Leonard Cohens debutroman i ny oversættelse
Leonard Cohens debutroman Yndlingslegen udkom i 1963 til generelt flotte anmeldelser. Romanen om en opvækst i en jødisk Montreal-familie er en delvist selvbiografisk fortælling om digteren og drømmeren Lawrence Breavman, der, ligesom Cohen selv, kaster sig over livets mange muligheder med en glubende appetit. Yndlingslegen foreligger hermed i ny oversættelse ved Louise Ardenfelt Ravnild.

Da Lawrence Breavmans far dør af de hjerteproblemer, som i årevis har plaget ham, har unge Lawrence svært ved at forholde sig til tabet. På trods af sin unge alder er han allerede mere optaget af jagten på al verdens skønhed – særligt den han finder hos det modsatte køn, og erotiske oplevelser, end skolen og det der foregår i hans hjem og familie. Sammen med sin bedste ven Kratz kører og går han natten tynd for at møde kvinder. ”En skødehund efter skød” kalder Breavman sig selv. Fremtidsplaner, ærligt arbejde og kunstneriske ambitioner må alle vige pladsen i forfølgelsen af seksuelle eventyr og en uslukkelig tørst efter at leve livet helt på egne præmisser.
Yndlingslegen er en bildungsroman om et ungt menneske, som mener at have gennemskuet det moderne samfunds forlorne rammer, og derfor prøver at bryde fri af dem.
”Han hadede de mænd der svævede i søvne i de store stenpalæer. Fordi deres liv var velordnede og deres rum rene og ryddelige. Fordi de stod op hver morgen og varetog deres offentlige arbejde. Fordi de ikke ville sprænge deres fabrikker i luften og holde nøgenfester i flammerne.” – Fra Yndlingslegen
Leonard Cohens kunstneriske karriere begyndte i 1956 med udgivelsen af hans første digtsamling, Let us compare mythologies. Han har udgivet to romaner, Yndlingslegen og Smukke tabere, og ti digtsamlinger. I 2024 udkom romanen De spedalskes ballet, som var blevet fundet af Leonard Cohens arvinger i hans efterladte papirer. Hans seneste digtsamling, The Flame, blev udgivet posthumt i 2018. I en musikkarriere, der strakte sig over næsten 50 år, udgav han 14 studiealbums, det sidste af dem i 2016, You want it darker. Leonard Cohen blev indlemmet i Rock and Roll Hall of Fame i 2008. Han døde 7. november 2016.
Fakta om bogen:
Titel: Yndlingslegen
Forfatter: Leonard Cohen
Oversætter: Louise Ardenfelt Ravnild
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740674118
Sidetal: 328
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udgivelsesdato: 31. oktober 2025
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Om Turbine Forlaget
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Minoritetskvinder tager del i samfundet20.11.2025 09:17:00 CET | Pressemeddelelse
I bogen Globale kvindefortællinger i Danmark tegner Hanne Fabricius 21 portrætter af stærke kvinder, der alle har minoritetsbaggrund og bidrager positivt til det danske samfund. De har hver især kæmpet for deres plads, og blandt kvinderne findes akademikere, iværksættere og en folketingspolitiker.
Raquel Rastenni hyldes i en ny biografi13.11.2025 13:13:02 CET | Pressemeddelelse
Journalist og forfatter Torben Kitaj har som den første skrevet en biografi om Raquel Rastenni, hvis stemme fyldte de danske hjem i 1950’erne og 60’erne, når radioprogrammet Giro 413 blev sendt. Her var det ofte Raquel Rastennis popsange, der blev ønsket af lytterne.
Fredericianernes historie dokumenteres i ny fotobog13.11.2025 12:12:24 CET | Pressemeddelelse
Fredericia 1950’erne og 1960’erne – Fredericianernes historie fortalt i billeder af Lisbeth Aagaard Lykke og Emil Tellerup er første bind i serien ”Fredericia i årtier”, der årti for årti dokumenterer byens liv og udvikling med et udvalg af fotografier fra arkiverne.
Alle kan lære at sy21.10.2025 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Stine Højland – også kendt under navnet ATTER på Instagram – er klar med en ny sybog, hvor upcycling af tøj og simple syprojekter er omdrejningspunktet. Og præcis som bestselleren ATTER, så er ATTER 2 også til de utålmodige typer.
Strikkelegenden Vivian Høxbro er klar med Dominostrik fra A til Z20.10.2025 09:19:00 CEST | Pressemeddelelse
For 25 år siden udgav Vivian Høxbro sin første bog om dominostrik og var dermed med til at gøre den særlige strikketeknik udbredt. Her 25 år efter – og endda på sin 80-års fødselsdag – udgiver hun bogen Dominostrik fra A til Z, der indeholder 25 forskellige firkanter, der kan strikkes sammen i uanede variationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum