Influenza-ramt mand vinder 2 millioner: ”Så fik jeg det da bedre, det må jeg erkende!”
30.1.2025 08:30:00 CET | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
En mand fra Nordjylland fik uventet hjælp til at rejse sig fra sygelejet, da han for nyligt var ramt af en grim gang man-flu: Et af den slags telefonopkald fra Danske Spil, som man virkeligt gerne vil have.

Der var en god grund til, at der ikke blev svaret, da telefonen ringede og ringede og ringede hjemme hos en nordjysk mand for ikke så længe siden.
”Jeg var syg med noget influenza-agtigt på det tidspunkt, og jeg var så dårlig, at jeg lå og sov,” forklarer han på klingende nordjysk.
”Jeg opdagede først, da jeg stod op, at nogen havde ringet. Jeg tager ikke så tit telefonen, hvis det er et nummer, jeg ikke kender, så jeg var inde for at slå det op, og der stod bare: ’Sidder du ned? For du er blevet millionær!’ Hmmm, tænkte jeg. Den må jeg hellere lige ringe tilbage til,” fortæller manden.
Nummeret viste sig at tilhøre Danske Spil, og da manden ringede tilbage, så lød den glade besked, at han havde vundet 2.000.000 kroner i Joker på sit PLUS abonnement.
”Det var en fantastisk nyhed at få. Så bliver alting lidt grønnere. Det var fantastisk. Og min sygdom var også ret hurtigt glemt. Det er bare at nappe sådan en milliongevinst, så er det ovre. Det var en meget positiv oplevelse,” fortæller han med et grin.
Gevinsten hjalp så godt på sygdommen, at han allerede samme aften kunne stå op og invitere sin kæreste på fin restaurant for at fejre gevinsten.
”Arh, jeg var vist også i den sidste del af sygdommen,” indrømmer han.
Indtil videre har manden ikke for alvor taget hul på gevinsten, men det er planen, at en stor del af den skal investeres på en fornuftig måde, og så har han lovet sin kæreste, at hun skal have et ønske opfyldt.
”Hun blev også voldsomt glad for gevinsten. Jeg har lovet hende en ferierejse syd på til varmen, for det har hun gået og snakket om,” siger han.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vokseværk: FodboldtrøjeFredag har igen slået sin egen rekord9.3.2026 13:06:04 CET | Pressemeddelelse
Mandag formiddag har Danske Spil og Børnecancerfondens indsamling, FodboldtrøjeFredag, samlet 14,6 mio. kr. ind til fordel for børn med kræft. Indsamlingen er stadig i gang.
Fik fantastisk forårsbesked fra Danske Spil9.3.2026 09:14:51 CET | Pressemeddelelse
For to helt almindelige danskere bød weekenden på en glædelig overraskelse af de større, da de pludselig fik en dejlig forårsbesked: De vandt hver især en million kroner i Lotto.
FodboldtrøjeFredag på vej mod rekordindsamling IGEN!6.3.2026 18:22:36 CET | Pressemeddelelse
Danske Spils og Børnecancerfondens årlige indsamlingsdag, FodboldtrøjeFredag, har kurs mod endnu et rekord-resultat: Der er nu samlet mere ind, end der var på samme tid sidste år – og donationerne tikker stadig ind i støt tempo.
FodboldtrøjeFredag jagter indsamlingsrekord til fordel for børn med kræft6.3.2026 06:20:28 CET | Pressemeddelelse
I dag er det FodboldtrøjeFredag – dagen, hvor hele Danmark trækker i fodboldtrøjen for at samle penge ind til kampen mod børnekræft. Arrangørerne, Danske Spil og Børnecancerfonden, håber at slå sidste års indsamlingsrekord på 13,8 mio. kr.
Masser af millioner – sidste uge var god ved Danske Spils kunder2.3.2026 10:31:19 CET | Pressemeddelelse
Eurojackpot sendte milliongevinster til heldige danskere både tirsdag og fredag i sidste uge – i alt blev hele seks danskere millionærer på Danske Spils lotterier i den forgangne uge.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum