Europabevægelsen: Lukashenkos valgsejr er en hån mod befolkningen i Belarus
Gårsdagens præsidentvalg i Belarus og Lukashenkos sejr er en hån mod befolkningen og de mere end 1300 personer der sidder som politiske fanger i landets fængsler.
Ifølge en officiel exit-poll har eneherskeren Alexander Lukashenko vundet præsidentvalget i Belarus med 87,6 procent af stemmerne.
”Det er hån mod befolkningen i Belarus og de mere end 1300 personer der sidder som politiske fanger i landets fængsler. Med det her resultat, så har vi en endnu større forpligtigelse til at støtte landets opposition.” – lyder det fra Europabevægelsens landsformand Jens-Kristian Lütken som sidste år på vegne af Europabevægelsen gjorde det belarusiske oppositionsleder Svetlana Thikanovskaja til Årets Europæer.
”Belarus er de-facto en russisk lydstat og spiller dermed en afgørende negativ rolle i forhold til krigen i Ukraine og den øgede ustabilitet i Europa som Rusland står bagved. Det er derfor i Europas interesse at støtte de kræfter i landet som ønsker demokrati og bevæge landet væk fra Kremls indflydelse.” – udtaler Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen
Europabevægelsens formand, Jens-Kristian Lütken, har tidligere været valgobservatør i Belarus og blev i 2009 arresteret og deporteret ud af landet.
For yderligere kommentarer:
Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen
Tlf. 30 91 98 00
Kontakter
Mikael FreitagPresseansvarligEuropabevægelsen
Tlf:+ 45 52 66 73 10mfp@europabevaegelsen.dkJens-Kristian LütkenFormandEuropabevægelsen
Tlf:+45 30 91 98 00Jens-Kristian_Lutken@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Droneangreb på Danmark: - Nu har vi brug for Ukraine23.9.2025 11:43:17 CEST | Pressemeddelelse
Vi kan ikke bekæmpe droner uden at knytte Ukraine tættere til os på forsvarsområdet. Først Polen, så Estland, og i går Danmark. Mandag den 22. september forstyrrede droner over Københavns Lufthavn flytrafikken i godt fire timer. På et pressemøde i dag, tirsdag den 23. september, konstaterede Flemming Drejer, operativ chef i PET, at man ikke afviser, at der kigges i retning af Rusland. "Dette angreb minder uhyggeligt meget om en provokation fra Moskva. Det stiller strenge krav til, hvordan hele EU nu forholder sig til bekæmpelse af droner", siger Europabevægelsens formand Jens-Kristian Lütken.
Efter Alaska-fiasko: Europa har fortsat ansvaret for at sikre Ukraines frihed - Nu må de norske gas-milliarder bringes i spil, siger formand.17.8.2025 16:44:32 CEST | Pressemeddelelse
Det var forudsigeligt, at topmødet i Alaska mellem Trump og Putin ikke bragte noget med sig. Omvendt endte det heller ikke i en katastrofe for Ukraine, lyder det fra Europabevægelsen. Det er fortsat Europas ansvar at sikre Ukraines frihed og bremse et aggressivt Rusland.
Europabevægelsen stifter afdeling i Grønland27.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den skal fokusere på et Grønlandsk medlemskab af EU.
Europabevægelsen: Danmark overtager i dag det vigtigste EU-formandskab nogensinde1.7.2025 04:30:00 CEST | Pressemeddelelse
i dag starter det danske EU-formandskab. Opgaven for dette formandskab er større, end vi før har set, siger Europabevægelsens formand.
Europabevægelsen: Tæt løb i Polen peger i retning af pro-europæisk vinder1.6.2025 22:16:00 CEST | Pressemeddelelse
Udfaldet i Polen bliver ikke bare bemærket i Bruxelles – det vil også kunne mærkes i Kyiv og Kreml
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum