Nytårs-surprise: Elektriker Jeanette Andersen modtager Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat
Elektriker Jeanette Andersen modtog fredag d. 24. januar Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat på 10.000 kr.

Elektriker Jeanette Andersen var fredag den 24. januar taget til møde hos Verdo Teknik A/S i den tro, at der ventede et kort møde inden weekenden stod for døren. Men det skulle snart ændre sig. Kl. 11.30 overraskede bestyrelsen fra Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat Jeanette med et legat på 10.000 kr.
Jeanette er en erfaren og aktiv ambassadør for erhvervsuddannelser, som har været med til en lang række formidlingsaktiviteter, herunder folkemødet og folkeskolebesøg med Boss Ladies, hvor hun har delt gavmildt ud af sin personlige historie. Hun er også formand for Dansk El-Forbund Ungdom.
Og det er netop for hendes indsats med at vise kvinder de muligheder, der er med en erhvervsuddannelse, at hun i dag blev overrasket med et legat som anerkendelse for hendes indsats.
Rollemodel og stor indsats
- Jeanettes engagement som ambassadør for erhvervsuddannelserne er meget værdsat. Vi har brug for kvinder i håndværksfagene, og for at få det skal vi have nogen, der går forrest og viser vejen. Det gør Jeanette, og derfor er det meget fortjent, at netop hun modtager jubilæumslegatet, siger Hanna Lindstrøm, Forbundssekretær og områdeleder for uddannelse i Dansk El-Forbund.
Martin Qvistgaard, Dansk Industri, stemmer i.
- Vi vil gerne honorere den indsats og det mod, det kræver at gå forrest og kræve forandringer. Jeanette har modet og viljen til at vise andre kvinder, hvad erhvervsuddannelserne kan. Engagement og rollemodeller kan vi ikke få nok af på erhvervsuddannelsesområdet, siger Martin Qvistgaard Skov.
Jeanettes uventede nytårsgave
Hvad pengene skal bruges til, ved Jeanette Andersen endnu ikke.
- Det kom som en overraskelse. Jeg er virkelig glad og taknemmelig for at modtage legatet og den anerkendelse, det giver. Selvom jeg er svend, betyder lærlingene og fællesskabet meget for mig. Det er vigtigt for mig at sikre, at lærlingene har det godt, siger Jeanette Andersen.
Jeanette Andersen er udlært elektriker hos Verdo Teknik A/S. Efterfølgende var hun et smut forbi Wicotec Kirkebjerg A/S, inden hun fik arbejde som svend hos Verdo Teknik A/S. Jeanette bor i Aarhus.
Om Metalindustriens Lærlingeudvalgs Jubilæumslegat:
I forbindelse med Metalindustriens Lærlingeudvalgs 25-års jubilæum i 1954 blev Jubilæumslegatet oprettet.
Legatet uddeles bl.a. til institutioner og personer, der yder – eller er egnet til at yde – en betydningsfuld indsats til gavn for de uddannelsessøgendes kår eller som har almen fremmende betydning for erhvervsuddannelser.
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Frederik fra Sydals brænder for robotter og har et klart mål: at blive Europas bedste automatiktekniker16.4.2025 07:23:08 CEST | Pressemeddelelse
Frederik bruger næsten al sin tid på robotter. Han vil være så god som overhovedet muligt. Han håber at ende øverst på podiet, når han til september skal dyste mod andre automatikteknikere til EuroSkills i Herning.
Fra opfinderdrøm til EuroSkills: David fra Herning finpudser sine evner i værnepligten10.4.2025 11:09:05 CEST | Pressemeddelelse
21-årige David Spicker Bruhn har altid haft en opfinder i maven. Efter at have færdiggjort sin uddannelse som elektronikfagtekniker hos TERMA i 2024, har han sat alt ind på at vinde elektronikfagteknikerkonkurrencen til EuroSkills 2025 i Herning. Som en del af sin forberedelse gennemgår han lige nu en krævende værnepligt i Flyvevåbnet – en træning, der skal styrke både hans mentale og fysiske form, så han står knivskarpt til mesterskabet i september.
Troels har været i gang med uddannelsen i 15 måneder – nu skal han kæmpe mod Europas bedste automatikteknikere4.4.2025 08:45:21 CEST | Pressemeddelelse
Når man spørger Troels om det bedste ved hans fag, siger han: ”At jeg bliver udfordret på min problemløsning.” Til september skal han deltage i EuroSkills. Troels glæder sig til at vise, hvad en, der er ny i faget, kan præstere.
Malthe Naundrup Nielsen og Andreas Skeldal Winther vinder DM i Industry 4.0 og sikrer billetter til EuroSkills 2025 i Herning!6.3.2025 09:04:00 CET | Pressemeddelelse
Elektrikerlærlingene Malthe Naundrup Nielsen og Andreas Skeldal Winther har vundet Industry 4.0. Onsdag d. 5. marts 2025 overrakte Signe Tychsen Philip, vicedirektør i Dansk Indudstri vinderdiplomet i Siemens' hovedkvarter i Ballerup.
Presseinvitation: Nu skal danmarksmestrene indenfor Industry 4.0 findes3.3.2025 13:44:23 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri, Dansk Metal, Dansk El-Forbund, Metalindustriens Uddannelsesudvalg, Siemens og SkillsDenmark inviterer til DM i Industry 4.0 onsdag den 5. marts 2025 i Ballerup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum