Sådan bliver du mere tryg på skolevejen
Sommerferien går på hæld, og nye skolebørn er at finde i trafikken omkring skolerne. De fleste forældre er heldigvis trygge ved at sende deres børn alene ud på skolevejen, men med tre gode råd kan flere få ro i maven ved at sende deres børn afsted.

Det nye skoleår er netop skudt i gang, og det er for både børn og forældre en tid med både spænding og nervøsitet. At sende børnene ud på skolevejen bidrager i nogle tilfælde til nervøsiteten hos forældre, men med få gode råd kan flere forældre blive trygge ved at sende deres børn i skole.
Rådet for Sikker Trafik sætter i samarbejde med 95 af landets kommuner og politikredsene fokus på trygheden på skoleveje med kampagnen ’Børn på vej’, som kører fra 12. til 30. august.
Overordnet set er det 52 procent af forældrene, som er trygge ved at lade deres barn gå eller cykle i skole. Forældrene til de yngste elever på 5-8 år er naturligvis knap så trygge ved at sende deres børn alene afsted i skole, og her er det kun 24 procent af forældrene, der svarer, at de er trygge. Det viser en ny undersøgelse foretaget blandt 2.013 forældre til skolebørn i alderen 5-16 år, som Epinion har foretaget for Rådet for Sikker Trafik.
- Der sker kun meget få alvorlige ulykker på skoleveje, men det er forståeligt, at man som forælder gerne vil være helt tryg, særligt når ens barn er et af de yngste på skolevejen. Hvis jeg skal komme med tre gode råd, er det, at man vælger en sikker rute til skole, træner vejen med sit barn og sørger for, at cykelhjelmen er spændt. Det giver mere ro i maven hos de fleste, siger Rosa Nissen, specialkonsulent i Rådet for Sikker Trafik.
Trafiktræning er heldigvis noget, der allerede er fokus på hos mange forældre. Blandt forældrene til de 13-16-årige er det 33 procent, der indenfor det seneste år har trænet i trafikken eller talt om, hvad man skal være opmærksom på, mens det for forældrene til de 5-8-årige er hele 85 procent.
Kommunerne og politiet gør en stor indsats
Der er en klar tendens til, at bilerne har en betydning for trygheden på skolevejen. 77 procent af de forældre, som er utrygge ved skolevejen, svarer nemlig, at antallet af biler, bilernes hastighed eller at bilisterne ikke viser tilstrækkeligt hensyn, er kilden til utrygheden. Kun i Region Hovedstaden er der et udbredt ønske om, at cyklisterne viser mere hensyn.
Derfor har de fleste kommuner skarpt øje på at gøre skolevejen sikker og med ’Børn på vej’-plakater minde bilisterne om, at der igen er mange børn i trafikken.
Politiet bakker også op om kampagnen ‘Børn på vej’, og der vil i de kommende uger være politikontrol på mange af landets skoleveje. Dermed kan de mest morgentravle bilister risikere at få en hilsen fra politiet med hjem.
- Det er afgørende for sikkerheden og trygheden på landets skoleveje, at trafikanterne viser hensyn. Hvert år stopper vi desværre alt for mange bilister, der kører for stærkt, som ikke har spændt selen på deres barn eller børn, er uopmærksomme eller som undlader at respektere skiltningen eller skolepatruljerne ved skolen. Derfor udfører vi politikontrol på mange skoleveje i august måned, siger Søren Blomgren Wind-Hansen, fg. politikommissær hos Fyns Politi.
Tre gode råd
- Vælg en sikker cykelrute, hvor I skal krydse vejen færrest gange, og hvor der er cykelsti.
- Træn skolevejen ofte og sørg for, at I har god tid.
- Husk cykelhjelmen både til dit barn og til dig selv. Barnet lytter til, hvad du siger, men ser også, hvad du gør.
Står man som forælder og mangler konkrete øvelser, man kan bruge til at træne trafik med sit barn, kan man finde inspiration på Rådet for Sikker Trafiks hjemmeside. Man kan også få øvelser og råd til trafiktræning tilpasset barnets alder ved at tilmelde sig forældrenyhedsbrevet fra Rådet for Sikker Trafik.
Fakta
I en undersøgelse blandt 2.013 forældre til skolebørn i alderen 5-16 år, blev forældre blandt andet stillet følgende spørgsmål.
Spørgsmål: Hvor tryg eller utryg er du ved at lade dit barn gå og/eller cykle alene til skole (dvs. uden følge af en voksen)? (2.013 respondenter)
Andel som svarede 'meget tryg' og 'tryg'
- Forældre til 5-8-årige: 24 procent
- Forældre til 9-12-årige: 60 procent
- Forældre til 13-16-årige: 72 procent
- Alle forældre: 52 procent
Spørgsmål: Hvad synes du, vil gøre dit barns skolevej mere sikker? (2.013 respondenter)
Andel som svarede: At bilisterne viser mere hensyn:
- Nordjylland: 32 procent
- Midtjylland: 42 procent
- Syddanmark: 41 procent
- Hovedstaden: 43 procent
- Sjælland: 44 procent
Andel som svarede: At cyklisterne viser mere hensyn:
- Nordjylland: 10 procent
- Midtjylland: 11 procent
- Syddanmark: 11 procent
- Hovedstaden: 23 procent
- Sjælland: 12 procent
Kontaktinformation:
Rosa Nissen, specialkonsulent i Rådet for Sikker Trafik: 6165 0443
Jeppe Gudmandsen, pressekonsulent i Rådet for Sikker Trafik: 2811 5863
Rådet for Sikker Trafik er en privat organisation, der arbejder for at øge trafiksikkerheden. Medlemmerne af Rådet er dels offentlige myndigheder og dels private organisationer.
Rådet for Sikker Trafiks arbejde omfatter bl.a. kampagner, undervisningsmaterialer og rådgivning. Administrerende direktør for Rådet for Sikker Trafik er Jakob Bøving Arendt.
Se mere på www.sikkertrafik.dk

Følg pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rådet for Sikker Trafik
Motorcyklisterne er igen på vejene – nyt tiltag gør dem lettere at se.9.4.2025 05:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Med foråret kommer motorcyklerne igen på vejene. Motorcyklisterne er sårbare særligt i ulykker med andre trafikanter, men nu skal nyt tiltag øge motorcyklisternes synlighed, så andre trafikanter ikke overser dem.
Ny kampagne skal minimere skader med varevogne7.4.2025 06:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Der sker mange ulykker i trafikken med varevogne og håndværkerbiler. Nu sætter Rådet for Sikker Trafik og forsikringsselskabet Alm. Brand ind med en ny kampagne, der skal hjælpe flere håndværkere med at blive mere opmærksomme i trafikken.
Skildpadder viser vejen: Hovedstadens cyklister kan lære af dyrene4.4.2025 07:21:00 CEST | Pressemeddelelse
Cyklisters brug af cykelhjelm er lavere i region Hovedstaden og på Sjælland end i resten af landet. Det viser en undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik, som sammen med ZOO København nu går en alternativ vej for at få hjelmen på flere børn og især deres forældre (OBS: REGIONALE tal for hele landet nederst i pressemeddelelsen).
Rundspørge i Politikredsene: Ulovlige elcykler er et problem i trafikken13.3.2025 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Billige og ulovlige elcykler er et stadig større problem, oplever Rådet for Sikker Trafik og politiet. Mange borgere er i tvivl om reglerne, og de ulovlige elcykler øger risikoen for ulykker og kan koste føreren dyrt, hvis de bliver stoppet af politiet eller kører galt.
Gode råd til sikker bilferie: Planlæg pauser og overhold færdselsreglerne i udlandet8.2.2025 07:35:00 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med vinterferien vil tusindvis af danskere i de kommende uger køre på bilferie. Rådet for Sikker Trafik og FDM opfordrer til, at man planlægger turen og husker pauser undervejs, så man ikke kører, mens man er træt og uopmærksom.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum