Lif: Flot udspil til Kræftplan V, men glem ikke de innovative behandlinger
15.1.2025 12:14:53 CET | Lif Lægemiddelindustriforeningen | Pressemeddelelse
Det faglige oplæg fra Sundhedsstyrelsen til Kræftplan V har fokus på kræft gennem hele forløbet: Fra tidlig opsporing til en forbedret palliativ indsats. Dog må vi ikke glemme at prioritere adgang til nye innovative kræftbehandlinger, og at bedre brug af sundhedsdata kan understøtte bedre kræftbehandling, lyder det fra Lif.

Der er gode takter i Sundhedsstyrelsens faglige oplæg til Kræftplan V, som onsdag middag blev præsenteret. Oplægget indeholder 11 konkrete anbefalinger, der fordeler sig inden for tre overordnede emner: Individualisering og differentiering af indsatser, tilrettelæggelse af indsatser i forløbende, og udvikling af kvalitet i indsatserne.
“Med fokus på tidlig og risikobaseret opsporing og diagnostik samt livet efter en kræftsygdom og palliation, er der grund til at glæde sig over, at der er tænkt på kræftbehandling i alle faser af forløbet,“ siger Ida Sofie Jensen, koncernchef i Lif.
Hun glæder sig også over, at screening fremadrettet også skal have mere fokus på opsporing af kræft for særlige risikogrupper, bedre brug af sundhedsdata og anvendelsen af AI indgår som vigtige elementer i planen.
“Bedre adgang til sundhedsdata er centralt for at udvikle og anvende fremtidens kræftbehandlinger, ikke bare til at opbygge bedre evidens, men også som grundlag for alternative aftaler som kan være en forudsætning, når nye lægemidler skal tages i brug, og der er usikkerhed om størrelsen af effekten. Samtidig er der brug for, at vi inddrager relevant teknologi som kunstig intelligens, for at vi finder patienter med kræft og bruge de sundhedsfaglige ressourcer klogest muligt.”
En bekymring ved det faglige oplæg er fraværet af fokus på nye behandlingsmuligheder.
“Vi har i Danmark oplevet en markant fremgang i overlevelse efter kræft. Men kræft er fortsat den hyppigste dødsårsag i Danmark, og vi halter desværre stadig efter vores nordiske naboer. Derfor må vi ikke glemme betydningen af adgang til de bedste behandlinger,” siger Ida Sofie Jensen og tilføjer:
“Vi mener, vi skal være de bedste i Norden, når det kommer til overlevelse efter kræft, og den ambition håber vi for danske patienters skyld, at regeringen med en ny kræftplan vil bakke op om. Det kræver, at vi prioriterer udviklingen af og adgangen til nye innovative lægemidler."
Det faglige oplæg fra Sundhedsstyrelsen skal munde ud i en politisk aftale, der forventes at blive præsenteret til senere på foråret.
Nøgleord
Kontakter
Marie Grabow WestergaardKommunikationschefLif
Tlf:+45 23 10 57 14mgw@lif.dkMette BoysenNyhedsredaktørLif
Tlf:39150989Tlf:51929488meb@lif.dkOm Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lif: Regeringens MFN-taskforce kan få betydning for fremtidens behandlinger i Danmark3.7.2026 08:17:07 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har netop annonceret sin nye MFN-taskforce, og den bliver et meget vigtigt forum til at håndtere internationale ændringer på lægemiddelområdet og beskytte patienternes adgang til nye og bedre behandlinger, mener Lif.
Lifs direktør indtræder i bestyrelsen for Innovation District Copenhagen29.6.2026 15:24:16 CEST | Pressemeddelelse
Thomas Senderovitz ser frem til at øge koblingen mellem life science-industrien og Københavns ambitiøse innovationsdistrikt som nyvalgt medlem af bestyrelsen.
Lif: Demens skal behandles som en alvorlig hjernesygdom26.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Demens er ikke en naturlig del af at blive ældre men en alvorlig og dødelig hjernesygdom. Alligevel er indsatsen i dag organiseret tættere på ældreplejen end sundhedsvæsenet, og det er et stort problem, mener Lægemiddelindustriforeningen, Lif, som nu lancerer seks konkrete anbefalinger til indsatsen.
Lif om økonomiaftale: Nødvendigt løft af regionernes økonomi19.6.2026 11:45:01 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har indgået en økonomiaftale for 2027 med en solid økonomisk ramme, og særligt et fortsat fokus på USA’s ‘Most Favored Nation’- politik for lægemidler vækker tilfredshed i Lægemiddelindustriforeningen.
Life science boomer i økonomien, men halter i danskernes bevidsthed8.6.2026 11:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Som industri er life science-sektoren afgørende for væksten i dansk økonomi. Alligevel svarer hver anden dansker ifølge en ny undersøgelse, at de ikke, hvad life science dækker over. Et problem, der skal tages alvorligt, mener Lif.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum