Hver femte dansker smider ting i toilettet: Er du en af dem?
Vatpinde, tamponer, vatrondeller og engangskarklude. Det er nogle af de ting, som danskerne smider i toilettet fremfor i skraldespanden. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.

Efter et besøg på toilettet bør det kun være følgende, der skylles ud: toiletpapir, urin eller afføring. Tilsyneladende er det dog ikke de eneste ting, der ryger i toilettet. Mange danskeres toiletbesøg ender nemlig med, at der ryger ting i toilettet, der faktisk hører til i skraldespanden.
En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser, at hver femte dansker har smidt noget i toilettet, der ikke burde være røget i. Og det er en dyr tendens, at smide ting i toilettet, der burde have været i skraldespanden, fortæller skadesdirektør i Gjensidige, Lene Rasmussen.
“Toilettet er ikke en skraldespand, og i værste tilfælde kan ting i toilettet sætte sig fast og forårsage driftstop i dit afløb. Alene en enkelt vatpind kan skabe problemer i kloakken for mange tusinde kroner, fordi den kan sætte sig fast i de pumper, der skal føre spildevandet videre til renseanlægget. Det koster både tid og penge på renseanlægget, og for dig som forbruger,” fortæller hun.
Undersøgelsen viser, at det både er vatpinde, tamponer, vatrondeller, vådservietter og engangskarklude, der ryger i toilettet. Det er dog ikke kun dig som forbruger, der kan ende med en træls regning, når ting skylles ud i toilettet – det kan naturen også, minder Lene Rasmussen på.
“Når vi smider andet end toiletpapir i toilettet, belaster vi vores fælles miljø. Pumper og renseriste bliver dårligere, og kemikalier risikerer at ryge videre ud i havet, hvor det skader fisk, planter og badestrande. Derfor har vi et fælles ansvar for ikke at smide ting i toilettet, der burde have været i skraldespanden” afslutter Lene Rasmussen.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af YouGov for Gjensidige blandt 1020 repræsentativt udvalgte danskere.
Har du smidt noget af følgende i toiletter indenfor det seneste år? |
|
Tandtråd |
3 % |
Vatpinde |
3 % |
Tamponer |
3 % |
Vatrondeller |
5 % |
Engangskarklude |
1 % |
Vådservietter |
9 % |
Engangs skumvaskeklude |
1 % |
Ingen af disse |
80 % |
Ved ikke/Ønsker ikke at svare |
2 % |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Pas på solarieforbruget: Hvert andet solcenter har fået påbud14.10.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
For høj UV-stråling, forkert ophængt sikkerhedsplakat eller manglende beskyttelsesbriller har det seneste år betydet, at hvert andet kontrollerede solcenter har fået påbud for at have overtrådt reglerne. Det viser nye tal som Sikkerhedsstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Ubehagelig overraskelse: 7 ud af 10 glemmer vigtigt ferietjek7.10.2025 07:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Efterårsferien nærmer sig, og danskerne ser frem til sol og afslapning. Men midt i feriestemningen overser mange en vigtig detalje. Væggelus kan nemlig forvandle hjemkomsten til et mareridt.
Strejke truer rejsende inden efterårsferien3.10.2025 07:47:00 CEST | Pressemeddelelse
De franske flyveledere har annonceret en strejke lige op til efterårsferien, og det kan få konsekvenser for alle de rejsende, der skal flyve til Frankrig eller mellemlande fra den 7. til den 10. oktober. Skal man det, bør man derfor tage sig nogle forholdsregler, lyder rådet fra Gouda Rejseforsikring.
Alt for mange overlader el og vand til de forkerte hænder30.9.2025 07:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver sjette dansker har fået udført arbejde, der burde være lavet af autoriserede faglærte. Det kan få store konsekvenser, vurderer erhvervsorganisation og forsikringsselskab.
Ny undersøgelse: Blinklyset bliver ofte glemt i trafikken26.9.2025 07:49:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom det både skaber stor risiko for farlige situationer og er til stor gene for medtrafikanter, glemmer en stor del af de danske bilister at bruge blinklyset, når de hver dag bevæger sig gennem trafikken, viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum