Louis Nielsen og Øjenforeningen: Hver tredje dansker får synet undersøgt for sjældent
20.1.2025 06:15:00 CET | Louis Nielsen | Pressemeddelelse
Louis Nielsen er en del af Øjenforeningens kampagne i uge 4 ”Danmark tester synet”, som markeres landet over. Formålet er, at få danskerne til at teste synet. Alle Louis Nielsens butikker støtter op om kampagnen ved at tilbyde gratis synstest med sundhedstjek

Mere end hver tredje dansker har ikke fået foretaget en synstest med sundhedstjek indenfor de seneste to år, som Louis Nielsen ellers anbefaler.
Derfor markerer optikerkæden landet over ”Danmark tester synet”, hvis hovedformål netop er at få danskerne til at få undersøgt synet regelmæssigt.
- Vi anbefaler en synstest med sundhedstjek mindst hvert andet år, da synet udvikler sig livet igennem. Med regelmæssige undersøgelser kan vi finde tidlige tegn på øjensygdom og i måle refraktionen, altså finde ud af, om der er brug for briller eller kontaktlinser, fortæller Henrik Laursen, der er klinisk chef hos Louis Nielsen.
En øjensygdom som grøn stær mærker man oftest først selv, når den allerede har beskadiget synet varigt. Derfor er det vigtigt at fange i opløbet, og det kan ske med en synstest.
- Mange danskere tror, at de først skal reagere, når de oplever synsproblemer. Ofte kan et synstjek sikre, at du opdager synsproblemer og øjensygdomme i tide. I Øjenforeningen ved vi, at synet er helt afgørende for vores livskvalitet. Det handler om at se godt hele livet.” siger Marijke Vittrup, direktør i Øjenforeningen.
Mere end hver tredje dropper synstesten – specielt de unge
For at kunne holde øje med forandringer i øjet anbefales en synstest med sundhedstjek hver andet år, men en undersøgelse fra januar 2024 foretaget af Voxmeter for Louis Nielsen viser, at det for 37,2 % af danskerne er mere end to år siden, at de sidst fik en synstest*.
Hos de unge i alderen 18-35 år er tallet 46,1 %, heraf 15,3 %, som aldrig har fået lavet en synstest ved optiker eller øjenlæge.
- Vi oplever hver uge kunder, som får konstateret nedsat syn eller en begyndende øjensygdom uden at de selv er klar over det. Derfor er det vigtigt med regelmæssige synstest, så vi kan fange tidlige tegn på øjensygdomme i opløbet, inden synet tager varig skade, fortæller Henrik Laursen.
Om Danmark tester synet:
- ”Danmark tester synet” er en landsdækkende oplysningskampagne i uge 4 2025, der opfordrer danskerne til at teste synet regelmæssigt.
- Øjenforeningen har udviklet en gratis, nem og sikker CE-mærket, online synstest, der gør det let og tilgængeligt at følge kampagnens opfordring om at teste synet mindst én gang om året.
- "Danmark tester synet"-kampagnen er udviklet og drives af Øjenforeningen og er et samarbejde mellem øjenlæger, optikere og andre virksomheder og organisationer, der sammen bakker op om missionen om at passe på danskernes syn.
*Kilde: Spørgeundersøgelse gennemført af Voxmeter for Louis Nielsen i januar 2024 blandt 1005 respondenter i hele landet. Datasættet er vejet efter køn, alder og region i forhold til tal fra Danmarks Statistik.
Kontakter
Rune SteinessPR-konsulent
Tlf:30389652rune.steiness@louisnielsen.dkBilleder

Louis Nielsen A/S
Indkildevej 2A
9210 Aalborg SØ
Følg pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Louis Nielsen
Solformørkelsen 12. august: Almindelige solbriller beskytter ikke øjnene - kan give varige øjenskader7.8.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 12. august bliver himlen over Danmark mørkere og temperaturen køligere, når månen dækker op mod 88 procent af solen ved en usædvanligt kraftig delvis solformørkelse. Louis Nielsen rådgiver nu danskerne om, at almindelige solbriller ikke yder tilstrækkelig beskyttelse, hvis man kigger direkte på fænomenet. Særligt børn er i risiko, hvis de ikke er forberedt på, hvordan de skal se sikkert på solformørkelsen
6 ud af 10 oplever øjengener ved skærmbrug. Få optikerens råd til, hvad du selv kan gøre efter ferien29.7.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse viser, at næsten seks ud af ti voksne danskere oplever trætte eller generede øjne, når de bruger digitale skærme. Pernille Lindhardt Steiness, optisk fagekspert hos Louis Nielsen, rådgiver om, hvordan nye vaner efter sommerferien kan forebygge generne
Bommert på løbetur populær på sociale medier27.7.2026 09:02:19 CEST | Pressemeddelelse
En løbetur endte med en historie, der nu deles og kommenteres af mange danskere på sociale medier. Et ægte "sku' ha' gået til Louis Nielsen"-øjeblik. Opslages selvironi er grunden til opslagets store popularitet på sociale medier, ifølge LinkedIn-ekspert Tonny Mikkelsen
Millioner af briller samler støv i danske skuffer. Nu skal de hjælpe børn og voksne i Tanzania8.6.2026 08:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fire danske husstande har briller liggende, som de aldrig bruger. Louis Nielsen sætter nu gang i en landsdækkende indsamling og giver brillerne videre i Tanzania
Hylder medarbejderne med stor fest: Louis Nielsens butikker holder lukket i weekenden29.4.2026 07:48:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 2. og søndag den 3. maj holder Louis Nielsens butikker i hele landet lukket. Alle medarbejderne er inviteret til seminar og fest i Herning
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum