Åbningstiden reduceres i FFO’er og 20 dagtilbud, mens 9 dagtilbud fortsat har ekstra åbent i ydertimerne
30.1.2025 10:01:50 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse
Et stramt budget betyder, at den daglige åbningstid i dagtilbud og FFO’er gennemsnitligt reduceres med 2 timer om ugen fra den 1. maj 2025. For at tilgodese familier, der har behov for udvidet åbningstid, gælder det dog ikke alle dagtilbud.

Mange bud på besparelser var oppe og vende i forbindelse med vedtagelsen af Budget 2025. I sidste ende besluttede Furesø Byråd overordnet set at reducere den gennemsnitlige åbningstid, i dagtilbud og i FFO’er med to timer pr. uge.
Det betyder, at de berørte dagtilbud i de fleste tilfælde vil være åbne mandag-torsdag kl. 7.00-16.30 og fredag kl. 7.00-16.00. Reduktionen af åbningstiden påvirker ikke normeringen i dagtilbuddene, ligesom kommunen fortsat kan tilbyde en udvidet åbningstid i de 9 dagtilbud fordelt i alle lokalområder, hvor erfaringerne viser, at behovet er størst.
Muhammed Bektas (A), formand for Børn og Skole:
”Da vi vedtog budgettet for 2025 var det desværre nødvendigt også at finde besparelse på dagtilbudsområdet. Jeg er dog glad for, at det er lykkes os at finde besparelser, som ikke alle påvirker normeringen. Samtidig er jeg glad for, at vi fortsat har dagtilbud med udvidet åbningstid, så de forældre, som har brug for at pendle langt for at nå til og fra arbejde kan have et pasningstilbud i deres lokalområde”.
Som en del af udmøntningen af den reducerede åbningstid har forældrebestyrelserne haft mulighed for at drøfte lokale tilpasninger af åbningstiden.
FFO’ernes åbningstid er ligeledes blevet reduceret med to timer om ugen.
Fra den 1. maj vil børnene kunne komme i FFO før skole fra kl. 7.15 alle dage, og efter skole til kl. 16:45 mandag - torsdag, og til kl. 16.15 om fredagen. Den nye åbningstid er fastlagt på baggrund af ledernes erfaringerne med børnefremmødet i FFO’erne og sammenholdt med forældrenes pasningsbehov.
De nye åbningstider vil fremgå af kommunes hjemmeside og alle forældre får besked og deres dagtilbuds og FFO’s åbningstid fra 1. maj 2025 via AULA.
Fakta
- Standardåbningstiden i dagtilbud er mandag til torsdag kl. 7.00-16.30, fredag til kl. 16
- 13 dagtilbud har åbent til 16.30 om fredagen
- 9 har længere åbent i hverdagene
- FFO’erne vil åbne kl. 7.15 - kl. 16:45 mandag - torsdag, og kl. 7.15 - kl. 16.15 om fredagen
En oversigt over åbningstiden i de enkelte dagtilbud og FFOer åbningstid kan ses på furesoe.dk
Kontakter
Muhammed Bektas (A)
Formand for Børn og Skole
Medlem af Kultur, Fritid og Idræt
Katrine BirkVelfærdsdirektør
Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale indsatser, Center for Dagtilbud og Skole, Center for Sundhed og Ældre
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkwww.furesoe.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesøs regnskab for 2025 viser overskud30.4.2026 09:25:09 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes regnskab for 2025 viser et overskud på driftsbalancen, der både kan finansiere anlægsudgifter og afdrag på lån. Samtidig kan en mindre kasseopbygning ruste kommunen til planlagt forbrug af de opsparede midler i 2027.
Tilmelding til sommerferieaktiviteter åbner søndag 10. maj29.4.2026 11:36:34 CEST | Pressemeddelelse
Så er årets program med sommerferieaktiviteter til børn og unge i Furesø klart. Tilmelding til de populære aktiviteter åbner søndag den 10. maj kl. 16.
Samarbejde om en styrket ældrepleje17.4.2026 16:42:52 CEST | Pressemeddelelse
Udvalg for Sundhed og Ældre bekræfter arbejdet med en Masterplan, der skal styrke ældreplejen og forberede Furesø til flere ældre og mere komplekse plejebehov. Flere indsatser er allerede i gang.
Furesøs folkeskoler blandt landets allerbedste – set i det rette lys15.4.2026 12:19:59 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune har en af landets højeste andele af elever, der består folkeskolens afgangsprøve. En CEPOS-analyse skabte for nylig debat om folkeskolernes manglende løfteevne. Men virkeligheden er en anden.
Folkeoplysningsudvalget i Furesø klar med ny formand og næstformand10.4.2026 10:55:27 CEST | Pressemeddelelse
I marts blev et nyt Folkeoplysningsvalg valgt ind i Furesø. Torsdag den 9. april blev udvalgets formelle arbejde skudt i gang ved årets første møde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum