OK25: Forhandlingerne skudt i gang på VVS-området
Overenskomstforhandlingerne mellem TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal er i dag skudt i gang. Det sker på et baggrundstæppe af globale usikkerheder, som kan få betydelige konsekvenser for erhvervslivet, pointerer TEKNIQ, mens Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal fremhæver, at dansk økonomi og økonomien i VVS-branchen er i verdensklasse og er i stand til at modstå eventuelle kriser.

De første officielle forhandlinger er i dag skudt i gang mellem TEKNIQ på arbejdsgiversiden og Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal på lønmodtagersiden på vejen mod en ny overenskomst på VVS-området.
- Vi tager hul på forhandlingerne i lyset af stor global usikkerhed om fremtiden, hvor frygten for toldmure og bureaukrati kan få store konsekvenser for erhvervslivet. Der er med andre ord en økonomisk usikkerhed, der lurer i horisonten. Vi er godt forberedte og klar til at arbejde for et forlig. Parterne er ikke enige om alt, men tilliden og respekten mellem os er stor, så jeg tror på, at vi får en rigtig god proces for forhandlingen, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ.
I 2023 forhandlede parterne i skyggen af en kraftig inflation og afskaffelsen af Store Bededag. Det er ikke situationen i dag, men ønsket om robusthed står fortsat højt på opgavelisten hos virksomhederne.
Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal ser også frem til at gå ind i forhandlingerne om den kommende overenskomst. Forbundene ser positivt på de seneste års udvikling i branchen, hvor beskæftigelsen er høj, ledigheden lav og hvor de fleste af virksomhederne har overskud.
- Dansk økonomi er i verdensklasse. Det gør sig også gældende i VVS-branchen, blandt andet i form af overskud i langt størstedelen af virksomhederne og langt færre konkurser på TEKNIQs område. Det viser TEKNIQs egne tal også. Vi mener selvfølgelig, at virksomhedernes sunde økonomi skal afspejle sig i en ny overenskomst. Selvom vi og TEKNIQ ikke ser ens på alt, så arbejder vi selvfølgelig henimod en overenskomst, som begge parter kan se sig selv i, og som medlemmerne vil stemme ja til, siger Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet.
Og det kan lykkes, viser historien. Ved de seneste overenskomstforhandlinger i 2023 stemte hele 82,3 procent af VVS’erne ja til overenskomstaftalen.
Yderligere information, kontakt:
Michael Degn, presseansvarlig i TEKNIQ: 77424227 / mdc@tekniq.dk
Maja Skov Vang, journalist i Blik- og Rørarbejderforbundet: 51530851 / msv@blikroer.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed7.1.2026 10:52:31 CET | Pressemeddelelse
På trods af økonomisk uro blev 2025 et år med både færre konkurser og færre tabte job i det tekniske erhvervsliv end tidligere.
TEKNIQ: Virksomhederne er klar til endnu flere seniorer29.12.2025 07:05:00 CET | Pressemeddelelse
Antallet af seniorer på arbejdsmarkedet er fordoblet gennem de seneste 15 år. Det er en positiv udvikling, som det kommende beskæftigelsesfradrag og mere fleksibilitet forhåbentlig kan sætte yderligere skub i, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Priserne på energi og fragt er blevet markant lavere i 202522.12.2025 12:06:55 CET | Pressemeddelelse
Lavere udgifter giver forbrugere og virksomheder et pusterum efter længere tid med stigende priser.
Disse skader truer julefred og nytårsfest19.12.2025 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Der er tryk på kedlerne i de danske hjem, når julemiddagen og nytårsfesten står for døren. Det giver travlhed hos installatørerne, der her deler de hyppigste årsager til akutopkald i jul og nytår.
TEKNIQ: Ny epx skal give unge faglig power og trivsel i top15.12.2025 12:03:37 CET | Pressemeddelelse
Ny epx-plan får ros af erhvervsorganisationen TEKNIQ: Mere praksis, bedre trivsel og klarere retning for de unge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum