Influenza-ramt mand vinder 2 millioner: ”Så fik jeg det da bedre, det må jeg erkende!”
30.1.2025 08:30:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
En mand fra Nordjylland fik uventet hjælp til at rejse sig fra sygelejet, da han for nyligt var ramt af en grim gang man-flu: Et af den slags telefonopkald fra Danske Spil, som man virkeligt gerne vil have.

Der var en god grund til, at der ikke blev svaret, da telefonen ringede og ringede og ringede hjemme hos en nordjysk mand for ikke så længe siden.
”Jeg var syg med noget influenza-agtigt på det tidspunkt, og jeg var så dårlig, at jeg lå og sov,” forklarer han på klingende nordjysk.
”Jeg opdagede først, da jeg stod op, at nogen havde ringet. Jeg tager ikke så tit telefonen, hvis det er et nummer, jeg ikke kender, så jeg var inde for at slå det op, og der stod bare: ’Sidder du ned? For du er blevet millionær!’ Hmmm, tænkte jeg. Den må jeg hellere lige ringe tilbage til,” fortæller manden.
Nummeret viste sig at tilhøre Danske Spil, og da manden ringede tilbage, så lød den glade besked, at han havde vundet 2.000.000 kroner i Joker på sit PLUS abonnement.
”Det var en fantastisk nyhed at få. Så bliver alting lidt grønnere. Det var fantastisk. Og min sygdom var også ret hurtigt glemt. Det er bare at nappe sådan en milliongevinst, så er det ovre. Det var en meget positiv oplevelse,” fortæller han med et grin.
Gevinsten hjalp så godt på sygdommen, at han allerede samme aften kunne stå op og invitere sin kæreste på fin restaurant for at fejre gevinsten.
”Arh, jeg var vist også i den sidste del af sygdommen,” indrømmer han.
Indtil videre har manden ikke for alvor taget hul på gevinsten, men det er planen, at en stor del af den skal investeres på en fornuftig måde, og så har han lovet sin kæreste, at hun skal have et ønske opfyldt.
”Hun blev også voldsomt glad for gevinsten. Jeg har lovet hende en ferierejse syd på til varmen, for det har hun gået og snakket om,” siger han.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spil: ‘Umuligt at stave til regering uden M’23.3.2026 15:03:45 CET | Pressemeddelelse
Ifølge Danske Spil er Moderaterne det eneste parti, der er med i samtlige de mest sandsynlige regerings-sammensætninger. “Folket har talt! Lars Løkke Rasmussen ligner mere og mere en mand, man ikke kan komme udenom.”
Tjek din kupon: To danskere vandt en million i weekenden23.3.2026 09:20:13 CET | Pressemeddelelse
Solen skinnede over det meste af landet i weekenden – men to steder regnede det med millioner fra Lotto. Landede de hos dig?
FodboldtrøjeFredag slutter med rekord: 18,2 millioner kroner til børn med kræft20.3.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danskerne har endnu en gang trukket i fodboldtrøjen for en god sag. Danske Spil og Børnecancerfondens FodboldtrøjeFredag har sat ny indsamlingsrekord, og efter at alle donationer er gjort op, lyder det samlede beløb på hele 18.152.523 kroner til børn med kræft.
Danske Spil om X Factor: ”Måske klarer han den mod alle odds”20.3.2026 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hvem ryger ud af X Factor i aften? Danske Spils oddsætter har et godt bud - men åbner op for, at der kan ske overraskelser.
Danske Spil om X Factor: “Måske klarer han den mod alle odds”20.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Hvem ryger ud i næste fredags X Factor? Danske Spils oddsætter har et godt bud - men åbner op for, at der kan ske overraskelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum