DI: Ualmindelig trist med USA-exit fra Paris-aftale
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri, mener, at det er ubeskriveligt trist at Trump-administrationen vil trække USA ud af Paris-aftalen.

- Det kan næsten ikke beskrives, hvor trist det er at USA trækker sig fra Paris-aftalen, igen. Hele verden har brug for et USA, der også kæmper for klimaet, for landet udleder både meget CO2, og er samtidig en vigtig spiller i den globale klimaindsats, siger vicedirektør Anne Højer Simonsen, DI.
- Selv om der er tale om et tilbageslag for klimaet, så er arbejdet mod en grønnere fremtid ikke tabt. Vi taler med mange beslutningstagere på delstatsniveau og store byer i USA, der kommer til at holde den grønne fane højt, og som ikke kommer til at slække på klimaindsatsen
- Jeg kan slet ikke forstå den klimapolitiske retning i USA. Især ikke efter de meget voldsomme skovbrande og vilde vejr, der har ødelagt så meget.
- Det bør kædes sammen med energi- og klimapolitikken, som faktisk kan reducere omkostningerne i ødelæggelser og menneskeliv og samtidig bidrage til en sikker energiforsyning, siger Anne Højer Simonsen.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Landets førende ekspert i beredskab skal hjælpe erhvervslivet19.9.2025 10:04:21 CEST | Pressemeddelelse
En af landets førende eksperter i samfundssikkerhed, Rasmus Dahlberg, skal fremover hjælpe Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Rasmus Dahlberg er ph.d. og forsker med speciale i samfundssikkerhed og beredskab og skal bidrage til at udvikle og videreudvikle DI’s rådgivning til virksomhederne og komme med faglige input til DI’s politiske indsats for et stærkere dansk beredskab.
DI: Ros til Lose for at sætte bøvl og byrder på dagsordenen i EU19.9.2025 07:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Økonomiminister Stephanie Lose sætter kampen mod administrative byrder og bøvlede regler på dagsordenen, når det danske EU-formandskab er vært for EU’s økonomi- og finansministres møde i København i dag og i weekenden. Det vækker stor glæde i Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI).
DI Topmødet 2025: Vi skal bygge et stærkere, klogere og sikrere samfund18.9.2025 06:30:00 CEST | Presseinvitation
Danske virksomheder og arbejdspladser står stærkere end nogensinde med rekordhøj beskæftigelse og stor succes på eksportmarkederne. Samtidig oplever vi som samfund en verdensorden, der er i fare for at gå i uorden, en geopolitisk uro, som er rykket helt ind på virksomhederne, og et Europa, der er i fare for at blive sat ud af spillet om den globale magtdeling. Scenen er med andre ord sat til et inspirerende og tankevækkende DI Topmødet 2025 om de aktuelle muligheder og ikke mindst udfordringer, når 1.500 deltagere og 35 oplægsholdere fra ind- og udland, erhvervsliv, kulturliv og politik mødes i Herning.
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum