Lif: Flot udspil til Kræftplan V, men glem ikke de innovative behandlinger
15.1.2025 12:14:53 CET | Lif Lægemiddelindustriforeningen | Pressemeddelelse
Det faglige oplæg fra Sundhedsstyrelsen til Kræftplan V har fokus på kræft gennem hele forløbet: Fra tidlig opsporing til en forbedret palliativ indsats. Dog må vi ikke glemme at prioritere adgang til nye innovative kræftbehandlinger, og at bedre brug af sundhedsdata kan understøtte bedre kræftbehandling, lyder det fra Lif.

Der er gode takter i Sundhedsstyrelsens faglige oplæg til Kræftplan V, som onsdag middag blev præsenteret. Oplægget indeholder 11 konkrete anbefalinger, der fordeler sig inden for tre overordnede emner: Individualisering og differentiering af indsatser, tilrettelæggelse af indsatser i forløbende, og udvikling af kvalitet i indsatserne.
“Med fokus på tidlig og risikobaseret opsporing og diagnostik samt livet efter en kræftsygdom og palliation, er der grund til at glæde sig over, at der er tænkt på kræftbehandling i alle faser af forløbet,“ siger Ida Sofie Jensen, koncernchef i Lif.
Hun glæder sig også over, at screening fremadrettet også skal have mere fokus på opsporing af kræft for særlige risikogrupper, bedre brug af sundhedsdata og anvendelsen af AI indgår som vigtige elementer i planen.
“Bedre adgang til sundhedsdata er centralt for at udvikle og anvende fremtidens kræftbehandlinger, ikke bare til at opbygge bedre evidens, men også som grundlag for alternative aftaler som kan være en forudsætning, når nye lægemidler skal tages i brug, og der er usikkerhed om størrelsen af effekten. Samtidig er der brug for, at vi inddrager relevant teknologi som kunstig intelligens, for at vi finder patienter med kræft og bruge de sundhedsfaglige ressourcer klogest muligt.”
En bekymring ved det faglige oplæg er fraværet af fokus på nye behandlingsmuligheder.
“Vi har i Danmark oplevet en markant fremgang i overlevelse efter kræft. Men kræft er fortsat den hyppigste dødsårsag i Danmark, og vi halter desværre stadig efter vores nordiske naboer. Derfor må vi ikke glemme betydningen af adgang til de bedste behandlinger,” siger Ida Sofie Jensen og tilføjer:
“Vi mener, vi skal være de bedste i Norden, når det kommer til overlevelse efter kræft, og den ambition håber vi for danske patienters skyld, at regeringen med en ny kræftplan vil bakke op om. Det kræver, at vi prioriterer udviklingen af og adgangen til nye innovative lægemidler."
Det faglige oplæg fra Sundhedsstyrelsen skal munde ud i en politisk aftale, der forventes at blive præsenteret til senere på foråret.
Nøgleord
Kontakter
Marie Grabow WestergaardKommunikationschefLif
Tlf:+45 23 10 57 14mgw@lif.dkMette BoysenNyhedsredaktørLif
Tlf:39150989Tlf:51929488meb@lif.dkOm Lægemiddelindustriforeningen
Lif er brancheorganisation for de forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark. Fællesnævneren er, at Lifs medlemmer alle udvikler nye innovative lægemidler til forebyggelse og behandling.
Når forskning, udvikling og innovation omsættes i sundhed, vækst, arbejdspladser og velstand er det til gavn for hele det danske samfund.
Lif arbejder derfor for, at foreningens medlemmer kan forske, udvikle, producere, markedsføre, distribuere og informere om nye og bedre lægemidler.
Følg pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lif Lægemiddelindustriforeningen
Lægemiddelindustrien trak væksten i 2025 – men mørke skyer truer forude20.2.2026 08:31:09 CET | Pressemeddelelse
Lægemiddelindustrien satte et væsentligt aftryk på BNP-væksten i 2025, men mistede pusten mod slutningen af året. 2025 blev dermed samlet set et flot vækstår – men væksten er aftagende.
Udgifterne til apoteksmedicin faldt sidste år10.2.2026 07:56:38 CET | Pressemeddelelse
Regionernes udgifter til medicintilskud faldt i 2025, selvom danskerne bruger mere medicin, viser nye tal. Danmark investerer ikke nok i nye behandlinger, mener man i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler9.2.2026 08:20:48 CET | Pressemeddelelse
Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025, viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Regeringen nedsætter taskforce: Skal se på konsekvenserne af Trumps ’Most Favored Nation’-princip27.1.2026 10:37:36 CET | Pressemeddelelse
Indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde har besluttet at nedsætte en taskforce, der skal drøfte de udfordringer, som Trump-administrationens ’Most Favored Nation’-princip skaber for Lægemiddelindustrien. Et kærkomment tiltag, lyder det fra Lif.
Svag vækst i udgifterne til sygehusmedicin sidste år22.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser stabile medicinudgifter i regionerne, selvom der er blevet indkøbt mere medicin.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum