Ny viceinstitutleder på Institut for Datalogi
Professor Marianne Graves Petersen er udnævnt som ny viceinstitutleder for uddannelse på Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet. Marianne bringer både erfaring og engagement til rollen, kombineret med et dybt kendskab til instituttets uddannelser. Med denne udnævnelse består institutledelsen ud over Marianne, af institutleder Kaj Grønbæk, viceinstitutleder for forskning Anders Møller og sekretariatsleder Lene Hjøllund.

Marianne har gennem mange år været en drivkraft i udviklingen af instituttets uddannelser. Som med-initiativtager til IT-Produktudvikling i 2007 og uddannelsesansvarlig siden 2019 har hun spillet en central rolle i at forme og løfte uddannelserne på instituttet, og hun er derfor et oplagt valg til rollen som viceinstitutleder for uddannelse.
Marianne ser frem til sin nye rolle: ” Jeg er stolt og taknemmelig over at kunne bidrage til at videreudvikle vores uddannelser, som allerede har en utrolig høj kvalitet. Som en del af ledelsen ser jeg frem til at arbejde tæt sammen med vores dygtige undervisere og studerende for at sikre, at vi fortsat kan uddanne de bedste kandidater til fremtidens digitale samfund. Herudover ser jeg frem til at vi gennem vores uddannelses tiltag så vel som forskning også kan bidrage til den store uddannelsesopgave indenfor digitale kompetencer som vi står overfor som samfund.”
Institutleder Kaj Grønbæk ser også frem til samarbejdet, og understreger Mariannes betydning for instituttets uddannelser: ”Marianne brænder for at udvikle nye uddannelsesformer – hun arbejder f.eks. forskningsmæssigt med at udvikle teknologiforståelsesfag til skoler og gymnasier. Hun har et dybt kendskab til instituttets uddannelser samt de udfordringer og muligheder, de studerende står overfor i fremtiden. Hendes erfaring og engagement er derfor en stor gevinst for instituttets ledelse.”
Som viceinstitutleder for uddannelse vil Marianne få ansvaret for at sikre den fortsatte udvikling og kvalitet af instituttets uddannelser. Hun vil arbejde for at skabe et inspirerende og inkluderende studiemiljø, der tiltrækker de dygtigste studerende fra ind- og udland.
Nøgleord
Kontakter
Viceinstitutleder for uddannelse, Marianne Graves Petersen, 23 38 2 284, mgraves@cs.au.dk
Institutleder, Kaj Grønbæk, 21 49 56 34, kgronbak@cs.au.dk
Sofia Hedegaard RasmussenInstitut for Datalogi, Aarhus Universitet
Tlf:24424345sofia@cs.au.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Natural Sciences
Klimaforandringer skubber bøg og rødgran mod nord: Danske skove vil være helt forandrede i år 210019.8.2025 14:35:45 CEST | Pressemeddelelse
Om få årtier vil klimaet i mange af verdens skove være så anderledes, at mange af deres træer får svært ved at overleve. I Danmark risikerer vi, at arter som bøg og rødgran bliver presset ud, viser ny forskning fra Aarhus Universitet.
Forskere kortlægger, hvordan planter danner rødder – viden der kan gøre dem stærkere under tørke4.8.2025 13:57:54 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan ved en plante, hvor den skal danne en ny rod? Det spørgsmål har forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere nu givet et banebrydende svar på. I et nyt studie kortlægger de, hvordan planters rodnet udvikler sig helt ned på molekylært niveau. Og den viden kan på sigt få betydning for både planteforædling og forståelsen af, hvordan ukrudtsmidler virker. Opdagelsen åbner for nye muligheder for at udvikle afgrøder, der er bedre rustet til et klima med mere tørke og ekstreme vejrforhold, og samtidig giver den indsigt i, hvordan kemiske stoffer påvirker planters vækst indefra.
Forskere udvikler nyt RNA-værktøj mod ALS - kan bane vej for fremtidige behandlinger8.7.2025 09:29:26 CEST | Pressemeddelelse
Forskere ved Aarhus Universitet har som de første brugt cirkulært RNA til at nedbryde sygdomsassocierede proteiner i humane celler og peger på nye fremtidige veje til behandling af ALS.
International anerkendelse til Aarhus-forskere: RNA-forskning i raketfart17.6.2025 12:15:00 CEST | Pressemeddelelse
RNA-forskningen i Aarhus får et markant løft. To forskere fra samme institut og forskningsmiljø er netop hver blevet tildelt en af Europas mest prestigefyldte forskningsbevillinger – en sjældenhed, som vidner om både faglig tyngde og strategisk potentiale i den aarhusianske forskning.
Aarhus-forskere får millionløft til forskning i fertilitet og molekylærbiologi12.6.2025 11:06:19 CEST | Pressemeddelelse
Tre forskningsprojekter ved Aarhus Universitet modtager tilsammen over 30 mio. kr. i støtte til at forstå, hvorfor graviditet nogle gange mislykkes, hvordan miljøforurening påvirker reproduktion, og hvordan molekylære mekanismer styrer cellers funktion. Bevillingerne understreger betydningen af grundforskning med klare perspektiver for fremtidens sundhedsindsatser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum