Containerboliger kan blive til permanente almene boliger
20.1.2025 13:22:52 CET | Socialministeriet | Pressemeddelelse
Det er muligt for almene boligorganisationer at erhverve midlertidige studieboliger – som eksempelvis containerboliger - for at etablere flere billige og permanente almene boliger.
Der mangler boliger, hvis husleje er til at betale. Det gælder ikke mindst i landets større byer.
Samtidig er der de senere år kommet nye aktører på boligmarkedet, der tilbyder studerende midlertidige studieboliger – f.eks. containerboliger – i byudviklingsområder. Som områderne udvikles i overensstemmelse med lokalplanen, bliver de studieboliger til overs.
Det er et paradoks, som branchen har henvendt sig til Social- og Boligministeriet med. Og nu slår ministeriet med en fortolkning af almenboligloven fast, at det er lovligt for almene boligorganisationer at erhverve midlertidige studieboliger for at etablere flere billige - og permanente – almene boliger.
Social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen siger:
"Idéen om at transformere og genbruge eksisterende boliger fra et formål – og sted – til et andet er nytænkende og bæredygtig. Jeg er rigtig glad for, at vi med fortolkningen af loven kan slå fast, at det er muligt både at skaffe flere midlertidige studieboliger, hvor der er behov for dem, og flere hurtigt opførte almene boliger."
Inden for lovens rammer er der mulighed for at en almen boligforening kan opkøbe og omdanne midlertidige studieboliger til f.eks. almene ungdomsboliger eller ældreboliger på deres oprindelige lokation, hvis det er i overensstemmelse med lokalplanen. Det er samtidig muligt at genanvende moduler og materialer fra f.eks. containerboliger til nybyg af almene boliger et nyt sted i landet.
Ministeren siger:
"Da loven i sin tid blev skrevet, havde man ikke drømt om, at modulbyggeri og containerboliger i fremtiden ville udvikle sig til at være kvalitetssvarende boliger. Men det er de blevet. Derfor er det fuldstændig i tråd med regeringens ambitioner om et mere bæredygtigt byggeri også her at tænke i genbrug."
Nøgleord
Følg pressemeddelelser fra Socialministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Socialministeriet
Danmark tilbyder hjælp til adopterede til Danmark fra Sydkorea, Indien, Vietnam og Libanon4.9.2026 11:29:41 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan internationalt adopterede fra Sydkorea, Indien, Vietnam og Libanon få hjælp i deres søgen efter egen historie og oprindelig slægt. Adopterede kan få konkret og individuel hjælp med processen med at få indsigt i deres adoptionssag i landene.
Regeringen vil styrke indsatsen for LGBT+-personer i hjemløshed3.9.2026 10:43:25 CEST | Pressemeddelelse
Internationale studier indikerer, at LGBT+-personer er overrepræsenterede i hjemløsestatistikkerne på tværs af Europa, USA og Canada. Samtidig kan mange opleve at blive misforstået eller afvist, når de søger hjælp, og flere udsættes for vold og chikane på gaden og i hjemløsemiljøer. Derfor vil regeringen nu styrke indsatsen for LGBT+-personer i hjemløshed.
Socialminister: Ny hjemløsetælling er nedslående31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert andet år udkommer VIVE med en kortlægning af hjemløshed i Danmark. I dag udkommer en ny kortlægning, og den er socialminister Monika Rubin ikke tilfreds med. Hun havde forventet og håbet på at se en positiv effekt af hjemløsereformen, som trådte i kraft i 2023.
13 tidligere anbragte på børnehjemmet Solgården får erstatning24.8.2026 14:26:16 CEST | Pressemeddelelse
Socialministeriet har indgået forlig med tidligere anbragte på børnehjemmet Solgården. De personlige historier og ministeriets informationer viser, at der er sket omfattende og systematisk svigt under de 13 tidligere anbragtes ophold på børnehjemmet, som var underlagt statens tilsyn.
Socialminister og minister for nordisk samarbejde Monika Rubin rejser til Grønland23.8.2026 15:00:14 CEST | Pressemeddelelse
Norden kan blive endnu stærkere, hvis vi eksempelvis bliver bedre til at udveksle arbejdskraft og studerende. Det er et af fokusområderne for socialminister og minister for nordisk samarbejde Monika Rubin, når hun i næste uge mødes med grønlandske minister-kolleger i Nuuk. Her vil hun også udveksle erfaringer på socialområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum