Vigtigt skridt i Danmarks kamp for ophævelse af EU’s mindstelønsdirektiv
Generaladvokaten under EU-Domstolen kom i dag med sit forslag til afgørelsen i annullationssøgsmålet om EU’s mindstelønsdirektiv. Generaladvokaten anbefaler en fuld annullation af direktivet.
Tirsdag tog Danmark et vigtigt skridt i sagen om at få annulleret EU’s mindstelønsdirektiv. I dagens forslag til afgørelse fra generaladvokaten under EU-Domstolen foreslås det, at direktivet skal annulleres i sin helhed.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
- Løn skal besluttes i Danmark. Alligevel har EU vedtaget et direktiv, der efter vores opfattelse går ind over den grænse. Det er helt principielt: Der er områder, hvor vi vinder på fælles EU-løsninger. Det er jeg varm fortaler for. Men der er også områder, hvor løsningerne ligger bedst nationalt i de enkelte lande. Og i Danmark er løn forhandlet af arbejdsmarkedets parter. Det skal EU ikke blande sig i. Vi står vagt om de grænser. Derfor har vi anlagt sag for at få direktivet annulleret.
- I dag har vi fået en udtalelse fra EU-Domstolens generaladvokat, der giver os medhold. Det er vigtigt. Nu afventer vi den endelige dom fra EU-Domstolen, men for at bruge en fodboldmetafor går vi til halvleg foran 3-0.
Danmark anlagde i 2023 med støtte fra Sverige et søgsmål ved EU-Domstolen med påstand om at få annulleret mindstelønsdirektivet, da direktivet efter regeringens opfattelse er i strid med EU’s traktater. Der forventes at falde endelig dom i sagen i løbet af 2025.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
I dag udbetales forhøjet ældrecheck til 300.000 pensionister med de laveste indtægter31.1.2025 07:02:17 CET | Pressemeddelelse
I dag modtager cirka 300.000 pensionister med de laveste indtægter den årlige ældrecheck fra Udbetaling Danmark. Et bredt flertal i Folketinget vedtog i november at forhøje checken med op til 5.800 kr., så den i 2025 kommer til at være på op til 25.700 kr.
Regeringen, virksomheder og civilsamfund underskriver Ungeløftet – et partnerskab for at løfte unge ind i fællesskabet28.1.2025 13:52:00 CET | Pressemeddelelse
Flere unge skal have en plads i fællesskabet, og arbejdsmarkedet skal rumme unge, der har det svært. Sådan lyder det i erklæringen om Ungeløftet, som regeringen sammen med virksomheder, organisationer, foreninger, arbejdsmarkedets parter og KL i dag har underskrevet ved et topmøde på Marienborg.
Regeringen holder topmøde på Marienborg om unge uden uddannelse og arbejde den 28. januar28.1.2025 07:00:45 CET | Pressemeddelelse
43.000 unge er hverken i uddannelse eller arbejde. Nu går regeringen sammen med virksomheder, kommuner og civilsamfund om Ungeløftet – et nationalt partnerskab, der skal få flere unge i arbejde. Ungeløftet bliver skudt i gang med et topmøde på Marienborg, hvor unge fra hele landet mødes med flere ministre og det nye partnerskab.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for november 202421.1.2025 08:09:07 CET | Pressemeddelelse
I november 2024 var der 3.035.400 lønmodtagere i job. Det er 2.700 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden november 2023 er der dermed samlet set kommet 29.600 nye beskæftigede til.
Uændret ledighed i december 202420.1.2025 09:24:28 CET | Pressemeddelelse
Der er 88.400 fuldtidsledige i december 2024. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed næsten uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 100 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er dermed fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi sluttede 2024 af med stabil og meget lav ledighed. Det er virkelig positivt, men samtidig noget der forpligter politisk. Det er nu, vi skal gøre alt, hvad vi kan for at få de borgere, der af den ene eller anden grund er ledige, med ind på arbejdsmarkedet. Det gør vi i det nye år med blandt andet arbejdspligten og Ungeløftet, hvor vi tager greb om nogle af de grupper, der har allersværest ved at få foden inden for". "Det er dog samtidig vigtigt at pointere, at det ikke er alle dele af landet, der oplever den stabile ledighed, som har kendetegnet 2024. Vi ser desværre områder - særligt uden for de største byer, hvor ledigheden går den forkerte vej. Det
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum