Nationalt partnerskab kan være vigtigt initiativ for udsatte unge – men husk også uddannelse
Det er spændende og vigtige takter, regeringen slår an med det nationale partnerskab for udsatte unge, mener analysechef Emilie Damm Klarskov fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Men politikerne bør fortsat huske at give de unge målrettede uddannelsestilbud.

I forbindelse med et topmøde på Marienborg præsenterer regeringen tirsdag et nyt nationalt partnerskab om ”Ungeløftet”.
Formålet med partnerskabet er at lave primært beskæftigelses-rettede initiativer, der skal give gruppen af unge uden job og uddannelse åbninger til et godt arbejdsliv.
43.000 unge mellem 15 og 24 år er uden job og uddannelse. Det samme gælder 30.000 unge mellem 25 og 29 år.
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) laver løbende analyser om unge uden job og uddannelse.
Kommentarer fra analysechef i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE), Emilie Damm Klarskov:
”Det er spændende og vigtige takter, regeringen slår an med det nationale partnerskab for udsatte unge.”
”Udfordringerne for de tusindvis af unge uden job og uddannelse er vedvarende og har efterhånden været det i en lang årrække. Der er brug for, at der bliver gået anderledes til værks, hvis vi for alvor skal lykkes de udsatte unge.”
”Især virksomhederne har mulighed for at spille en helt central rolle for gruppen af unge uden job og uddannelse, hvis de vil. Vigtige succesoplevelser kan være i vente for de unge ude på arbejdspladserne.”
”Vi har længe vidst, at der er 43.000 unge mellem 15 og 24 år, der er uden job og uddannelse. Men vi ved også, at de unges problemer sjældent stopper på deres 25-års-fødselsdag. Derfor er det positivt, at det nationale partnerskab er målrettet unge helt op til 30-års-alderen.”
”Partnerskabet er et godt initiativ, men nok ikke for alle unge. Det er vigtigt, at politikerne også har fokus på, hvordan man kan hjælpe udsatte unge til at få en uddannelse. Mange af de unge har allerede forsøgt sig med en uddannelse, men flere ville kunne gennemføre, hvis de tilbydes ordentlige veje gennem uddannelsessystemet med den rette støtte. For mange unge kan den forberedende grunduddannelse, FGU, være en god trædesten ind i det videre voksenliv.”
Kontakter
Emilie Damm KlarskovAnalysechef
Tlf:27 35 85 95ead@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkLinks
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Rekord: Antallet af studenter uden uddannelse stiger28.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
28.600 studenter under 30 år er hverken færdige eller i gang med en uddannelse fem år efter studentereksamenen, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er rekordmange og cirka 13.000 flere end for ti år siden. En fremskrivning viser endda, at tallet kan runde 34.000 personer i 2029.
Nyt CO2-kvotesystem rammer husholdninger med lave indkomster hårdest27.6.2025 07:04:36 CEST | Pressemeddelelse
Husholdninger med lave indkomster vil være mest sårbare over for ny udvidelse af EU’s CO2-kvotesystem, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Social klimaplan bør målrettes derefter, mener AE.
Uddannelse er nøglen til at bryde den negative sociale arv: Disse uddannelser løfter flest væk fra forældrenes indkomstniveau24.6.2025 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Uddannelse er blevet vigtigere for at bryde den sociale arv, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt uddannelser som pædagog, social- og sundhedsassistent og detailuddannelser er hyppige veje væk fra bunden for de fattigste børn. Se listen over uddannelser herunder.
Liberal Alliance kommunikerede for lavt tal om eget forslag: Tre gange flere vil miste dagpengeretten16.6.2025 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Liberal Alliances forslag om at halvere dagpengeperioden kan tage dagpengene fra cirka 32.000 personer, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Tallet er cirka tre gange højere end det, der har været fremme i medierne i forbindelse med partiets præsentation af forslaget.
Flere unge er uden job og uddannelse: Nu er de næsten 45.00012.6.2025 05:06:38 CEST | Pressemeddelelse
44.600 unge mellem 15 og 24 år er uden job og uddannelse, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er en stigning på cirka 1.800 personer det seneste år. Stigningen er drevet af, at færre unge begynder på en uddannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum