LB Forsikring vinder prisen for bedste medarbejder image i forsikringsbranchen. Det er tredje gang i træk.
Finanswatch har sammen med analysebureauet Wilke for niende gang målt de finansansattes opfattelse af forsikringsselskaberne som arbejdspladser. Her ligger LB for tredje år i træk helt i top.

“Det er en dejlig nyhed at indlede det nye år med. Jeg betragter kåringen som et skulderklap til vores fællesskab og vores måde at arbejde med arbejdsglæde i LB. Det er noget, vi alle kan være stolte af og noget, som alle har bidraget til”, lyder det fra Anne Bisbjerg Lee, koncerndirektør for Strategi og Organisation, LB Forsikring.
Undersøgelsen måler de ansattes tilfredshed på otte parametre. LB Forsikring, der altså har det bedste overordnede omdømme som arbejdsplads, får den bedste vurdering på to ud af de otte udsagn. De to parametre omhandler medarbejderinddragelse i vigtige beslutninger samt et stort fokus på kunderne.
”Jeg er glad for, at kollegerne føler sig inddraget i vigtige beslutninger, da det er med til at øge arbejdsglæden. Men vi skal også bruge denne anerkendelse til at fortsætte det gode arbejde med at sikre, at vi også fremadrettet er en attraktiv arbejdsplads, hvor vi med vores fokus på åbenhed og fællesskab både kan fastholde dygtige medarbejdere og samtidigt tiltrække nye kræfter, når det er relevant,” siger Anne Bisbjerg Lee.
LB Forsikring har været i top-tre i alle de ni år, undersøgelsen er blevet gennemført.
Om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 450.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Undgå ubudne gæster til jul19.12.2025 08:24:14 CET | Pressemeddelelse
Juleaften nærmer sig med hastige skridt, og mange drager afsted for at fejre jul med familien. En ny medlemsundersøgelse fra Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, LB Forsikring, viser at mange og at særligt de unge ikke har nogen til at kigge efter boligen, mens de er bortrejst.
Ved du, om din røgalarm virker?5.12.2025 14:16:27 CET | Pressemeddelelse
Julehyggen er over os. Derfor er det vigtigt at være ekstra opmærksom, når stearinlys, adventskransen og de levende lys på juletræet skal tændes. Det er også vigtigt at have styr på røgalarmen, og det er ikke alle, der har det. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra LB Forsikring.
4,7 mio. kr. til fællesskab og trivsel i uddannelse fra LB-fonde24.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
De to fonde LB Fonden og LB Foreningens Fond har tilsammen uddelt 4,7 mio. kroner til i alt syv forskellige indsatser. De spænder over e-læringsforløb om fællesskaber på FGU-skolerne til Lydskolen, der giver unge kvinder og piger mulighed for at udforske og deres kreative stemme gennem musikproduktion.
Black Friday: Spar penge og undgå dobbeltforsikring21.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Årets største shopping dag, Black Friday, nærmer sig med hastige skridt, og mange danskere gør sig klar til at jagte gode tilbud. Særligt elektronik fylder ofte i indkøbskurven, og derfor opfordrer LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, danskerne til at tjekke deres indboforsikring.
Snevejr på vej: Sådan forbereder du bedst køreturen som bilist19.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Meteorologerne melder om risiko for mere end 10 centimeter sne allerede i denne uge. Danmarks største medlemsejede forsikringsselskab, LB Forsikring, giver her en række gode råd til bilister i det kolde vintervejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum