Miljøkonsekvensrapport for CO2-lagringsprojekt sendes i offentlig høring
Energistyrelsen har i dag sendt miljøkonsekvensrapporten for CO2-lagringsprojektet Greensand Future i Nordsøen i høring. Høringsfristen er 24. marts 2025.
![Illustration: Billedet viser projektets udformning bestående af et offloadingsystem med rørledning koblet til platformen Nini A. Billedet er fra miljøkonsekvensrapporten. Rettighed: INEOS E&P.](/data/images/public/13560344/14237113/cbce968c-7841-4123-8983-573e555dc692-w_720.jpg)
Borgere, organisationer, myndigheder mv., har nu mulighed for i perioden 27. januar 2025 – 24. marts 2025 at komme med bemærkninger til den miljøkonsekvensrapport, der er udarbejdet af Rambøll i forbindelse med INEOS E&P’s ansøgning om tilladelse til det første CO2-lagringsprojekt i det større projekt, Greensand Future.
Se høringsmaterialet "Miljøkonsekvensrapport for CO2-lagringsprojektet Greensand Future i Nini Vest-feltet i Nordsøen".
Det ansøgte projekt vil årligt lagre 0,3 mio. ton CO2
INEOS E&P, Harbour Energy og Nordsøfonden står bag Greensand Future projektet, som vil blive gennemført fra den eksisterende Nini A platform, der er beliggende ca. 170 m fra den jyske vestkyst. Projektet har til formål at anvende det tidligere oliefelt, Nini Vest, til at lagre CO2, og det forventes, at projektet kan lagre ca. 0,3 millioner tons CO2 om året i otte år. Samlet forventes projektet at lagre 2,4 millioner tons.
Parterne vil etablere et offloadingsystem, der skal muliggøre, at CO2 kan overføres fra skib og pumpes ned i reservoiret. Det vil bl.a. omfatte installation af en 6” fast rørledning samt betonmadrasser og ankre, der holder rørledningen på plads. I driftsfasen vil CO2 blive transporteret fra Esbjerg havn til offloadingsystemet, hvorfra der injiceres CO2 i reservoiret. Den injicerede CO2 vil løbende blive overvåget bl.a. gennem seismiske undersøgelser.
![Illustration%3A%20Kort%20fra%20milj%F8konsekvensrapporten%20med%20placering%20af%20Greensand%20Future%20projektet%20ved%20platformen%20Nini-A.%20Rettighed%3A%20INEOS%20E%26P.](https://via.ritzau.dk/data/images/public/13560344/14237113/04bf7a04-4c46-4ee1-a22c-f5652e45ad4b-w_720.png)
Høringen
Miljøkonsekvensrapporten er fremlagt for offentligheden fra den 27. januar 2025 til den 24. marts 2025, og rapporten er desuden sendt til relevante danske myndigheder og organisationer.
Bemærkninger til vurderingen af miljøpåvirkningerne i Danmark og de grænseoverskridende miljøpåvirkninger fra Greensand Future-projektet kan indsendes til Energistyrelsen på mail til ens@ens.dk med kopi til trskk@ens.dk eller per brev til Carsten Niebuhrs Gade 43, 1577 København V, senest den 24. marts 2025.
Materialet er sideløbende i international høring i medfør af Espoo-konventionen.
Kontakt
Trine Skovgaard Kirkfeldt, tlf. +45 33 92 24 19, e-mail: ccs-miljo@ens.dk.
Kontakter
Energistyrelsens pressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:+45 33 95 08 00presse@ens.dkEnergistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Erhvervspuljen åbner med millioner til grøn omstilling i virksomhederne5.2.2025 15:05:42 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder kan igen søge tilskud fra Erhvervspuljen til energi- og CO2-besparende projekter. Der er i år 300 mio. kr. i puljen, som skal sætte skub i den grønne omstilling i virksomhederne.
Ny kortløsning viser potentialet for at sætte solceller op på tage29.1.2025 10:30:15 CET | Pressemeddelelse
På sologvindinfo.dk kan man nu nemt se, hvilke af landets tagflader, der har størst potentiale for solceller. Dermed er det blevet lettere for bygningsejere at tage det første skridt mod at producere grøn energi på taget.
Energistyrelsen giver tilladelse til arbejder ved Nord Stream 2-rørledningsanlægget i Østersøen28.1.2025 13:23:31 CET | Nyhed
Energistyrelsen har i dag meddelt tilladelse til at præservere den beskadigede Nord Stream 2-rørledning i Østersøen.
Energistyrelsen udgiver eksempelsamling om opstilling af solceller i det åbne land10.1.2025 11:51:16 CET | Nyhed
Solcelleanlæg på marker spiller en vigtig rolle for Danmarks grønne omstilling, og planlægningen skal ske i samspil med natur og landskab med videre. Ny eksempelsamling præsenterer syv solcelleprojekter, som kommunerne kan lade sig inspirere af i deres planlægning.
Fem nye initiativer skal styrke eksport af dansk grøn energiteknologi9.1.2025 12:12:17 CET | Nyhed
Energistyrelsen har givet puljetilsagn om 5,9 millioner kr. i tilskud til fem projekter. Projekterne fremmer den danske energieksportindsats gennem udbygning af Danmarks myndighedssamarbejde på fremtidige vækstmarkeder via offentlig-private samarbejder. Puljen støtter bl.a. CO2- fangst i Sydkorea.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum