Formand for Europabevægelsen efter Trumps indsættelse: Tiden er løbet fra EU-forbehold
Efter dagens indsættelse af USA's 47. præsident, Donald Trump, så står det klart for Europabevægelsens formand, Jens-Kristian Lükten, at Danmark i højere grad står alene i verden - derfor mener han at vi bør afskaffe EU-forbehold, for at sikre bedre kort på hånden i EU.
Jens-Kristian Lükten, Formand for europabevægelsen udtaler i forbindelse med Trumps indsættelse i dag således:
"Danmark står i højere grad alene i verden - derfor bør vi afskaffe EU-forbehold, for at sikre bedre kort på hånden i EU.
Med Trump som præsident, så er det tydeligt at Europa i højere grad må klare sig selv. Det kræver et tættere samarbejde i EU, men det betyder også at det er på at tide at Danmark afgør om det fortsat er en fordel at stå udenfor dele af EU-samarbejdet.
Det er ikke i Danmarks interesse at stå alene i den situation vi befinder os i. Vi bør være fuldt med i EU.
I første omgang er det retsforbeholdet vi bør forholde os til, men på sigt er det også nødvendigt med en grundig diskussion af vores tilhørsforhold til euroen."
Kontakter
Mikael FreitagPresseansvarligEuropabevægelsen
Tlf:+ 45 52 66 73 10mfp@europabevaegelsen.dkJens-Kristian LütkenFormandEuropabevægelsen
Tlf:+45 30 91 98 00Jens-Kristian_Lutken@kk.dkFølg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Europabevægelsen: Lukashenkos valgsejr er en hån mod befolkningen i Belarus27.1.2025 08:11:38 CET | Pressemeddelelse
Gårsdagens præsidentvalg i Belarus og Lukashenkos sejr er en hån mod befolkningen og de mere end 1300 personer der sidder som politiske fanger i landets fængsler.
Dagens præsidentvalg i Belarus kalder på øget støtte til landets opposition26.1.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Belarus afholder i dag valg til præsidentembedet, hvor landets enehersker Alexander Lukashenko endnu engang sikrer sig fem år som præsident, har intet med et demokratisk valg at gøre. Der er ingen reelle oppositionskandidater opstillet, alle kandidater er regimetro, og en enkelt er tilmed på EU’s sanktionsliste.
Europabevægelsens formand deltager i svensk folkemøde: Vil have ny Øresundsmetro28.6.2023 11:55:54 CEST | Pressemeddelelse
Det svenske folkemøde, Almedalsveckan, er i gang. Jens-Kristian Lütken, landsformand i Europabevægelsen, deltager i flere debatter om blandt andet grænseudfordringer for arbejdskraften i Norden og bedre infrastruktur på tværs af de nordiske lande – og så vil han sætte fokus på en ny Øresundsmetro.
Partilederne bag Det Nationale Kompromis vinder ”Årets Europæer”-prisen15.6.2023 13:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 15. juni kl. 13.10 vil partilederne bag Det Nationale Kompromis modtage Europabevægelsens årlige pris ”Årets Europæer”. Det foregår i Europabevægelsens telt på Folkemødet (J4 Kæmpestranden).
Invitation: Prisen som "Årets Europæer" uddeles torsdag på Folkemødet12.6.2023 10:01:37 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag den 15. juni bliver det afsløret, hvem der vinder Europabevægelsens årlige pris ”Årets Europæer”. Det foregår i Europabevægelsens telt på Folkemødet J4 Kæmpestranden kl. 13.10.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum