Knap 1000 skal se: AI-robotterne kommer
Stærke robotarme har travlt med at løfte, svejse og male ude på virksomhederne. Men nu kommer næste generation, udrustet med kunstig intelligens, som kan løse langt mere avancerede opgaver, som der før skulle mennesker til for at klare. Dansk Industri sætter nu det meste af en dag af til at drøfte perspektiverne, og foreløbig har knap 1000 deltagere tilmeldt sig.

Pressen inviteres til
Fremtiden er i dine hænder – AI for Alle Konference 2025,
tirsdag den 4. februar kl. 12,
Industriens Hus, Rådhuspladsen i København.
I dag laster og losser robotter paller med pakker. Men fremover kan de kende forskel på pakkerne, sortere dem og sætte dem på den rigtige plads i virksomheden. Bare for at tage et eksempel. Det fortæller bl.a. Universal Robots' vicedirektør for teknologi, Anders Billesø Beck, mere om på konferencen.
På AI for Alle 2025 præsenterer DI en lang række relevante og aktuelle emner inden for AI, som virksomheder skal forholde sig til i 2025 og frem.
De seneste dages nyheder om DeepSeek kommer givetvis til at sætte sit præg på dagen, og i det lys samler interessen sig om oplægget fra Rasmus Bisgaard, business lead Denmark for Nvidia.
På konferencen præsenterer Thomas Foege, managing director og partner i Boston Consulting Group, en ny rapport om status for anvendelsen af AI i Danmark og Europa.
Fra virksomheden Corti kommer stifter og CEO Andreas Cleve og fortæller om sit syn på AI i Europa, set fra en AI-entreprenørs perspektiv. Corti har netop lanceret en skræddersyet sprogmodel til sundhedsvæsenet.
Hvad skal der til for at accelerere brugen af AI-robotter? Spørgsmålet debatteres på konferencen af Lukas M. Ziegler, førende ekspert inden for robotics, Anders Billesø Beck fra Universal Robots og Ann-Mia Ambjerg fra ARIS Robotics.
På konferencen er det muligt at se en AI-robot i funktion samt en række af de andre nye produkter og services baseret på AI. Chefredaktør på Dagbladet Børsen, Niels Lunde, fører deltagerne gennem en dag spækket med perspektiv og konkret viden.
Kontakter
Yderligere oplysninger og tilmelding fra pressen: presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Lettelse, at regelforenklingspakke endelig er vedtaget13.11.2025 12:17:57 CET | Pressemeddelelse
Efter ugers politisk drama og forsinkelser har Europa-Parlamentet i dag endelig vedtaget sin position på EU-Kommissionens såkaldte Omnibus 1-pakke om regelforenklinger for bæredygtighed og rapportering. Desværre blev det ikke et flertal over midten i parlamentet.
Dagen før valget: det handler om mere end velfærd13.11.2025 07:45:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skaber vi de bedste lokale rammer for en stærk industri og en privat sektor med arbejdspladser til almindelige danskere – og hvor skal pengene til velfærden komme fra? Dagen før valget sætter lønmodtagerne og arbejdsgiverne fra CO-industri og Dansk Industri dette centrale spørgsmål til debat med konkrete eksempler fra landets kommuner.
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
