Erhvervskandidatuddannelse skal tiltrække og fastholde flere internationale IT-talenter
Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet har modtaget en bevilling på 3.032.900 kroner fra Uddannelses- og Forskningsstyrelsen til projektet Work And Study Programme in Computer Science. Projektet skal styrke rekrutteringen og fastholdelsen af internationale IT-talenter gennem erhvervskandidatordningen i datalogi (Computer Science) og bidrage til at imødekomme den store mangel på IT-specialister i Danmark.

"Vi har de seneste år oplevet stor søgning fra internationale studerende til vores kandidatuddannelse i datalogi. For nogen af disse internationale studerende kan det være svært at finansiere opholdet og mange af dem ønsker at blive i Danmark efter endt uddannelse. Erhvervskandidaten er derfor en rigtig god mulighed for dem til at blive tilknyttet en dansk virksomhed, tjene penge undervejs i studiet og samtidig opnå værdifulde kompetencer," udtaler institutleder Kaj Grønbæk.
En uddannelse, der binder studier og arbejde tæt sammen
Optagelse på erhvervskandidatordningen kræver, at de studerende arbejder mindst 25 timer om ugen i en dansk virksomhed sideløbende med deres studier. Dette sikrer, at de internationale studerende opnår en stærk forankring i erhvervslivet allerede fra starten af deres uddannelse.
Studerende på erhvervskandidatuddannelsen har op til fire år til at færdiggøre deres kandidatgrad, men opnår samme kvalifikationer som fuldtidsstuderende. Ordningen, der styrker båndene mellem uddannelse og erhvervsliv, er også åben for danske studerende. Uddannelsen er også attraktiv for medarbejdere med en bachelorgrad, der ønsker at opgradere deres kvalifikationer, mens virksomhederne samtidig får mulighed for at fastholde dygtige medarbejdere i op til fire år.
I december 2024 introducerede Ministeriet for Uddannelse og Forskning en fleksibel model for erhvervskandidaten, hvor de studerende kan starte med ét år som fuldtidsstuderende og derefter arbejde samtidig med, at de færdiggør uddannelsen over tre år. Desuden forventes ministeriet at behandle forslag om ændring af regler for ophold, så erhvervskandidatordningen også kan anvendes til at tiltrække attraktive medarbejdere udenfor EU med bachelorgrader i computer science.
Samarbejde mellem Aarhus Universitet og det lokale erhvervsliv er afgørende
For at projektet skal lykkes, er det nødvendigt at Aarhus Universitet og lokale virksomheder samarbejder om nye måder at rekruttere medarbejdere med en bachelorgrad i Computer Science i første omgang fra EU.
Institut for Datalogi og erhvervsnetværkene Destination AARhus og Erhverv Aarhus, har derfor styrket partnerskabet om at tiltrække og matche erhvervskandidatstuderende med relevante virksomheder.
”Hos Erhverv Aarhus glæder vi os til, i et spændende samarbejde med Institut for datalogi og Destination AARhus, at arbejde for, at endnu flere internationale studerende får en tilknytning til en virksomhed, så vi dermed øger deres chancer for at blive i vores by efter endt uddannelse. Det gavner både den studerende og hele det aarhusianske erhvervsliv – og stemmer fuldstændig overens med de gode ambitioner, vi ser i Aarhus Kommunes nye strategi for international arbejdskraft,” udtaler Poul Dalsgaard, Direktør i Erhverv Aarhus.
En del af regeringens digitaliseringsstrategi
Projektet er ét af fem initiativer, der er blevet godkendt under en særlig pulje fra Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. Puljen er en del af regeringens digitaliseringsstrategi for 2024-2027, som har til formål at uddanne og fastholde flere IT-specialister i Danmark.
Work And Study Programme in Computer Science løber fra 1. januar 2025 til 31. december 2027 og vil bidrage til at sikre, at danske virksomheder og offentlige institutioner får adgang til de specialiserede IT-kompetencer, der er afgørende for Danmarks digitale fremtid.
Nøgleord
Kontakter
Kaj GrønbækInstitut for Datalogi, Aarhus Universitet
Tlf:21 49 56 34kgronbak@cs.au.dkSofia Hedegaard RasmussenInstitut for Datalogi, Aarhus Universitet
Tlf:24424345sofia@cs.au.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences
Professor Lars Birkedal – 25-års jubilæum20.11.2025 13:08:31 CET | Pressemeddelelse
Professor i datalogi ved Aarhus Universitet, Lars Birkedal, kan fejre 25-års jubilæum. Han er internationalt anerkendt for sin forskning i programmeringssprog og programverifikation og leder Center for Basic Research in Program Verification. Han har modtaget flere store forskningspriser, bl.a. EliteForsk-prisen.
Professor Ivan Damgård – 40-års jubilæum20.11.2025 13:04:06 CET | Pressemeddelelse
Professor i datalogi ved Aarhus Universitet, Ivan Damgård, kan fejre 40-års jubilæum. Han er internationalt anerkendt pioner inden for kryptografi og har været med til at grundlægge virksomederne Cryptomathic og Partisia. Han er Ridder af Dannebrog og aktiv folkemusiker.
Vores korte hukommelse begrænser erindringen om ægte natur: Historiske kilder kalder den frem igen.20.11.2025 11:28:37 CET | Pressemeddelelse
Vi accepterer gradvist en fattigere natur, fordi vi har en tendens til at bruge vores egen levetid som målestok for, hvad de er normalt. Et internationalt forskerhold viser, at breve, malerier og mundtlige fortællinger kan give os et historisk længere perspektiv – og derved styrke fremtidens strategier for mere biodiversitet.
Lille flagermus jager som løver – bare bedre3.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En lille flagermus bruger en “hæng-og-vent”-strategi til at spare energi og fange store byttedyr med overraskende stor succes
Mysterium opklaret: Sådan fanger og spiser store fla-germus spurve i luften10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten 25 års forskning er det endelig afsløret: Europas største flagermus ikke bare spiser småfugle – de jager og fanger dem i over en kilometers højde. Og spiser dem uden at lande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum