besøgene mulighed for at møde fagfolk og få et indblik i håndværksfagene.
"Vi ser frem til at afholde Byggeriets Skills Challenge 2025, og er meget glade for den støtte vi får til arrangementet. Vores elever er meget dygtige, og vi glæder os til at vise vores kompetencer og prøve kræfter med andre skoler i Danmark. Vi håber at rigtig mange vil deltage, og se de flotte værker vores elever skaber" siger Michael Boile Nielsen fra CELF.
Erhverv og Udviklingsudvalget har bevilliget 25.000 kr. til at understøtte Byggeriets Skills Challenge 2025. Midlerne øremærkes indsatser og aktiviteter, som bidrager til at give eventet lokal forankring og fælles ejerskab.
Arrangementet afholdes den 9. – 12. april på Kulturfabrikken i Nykøbing Falster, hvor der bliver masser af aktiviteter for deltagerne.
Nøgleord
Kontakter
John BrædderFormand for Erhverv og Udviklingsudvalget
Tlf:25180390jobr@guldborgsund.dkRikke Betak LundChefkonsulent, Cand.Comm.
Tlf:25180248rblu@guldborgsund.dkFølg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund?24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. december er der valg til Folkeoplysningsudvalget (FOU) i Guldborgsund Kommune, og foreninger har nu mulighed for at indstille kandidater.
Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.
Tre store forfatterbesøg samlede knap 400 børn på Hovedbiblioteket i Nykøbing19.9.2025 08:12:42 CEST | Pressemeddelelse
Over tre spændende dage har knap 400 børn fra otte lokale skoler besøgt Hovedbiblioteket i Nykøbing og mødt nogle af Danmarks mest populære børnebogsforfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum