Regeringen holder topmøde på Marienborg om unge uden uddannelse og arbejde den 28. januar
43.000 unge er hverken i uddannelse eller arbejde. Nu går regeringen sammen med virksomheder, kommuner og civilsamfund om Ungeløftet – et nationalt partnerskab, der skal få flere unge i arbejde. Ungeløftet bliver skudt i gang med et topmøde på Marienborg, hvor unge fra hele landet mødes med flere ministre og det nye partnerskab.
Partnerskabet Ungeløftet bliver et unikt samarbejde mellem regeringen, virksomheder, kommuner og civilsamfundsorganisationer, som sammen skal løfte opgaven med at få flere unge i arbejde. Mens virksomhederne forpligter sig til at hjælpe de unge fx ved at skabe flere jobåbninger til dem, vil civilsamfundet og kommunerne blandt andet ruste de unge til at tage et arbejde.
Topmødet byder blandt andet på samtaler med de unge og partnerskabets aktører og den officielle underskrivning af Ungeløftet.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Jeg er fyldt med håb i dag, hvor vi kickstarter det store, fælles løft af vores unge mennesker, som vi endnu ikke er lykkedes med at få med. Alle fortjener at være en del af et fællesskab og den myndiggørelse, det giver at have et arbejde med kolleger og ansvar. Derfor er jeg er glad for, at en lang række danske virksomheder og organisationer har sagt ja til at blive en del af partnerskabet, så vi kan skabe løsninger, som passer til, hvor den enkelte unge er i sit liv.
Økonomiminister Stephanie Lose siger:
- Vi tog et vigtigt skridt, da vi i efteråret indgik en bred politisk aftale om at hjælpe gruppen af unge mennesker, der hverken er i uddannelse eller i arbejde. I dag tager vi endnu et vigtigt skridt, da vi leverer på den del af aftalen, der handler om et partnerskab med virksomheder, kommuner og civilsamfundsorganisationer. I Danmark har vi utrolig mange, der gerne vil tage et samfundsansvar, det synes jeg faktisk godt, vi kan være meget stolte af. Og samarbejdet mellem erhvervslivet, civilsamfundsorganisationerne og kommunerne er helt afgørende for, at vi får gjort mere for at give sårbare unge en hånd i ryggen, så de kan få en uddannelse eller få et job.
Kulturminister Jakob Engel-Schmidt siger:
- Der er desværre alt for mange unge, som har det svært og ser til fra sidelinjen, mens deres ungdomsliv passerer. Det skal vi lave om på. Derfor giver vi nu de unge et markant håndslag og et kærligt skub mod arbejdsfællesskabet i form af Ungeløftet. Men for at vi skal lykkes med Ungeløftet, har vi brug for hjælp fra virksomheder, kommuner og civilsamfundsorganisationer, der udgør Ungeløftets nationale partnerskab. I det hele taget skal vi spille på flere strenge og forsøge nye veje, når det kommer til at hjælpe de unge, som ikke er i arbejde eller uddannelse. Derfor har vi bl.a. også sat gang i et nyskabende forsøg med Kulturpas, hvor målet er, at de unge via kulturens, idrættens og foreningslivets fællesskaber skal rustes med selvtillid og selvværd, der kan bringe dem tættere på at starte på en uddannelse eller i et job.
Fra regeringen deltager beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen, økonomiminister Stephanie Lose, kulturminister Jakob Engel-Schmidt samt børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye.
Fra partnerskabet deltager en lang række virksomheder, herunder bl.a. McDonald’s, ISS og Lidl, samt repræsentanter fra civilsamfundet, arbejdsmarkedets parter og KL.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Entreprenørstoppet styrker kampen mod hensynsløse virksomheder27.3.2025 10:10:36 CET | Pressemeddelelse
En markant større hammer i Arbejdstilsynets værktøjskasse er nu virkelighed. Arbejdstilsynet får nu mulighed for at lukke ned for arbejdet for både entreprenører og underentreprenører, hvis flere virksomheder igen og igen begår alvorlige overtrædelser af arbejdsmiljøreglerne. Det har et bredt politisk flertal i Folketinget vedtaget torsdag.
Ny rapport: Slår myte om øremærket orlov ned25.3.2025 14:07:47 CET | Pressemeddelelse
Da den øremærkede orlov til fædre blev indført, var et af de store kritikpunkter, at børn ville blive sendt tidligere i institution. Men ny rapport viser, at det ikke er tilfældet. Til gengæld holder særligt faglærte og ufaglærte fædre mere orlov end før. Det fremgår af Beskæftigelsesministeriets årlige publikation ”Kvinder og mænd på arbejdsmarkedet 2025”.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til løn-modtagerbeskæftigelsen for januar 202521.3.2025 08:14:35 CET | Pressemeddelelse
I januar 2025 var der 3.045.400 lønmodtagere i job. Det er 5.500 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,2 procent. Siden januar 2024 er der dermed samlet set kommet 36.700 nye beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 4.200 flere lønmodtagere fra december 2024 til januar 2025. I samme periode er der kommet 1.100 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Også i årets første måned fortsatte beskæftigelsen sin positive udvikling, og slog hermed endnu engang rekord. Vi har et virkelig robust arbejdsmarked med stærke virksomheder, der på trods af en urolig verden hele tiden skaber nye arbejdspladser". "Den gode udvikling er en helt oplagt chance for at få alle med på arbejdsmarkedet. Derfor er jeg glad for, at vi netop har lanceret Ungeløftet, hvor vi giver unge med udfordringer muligheden for at få foden inden for på arbejdsmarkedet".
Ledigheden er næsten uændret i februar 202520.3.2025 09:02:18 CET | Pressemeddelelse
Der er 87.400 fuldtidsledige i februar 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed omtrent uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 600 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Vi skal bruge den her gunstige situation til at hjælpe de borgere, som er på kanten af arbejdsmarkedet, videre. Derfor er jeg glad for, at vi har igangsat Ungeløftet, hvor kommuner, virksomheder, organisationer og civilsamfundet går sammen om at skabe løsninger for de 43.000 unge uden uddannelse og beskæftigelse. På den måde får flere unge chancen for en plads i fællesskabet og på arbejdsmarkedet. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for marts 2025 den 23. april 2025.
Ikke-vestlige indvandrere er næsten dobbelt så ofte på førtidspension sammenlignet med etniske danskere7.3.2025 11:58:22 CET | Pressemeddelelse
Ikke-vestlige indvandrere er markant overrepræsenteret på førtidspension, når man sammenligner med personer med dansk oprindelse. For nogle indvandrergrupper er det mere end fire gange så ofte. Det viser den seneste udgave af Status på Arbejdsmarkedet udgivet af Beskæftigelsesministeriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum