To nye prodekaner ved SSH-fakultetet på Aalborg Universitet
Vi har brug for en ny sammensætning af dekanatet, så vi fortsat står stærkt til at håndtere politiske, økonomiske og demografiske ændringer omkring os, siger dekan Rasmus Antoft om den nylige besættelse af to nye prodekanstillinger.

Med besættelsen af to nye prodekanstillinger står dekanatet på Det Humanistiske og Samfundsvidenskabelige og Fakultet (SSH) på Aalborg Universitet (AAU) over for en større omkalfatring de kommende måneder.
Som ny prodekan for forskning og innovation er ansat professor Søren Kristiansen, der fra 2010 til 2021 var prodekan for først uddannelse og siden forskning på AAU’s daværende Samfundsvidenskabelige Fakultet (SAMF). Siden sammenlægningen med Det Humanistiske Fakultet (HUM) i 2022 har han været prodekan for forskning på SSH-fakultetet. Søren Kristiansen begynder i sin nye stilling 1. februar.
Som ny prodekan for uddannelse, herunder efter-/videreuddannelse, er ansat tidligere lektor på Aarhus Universitet og nuværende økonomichef på UCN Margit Malmmose. Hun har mere end 15 års erfaring inden for undervisning, uddannelsesledelse og strategisk udvikling, bl.a. som tidligere koordinatorfor cand.merc.-linjen i økonomistyring og som medforfatter på en kommende bog om styring, struktur og ledelse i offentlige organisationer.
I sin nuværende stilling på UCN har Margit Malmmose arbejdet både operationelt og strategisk med implementeringen af den kommende uddannelsesreform for professionshøjskoler. Hun har en ph.d. i Management Accounting og blev i 2019 udnævnt til årets underviser på det erhvervs- og samfundsvidenskabelige fakultet (BSS) på Aarhus Universitet. Margit Malmmose tiltræder i stillingen 1. marts.
Kontakter
Rasmus AntoftDekan, Det Humanistiske og Samfundsvidenskabelige Fakultet (SSH)
Tlf:30 31 81 04dekan-ssh@aau.dkBilleder


Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Otte år i træk: Aalborg Universitet er igen blandt Europas førende19.9.2025 12:16:22 CEST | Pressemeddelelse
Verdens ældste universitets-ranking har placeret Aalborg Universitets ingeniørforskning blandt de tre bedste i Europa
Over 1.000 nyopdagede mikroorganismer får navne efter danske byer9.9.2025 12:48:58 CEST | Pressemeddelelse
Hadersleviella, Glyngoereum og Rungstediana. Et banebrydende forskningsprojekt fra Aalborg Universitet (AAU) kaldet Mikroflora Danica har kortlagt arvematerialet af mere end 15.000 hidtil ukendte mikroorganismer – og over 1.000 af dem har nu fået officielle videnskabelige navne inspireret af danske byer og deres naturlige omgivelser.
Grønne og blå byrum kan redde os fra hedebølger13.8.2025 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Temperaturerne stiger. Derfor er det vigtigt, at vi i fremtiden har vandområder og grøn bevoksning i vores byer. Og hvis man placerer grønne områder tæt på vand, så køler de op til en grad mere, viser et projekt lavet af studerende på Aalborg Universitet.
Dårlig søvn kan give kroniske smerter – og kvinder bliver ramt hårdere4.8.2025 11:59:18 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning fra Aalborg Universitet afslører, at dårlig søvn kan føre til øget smertefølsomhed i nervesystemet. Kvinder reagerer særligt kraftigt på søvnforstyrrelser, og det kan åbne for en ny vej i behandlingen af kroniske smerter.
Aalborg Universitet tilbyder flere studiepladser på sundhedsområdet28.7.2025 00:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer fart på sundhedsuddannelserne på Aalborg Universitet, der i år kan tilbyde flere studiepladser på sundhedsområdet. Det skyldes især flere pladser på lægeuddannelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum