F&P: Ny aftale er et rigtigt afsæt for et stærkere beredskab
Danmark står over for nye og komplekse trusler og kriser, og derfor har vi brug for et stærkt beredskab. F&P – forsikrings- og pensionsbranchen – hilser den nye beredskabsaftale velkommen som et solidt afsæt for at berede vores samfund på det nye trusselsbillede.
Det samlede risikobillede for Danmark har ændret – og ændrer - sig med rivende hast, og det danske beredskab er under pres.
Med en ny beredskabsaftale ønsker et bredt flertal i Folketinget at sætte en række tiltag i gang for akut at styrke beredskabet. Og det er vigtigt og tiltrængt, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
- Det er ikke nogen hemmelighed, at det danske beredskab trænger til at blive styrket. I en verden med nye og komplekse risici er det vigtigt, at borgerne kan føle sig trygge og har tillid til, at beredskabet er tilstrækkeligt og kan rykke ud, hvis uheldet rammer. Derfor er der al mulig grund til at rose regeringen og forligspartierne for at løfte vores beredskab, siger Kent Damsgaard, administrerende direktør, F&P.
Aftaleparterne afsætter over 600 mio. kroner de kommende to år til bl.a. styrket cybersikkerhed og borgernær kommunikation samt mere klimamateriel. Det glæder F&P.
- Især når det gælder klimarelaterede skader er der et akut behov for at ruste os bedre til de forandringer, der allerede er en realitet. Men også på cyberområdet er trusselsbilledet blevet skærpet, og det er vi nødt til at tage bestik af som samfund. Det er nogle afgørende steder at styrke forebyggelsen og vores beredskab. , siger Kent Damsgaard.
Han hæfter sig især ved, at aftalen baner vejen for yderligere tiltag og styrkelse af beredskabet med nedsættelse af en beredskabskommission. Og at det er vigtigt, at der også ses på en styrkelse af de kommunale redningsberedskaber.
- Aftalen er et vigtigt første skridt på vejen mod et mere tidssvarende dansk beredskab. Beredskab og forsikring hænger uløseligt sammen og er afgørende for et trygt og velfungerende samfund – og derfor er det vigtigt med et stærkt og løbende fokus på området. Forsikringsbranchen spillede for en måned siden ud med 15 forslag til et forbedret beredskab, og vi står klar til at bidrage til det videre arbejde, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkF&P Pressetelefon
Du kan ikke sende sms til pressetelefonen
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P hilser nye klimamål velkommen18.12.2025 10:57:11 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop fastsat et nyt klimamål for 2035 på 82 procents reduktion i udledning af drivhusgasser. Et stærkt signal til verden, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
F&P: Det danske formandskab leverer vigtige anbefalinger om enklere finansiel regulering12.12.2025 12:40:33 CET | Pressemeddelelse
De europæiske finans- og økonomiministre har netop godkendt en række konklusioner om enklere regulering af den finansielle sektor. Forsikring & Pension håber nu, at EU-Kommissionen hurtigt fører dem ud i livet.
F&P bifalder fokus på bekæmpelse af digital svindel i nyt politiforlig4.12.2025 14:19:22 CET | Pressemeddelelse
Det netop indgåede politiforlig betyder, at indsatsen over for digital økonomisk kriminalitet styrkes betydeligt. Det glæder forsikrings- og pensionsbranchen, der har oplevet en tydelig ændring i kriminalitetsbilledet i Danmark gennem de seneste år.
Historisk nybrud, at pensionsbranchen skal bygge fremtidens kaserner2.12.2025 17:13:54 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har taget et vigtigt skridt mod at modernisere Forsvarets indkvarteringsfaciliteter. Forsvarsministeriet har netop tildelt et konsortium med bl.a. PensionDanmark opgaven med at udvikle løsninger, der skal huse de mange nye værnepligtige, der kommer til næste år. F&P (Forsikring og Pension) hilser beslutningen velkommen og ser den som et markant nybrud i branchens voksende engagement på sikkerheds- og forsvarsområdet. Det sker gennem en Offentlig-Privat Partnerskabs-model (OPP).
Indien overhaler Kina i pensionsinvesteringer28.11.2025 09:39:45 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at de danske pensionsselskabers investeringsbeholdning i Indien langt overstiger den i Kina. USA forbliver dog det største investeringsland, hvor 25 pct. af alle pensioner er investeret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum