DI-topchef efter Trumps tale: Europa skal ruste sig til en turbulent tid
20.1.2025 19:11:42 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Donald J. Trump er netop blevet indsat som USA’s 47. præsident. I sin indsættelsestale varslede han igen ’America First’. Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, udtaler som reaktion på Præsident Trumps indsættelse og tale:

- Vi lever i en turbulent tid med en del uforudsigelighed for Danmark og danske interesser. Men allerede nu kan vi slå fast, at Europa skal stå sammen som aldrig før.
- Aldrig har det været vigtigere med et handlekraftigt og sammentømret Europa, og der kan nu ikke længere herske nogen tvivl om, at vi populært sagt er mere ’alene hjemme’ og i højere grad skal tage ansvar for egne interesser.
- Talen viste en amerikansk præsident med enorm selvtillid, og som tydeligvis besidder en stor magt. Han sætter Amerika først, og det må vi forholde os til.
- Vi skal holde fast i USA som vores vigtigste allierede og samhandelspartner, men vores europæiske skuldre skal løfte mere, siger Lars Sandahl Sørensen.
Præsidenten nævnte i sin tale, at han ville bruge told og skatter rettet mod fremmede lande til at berige amerikanerne, uden at han konkretisere det yderligere.
- Vi skal ikke drage forhastede konklusioner, og ingen er tjent med en handelskrig – hverken Europa eller USA. Europa har brug for USA, ligesom USA har brug for Europa, og vi har en fælles interesse i at udvikle vores samarbejde. Det er også en forretningsmand, som er vant til at forhandle, der taler, så lad os se, hvor det lander. Men hvis Trump ikke vælger dialogens vej, skal Europa stå samlet og respondere i fællesskab, fortsætter Lars Sandahl Sørensen.
- Situationen kalder på køligt overblik og rettidig omhu. Dansk erhvervsliv er vant til at navigere i omskiftelige farvande og vilkår, og det kan vi også de næste fire år, selvom bølgerne med garanti kommer til at gå højt. Trump har været præsident tidligere, hvor både dansk, europæisk og amerikansk erhvervsliv klarede sig godt, så vi sætter os ikke over i hjørnet med hænderne i skødet, siger Lars Sandahl Sørensen.
- Frihandlen globalt er under forandring. Det har stor betydning for danske virksomheder, for de handler overalt på kloden til stor gavn for alle os danskere. Vi skal forberede os på forskellige scenarier både som virksomheder og som samfund, og vi skal som lille og åben økonomi altid sørge for at holde os spilbare, siger Lars Sandahl Sørensen.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos pressechef, underdirektør Søren Langelund, tlf. 20919335, e-mail slan@di.dk
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om 2035-plan: Fremtiden skal ikke betales af højere skatter24.2.2026 10:20:07 CET | Pressemeddelelse
Der er gode elementer i regeringens 2035-plan, men der mangler desværre fokus på, hvor pengene til fremtidens vækst og velfærd skal komme fra, lyder det fra Dansk Industri, der kritiserer, at flere partier i stedet vil hæve skatterne.
DI: Tyveri af viden er en alvorlig trussel mod Danmark23.2.2026 07:47:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk viden, teknologi og innovation er fundamentet under vores velstand, vores arbejdspladser og vores sikkerhed. Men netop dét, der gør Danmark stærkt som samfund, gør os samtidig sårbare. Derfor lancerer Politiets Efterretningstjeneste (PET) sammen med bl.a. Dansk Industri (DI) i dag en landsdækkende kampagne om sikker innovation.
DI: Regeringen tager ansvar og gør europæisk energisikkerhed til en topprioritet22.2.2026 16:10:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag taget første skridt til at udnytte Nordsøaftalens fulde potentiale og forlænge olie- og gaslicenserne. Det møder stor ros fra Dansk Industri (DI), der understreger nødvendigheden i at prioritere europæisk energisikkerhed.
DI: Regeringen tager et første vigtigt skridt på vej mod totalberedskab20.2.2026 11:03:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringens udspil til et dansk totalberedskab rammer et akut behov for at styrke Danmarks sikkerhed i en mere usikker verden. Udspillet får en varm velkomst i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.
Udspil går til kamp for en samlet beredskabsplan for Danmarks kulturinstitutioner20.2.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri og Dansk Kulturliv lancerer nu et fælles udspil med konkrete forslag til at styrke beredskabet i det danske kulturliv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum