FabLab på Hovedbiblioteket lukker fredag den 24. januar, men faciliteterne flytter til CELF
Sidste år besluttede Guldborgsund Kommune at lukke FabLab på Hovedbiblioteket i Nykøbing og på fredag lukker og slukker det innovative værksted på biblioteket for sidste gang. Heldigvis flytter faciliteterne med ind i CELF’s nye innovations- og iværksætterlab.

I Bibliotek og Borgservice glæder man sig over at Guldborgsund Kommune har indgået en aftale med CELF om, at faciliteterne fra Fablab overgår til CELF og deres nye Innovations- og iværksættermiljø; I-Lab.
¨Vi er selvfølgelig rigtig glade for at Fablabs maskiner ikke bare skal stå og samle støv, men at de fortsat bliver brugt og er med til at skabe glæde og gavn – nu bare på en ny adresse. Det er spændende, at vi kan være med til at sparke gang i den her nye innovations-Lab på CELF hvor både skolens elever, men heldigvis også Fablabs knap 70 faste nøglebrugere får adgang til faciliteterne,¨ siger leder af Bibliotek & Borgerservice, Charlotte Møller.
Alle Fablabs nøglebrugere, der har været faste brugere af FabLab på biblioteket, har fået tilbud om at fortsætte som bruger i det nye I-Lab på CELF, og fortsat have adgang til faciliteterne.
Den officielle åbning af CELF’s I-Lab finder sted den 29. januar 2025.
Kontakter
Anemone SchweitzKommunikationsmedarbejder
Tlf:+45 25182893anesc@guldborgsund.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Nye lokalplaner kan give op mod 175 nye sommerhuse i Marielyst-området5.2.2025 05:02:00 CET | Pressemeddelelse
175 nye sommerhuse kan være på vej til Marielyst-området. Det kan de, fordi Teknik, Klima og Miljøudvalget netop har besluttet at igangsætte udarbejdelsen af nye lokalplaner, som vil give mulighed for at bygge sommerhuse i tre nye områder.
Succesfuld beskæftigelsesindsats udvides med ny afdeling i Sakskøbing3.2.2025 10:42:53 CET | Pressemeddelelse
Siden foråret 2019 har Guldborgsund Kommune haft nytteindsatsen ”Grønnere Guldborgsund”, hvor borgere på borgere på offentlig forsørgelse skal løse samfundsnyttige opgaver for deres ydelse. Indsatsen, der viser gode resultater, udvides med en ny afdeling i Sakskøbing.
Landets bedste håndværkselever mødes i Nykøbing Falster3.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til april mødes landets bedste håndværkselever indenfor murer-, flisemurer- og tømrerfagene for at kåre landets dygtigste elev. Erhverv og Udviklingsudvalget er meget begejstrede over at Byggeriets Skills Challenge 2025 afholdes i Nykøbing Falster, og støtter arrangementet økonomisk.
De ældres boliger på Guldborgsunds plejehjem skal have et markant løft30.1.2025 12:34:06 CET | Pressemeddelelse
Ældre og Omsorgsudvalget i Guldborgsund Kommune har på sit møde onsdag vedtaget en ny masterplan for kommunens plejehjem. Den skal realiseres over de kommende 10 år og bliver ifølge udvalget den største udvikling af ældreområdet i Guldborgsund Kommunes historie.
Puljemidler skal skabe kunst og kultur i Guldborgsund14.1.2025 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Landdistrikter, Kultur og Fritidsudvalget i Guldborgsund Kommune afsætter midler til kunst- og kulturprojekter i 2025-26. Foreninger, organisationer mv. kan søge støtte til initiativer, der fremmer fællesskab, nærvær, nytænkning og bæredygtighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum