3 går frem i fjerde kvartal og runder året af med uafbrudt kundevækst i 2024
23.1.2025 08:35:32 CET | 3 Danmark | Pressemeddelelse
Teleselskabet 3 præsenterer i dag regnskabstal for fjerde kvartal i 2024 og dermed sit samlede årsresultat. 3 runder således året af med en kundetilvækst på knap 20.000 nye kunder i årets sidste kvartal. Samlet set når 3 derfor op på at have 1,659 mio. kunder i 2024.

Regional CEO Morten Christiansen, er godt tilfreds med, hvordan fjerde kvartal sætter punktum for det forgangne år. Et år, der bl.a. har budt på et færdigudrullet 5G-netværk, et nyt reklameunivers, som understreger, hvor nemt det er at være kunde hos 3, tilføjelse af nye 3LikeHome lande og stigende kundetilfredshed. Det er dog særligt ét produkt, der har bidraget til væksten i 2024, forklarer han:
“I 2024 har vores vækstlokomotiv været internet. Vi er lykkedes med at vise, hvor nemt og stabilt det er at bruge vores internetløsning, uanset om man er privat- eller erhvervskunde. Vi er dog ikke færdige med at gribe markedsandele, hvad angår internet. Derfor er fortsat vækst på internetområdet afgørende i 2025,” siger han og fortsætter:
“Vi har nået flere vigtige milepæle i det forgangne år, der skal ruste os til at vise danskerne, hvorfor de skal være kunde hos os. I sommer afsluttede vi udrulningen af vores 5G-netværk, som dækker 99 procent af landet. Vi fortsætter med at udbygge netværket, og vi vil i løbet af året optimere den interne netværksstruktur og rejse flere mastepositioner for at sikre kapacitet til en fremtid, hvor kunderne kommer til at bruge endnu mere data. Overordnet set står vi solidt placeret til at fortsætte vores vækst i Danmark i 2025,” siger Morten Christiansen afslutningsvist.
Nøgletal for 3 i fjerde kvartal og årsresultat, 2024:
Nye kunder:
Kvartalsudvikling: ca. +20.000, nye kunder sammenlignet med Q3 2024
Årsudvikling: ca. +70.000, nye kunder sammenlignet med Q4 2023
Samlet kundebase:
Samlet kundebase ved udgangen af 2024: 1.659 mio. kunder.
Omsætning:
Kvartalsresultat Q4 2024: 739 mDKK
Årsresultat 2024: 2.790 mDKK
Service omsætning:
Kvartalsresultat Q4 2024: 527 mDKK
Årsresultat 2024: 2.071 mDKK
Driftsresultat før afskrivninger (EBITDA):
Kvartalsresultat Q4 2024: 192 mDKK
Årsresultat 2024: 783 mDKK
Om regnskabstallene
Disse tal vil indgå i 3 Danmarks årsregnskab for 2024 og rapportering til de danske myndigheder. Bemærk, at kundetallene afviger fra det regnskab, som 3’s ene ejer, Investor AB i Sverige, offentliggør i dag. Der er forskel på de to opgørelser, da Investor AB opgør antallet af kunder på en anderledes måde, end 3 gør i Danmark. Forskellen ligger i, hvornår en kunde kategoriseres som aktiv og dermed skal tælles med. På den baggrund anbefaler vi, at danske medier, analytikere mv. tager udgangspunkt i nærværende udmelding fra 3.
Nøgleord
Kontakter
3's pressetelefon
Tlf:31200202presse@3.dkOm 3
3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 4G og 5G mobilnetværk. 3’s mere end 1,6 mio. kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i mere end 75 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 Danmark har kontor i Københavns nye bydel, Carlsberg Byen, hvor vi beskæftiger ca. 650 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark
Maj-Brit Dam Kjærgaard bliver Director for OiSTER og Flexii2.9.2026 10:37:44 CEST | Pressemeddelelse
Pr. 2. september 2026 udnævnes Maj-Brit Dam Kjærgaard til Director for OiSTER og Flexii. Hun fortsætter samtidig med ansvaret for marketing.
Ny undersøgelse fra 3: Danske SMV'er tager cybertruslen alvorligt, men mange mangler kompetencer til at handle18.8.2026 05:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har gennemført for 3. Men løsningerne er ifølge 3 ikke længere forbeholdt de største virksomheder.
OiSTER satser på ørehænger med ny reklamefilm: ”Born to be OiSTER”17.8.2026 15:06:45 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer OiSTER en ny reklamefilm over hele landet med én enkelt ambition: at skabe en ørehænger, som danske forbrugere husker.
Roamingdata fra 3 afslører danskernes foretrukne sommerdestinationer10.8.2026 11:58:06 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er ved at være slut for de fleste danskere, og derfor har teleselskabet 3 gjort status på sommerens rejseaktivitet. En ny opgørelse af roamingdata viser, hvor 3's mere end 1,8 mio. kunder har brugt deres mobil i udlandet i sommerferien 2026, og dermed hvilke destinationer der har været de mest populære.
Streamingforbruget hos 3 toppede under søndagens store finale20.7.2026 11:40:56 CEST | Pressemeddelelse
Streamingforbruget gik markant i vejret søndag aften, og gjorde dagen til en af dem, hvor der foreløbigt er blevet streamet allermest på 3's netværk i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum