Tilkørsel <19b> Søften mod Djursland lukker frem til april
Djurslandsmotorvejen skal udvides under Høgemosevej, og derfor lukker Vejdirektoratet tilkørsel <19b> Søften fra søndag den 19. januar frem til april. Dermed vil både til- og frakørslen mellem Djurslandsmotorvejen og Høgemosevej være lukket frem til 1. april.

Vejdirektoratet udvider de to kilometer af Djurslandsmotorvejen tættest på E45 Østjyske Motorvej for at sikre mindre kø og en bedre sammenfletning mellem Djurslandsmotorvejen og E45. Strækningen under Høgemosevej skal dermed udvides, og derfor er Vejdirektoratet nødt til at spærre tilkørsel <19b> fra søndag den 19. januar klokken 20:30 frem til den 1. april. Frakørsel <19b> lukkede i starten af januar, så fra 19. januar til 1. april skal trafikanter finde alternative ruter for både til- og frakørsel <19b>.
Tilkørsel via Lisbjerg Parkvej og Klokhøjen
Spærringen af tilkørselsrampen får konsekvenser for de mange trafikanter, som dagligt kommer fra Søften og Hinnerup og benytter netop den tilkørsel for at komme til Djurslandsmotorvejen.
Er du en af de trafikanter, kan du i stedet køre via Lisbjerg Parkvej og Klokhøjen, hvor du kan køre på motorvejen ved <19a> Lisbjerg.
Omkørsel fra Skejby og Djursland
Du kan ligeledes benytte frakørsel <19a> Lisbjerg og køre via Klokhøjen og Lisbjerg Parkvej, hvis du kommer fra Djursland og skal videre mod Søften og Hinnerup.
Kommer du derimod fra Skejby, kan du tage frakørslen mod Søften og Hinnerup inden Søftenvej fletter sammen med Djurslandsmotorvejen.
Der vil være skiltet med den midlertidige tilkørsel i området og spærringen af frakørslen før <19a> Lisbjerg på Djurslandsmotorvejen. Fra Skejby er der et permanent skilt mod Hinnerup på Søftenvej, og der vil derfor ikke være skiltet med spærringen af frakørsel <19b> før selve frakørslen.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet giver trafikanterne.
_____
Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk
Kontakter
Robin Højen MadsenProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72 44 22 76Tlf:23 24 41 72rhm@vd.dkHeidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Pinsen kan give tæt trafik og kødannelser3.6.2025 10:26:20 CEST | Pressemeddelelse
Fordi Grundlovsdag i år falder sammen med pinsen, forventer Vejdirektoratet, at trafikken vil sprede sig ud over flere dage end normalt.
Spærringer på E45 og Torshøjvej2.6.2025 09:55:26 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal lægge slidlag på den del af Torshøjvej omkring <50> Hørning og <1> Hasselager V, som man har arbejdet på. Og samtidig skal trafikken på E45 Østjyske Motorvej omlægges mellem <50> Hørning og Motorvejskryds Aarhus Syd. Det betyder aften- og nattespærringer i området. Få overblikket her.
Tilkørsel til Helsingørmotorvejen syd for Hørsholm spærres i nordgående retning29.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er i gang med at etablere en støjskærm langs Helsingørmotorvejen ved Brådebæk. I den forbindelse spærres rampetilkørsel 10 til Helsingørmotorvejen fra Hørsholm Syd i nordgående retning. Det sker fra d. 2. juni kl. 19.
E20 får ny asfalt mellem Langeskov og Nyborg28.5.2025 16:20:42 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet udskifter asfalten på E20 mellem Langeskov og Nyborg. Arbejdet udføres om aftenen og natten for at påvirke trafikken mindst muligt.
Nye cykelstier giver sikker cykeltur på Overdrevsvejen28.5.2025 14:48:23 CEST | Pressemeddelelse
Nu kan cyklister trygt cykle langs Overdrevsvejen øst for Hillerød. Vejdirektoratets entreprenør er netop blevet færdig med at etablere cykelstier, som giver en direkte adgang til og fra Favrholm Station.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum