FC Det Gode Liv skaber glæde og fællesskab for ældre med demens
Fodboldholdet FC Det Gode Liv kombinerer fysisk aktivitet og socialt samvær, hvilket er med til at skabe en mærkbar forskel for både deltagerne og deres pårørende. Holdet handler ikke kun om at være fysisk aktiv, men om at styrke livskvaliteten og fællesskabet gennem fodbolden.

FC Det Gode Liv har siden august samlet deltagere med demens til træning og samvær i trygge rammer på fodboldbanerne hos Billund IF. Initiativet er et samarbejde mellem Billund Kommune, DBU og Billund IF og er skræddersyet til at skabe både fysisk aktivitet og glæde i hverdagen for borgere med helbredsudfordringer.
Holdet tæller seks personer med demens, hvor tre af deltagerne har pårørende, som spiller med på holdet, og flere fremhæver, at træningen giver nye fælles oplevelser og samtaleemner, der rækker ud over banen.
"Det handler ikke kun om fodbold, men om at skabe glæde og et trygt rum, hvor alle føler, de hører til. Vi tilpasser træningen, så alle kan være med, og hver uge ser vi deltagerne gå herfra med smil på læben. Dem, der kommer i par, oplever, at de får en vigtig pause fra sygdommen og en fælles oplevelse, som de kan tage med hjem og tale om. Det er noget helt særligt," fortæller Preben Thomsen, træner for FC Det Gode Liv.
Personer med demens er særligt udsatte for tab af funktionsevne, og forskning viser, at fysisk aktivitet har stor betydning for helbredet og opretholdelsen af funktionsevnen. Derfor er det vigtigt at prioritere fysisk aktivitet for at vedligeholde kroppens bevægelighed, kondition, balanceevne samt muskel- og knoglestyrke.
Samtidig kan fysisk aktivitet have en afgørende positiv effekt på den mentale sundhed - især når den foregår i et fællesskab som FC Det Gode Liv.
Holdet mødes hver tirsdag, hvor de træner og efterfølgende får en kop kaffe og en god snak. Til dagens træning var der besøg af Ann Charlotte Gaardsvig Vilstrup, udvalgsformand for Voksenudvalget i Billund Kommune, som var forbi for at opleve det særlige fællesskab.
"Det var fantastisk at være til stede under træningen og se, hvordan deltagerne støtter og motiverer hinanden, samtidig med at de deler glæden ved at spille fodbold. Det er tydeligt, hvordan holdet skaber et stærkt fællesskab, som gør en mærkbar forskel for både deltagerne og deres pårørende. Det glæder mig, at vi i Billund Kommune kan støtte op om initiativer som dette,” siger Ann Charlotte Gaardsvig Vilstrup, udvalgsformand for Voksenudvalget i Billund Kommune.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkBilleder






Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
STU-elever får fokus på frivillighed og fællesskaber17.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturplejeteamet i Billund Kommune har det sidste halve år haft fornøjelsen af Ida og Linda, elever fra Kulmose STU. Naturplejeteamet er nemlig en af de foreninger, som har åbnet deres døre og hjerter for unge, som savner fællesskaber. En gevinst for begge parter, mener Christiane Danckert fra Naturplejeteamet.
Fællessang og korkoncert på rådhuset i anledning af 80-året for Danmarks befrielse16.4.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag den 4. maj er det 80 år siden, at Danmark blev befriet. For at markere dagen bliver der afholdt en gratis korkoncert på rådhuset i Grindsted, hvor alle har mulighed for at deltage.
Vær med til at skabe sjove og lærerige sommeraktiviteter for børn og unge15.4.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Traditionen tro kan foreninger, institutioner, ildsjæle og andre kultur- og fritidsaktører igen i år tilmelde aktiviteter til SommerSjov, som foregår i skolernes sommerferie. Aktiviteterne skal tilmeldes senest 1. maj kl. 12.00, hvorefter de udbydes i et samlet program, som er målrettet børn og unge fra 0.-10. klasse.
Nyt samarbejde om drift og ledelse af Billund Idrætscenter8.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Billund Kommune har indgået en samarbejdsaftale med Otto Skak og Edvard Køhrsen om drift og ledelse af Billund Idrætscenter. Aftalen gælder frem til 1. juni 2025, hvor det forventes, at en ny centerleder starter.
Danske mesterskaber i by-orienteringsløb kommer til Billund3.4.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 17. og 18. maj 2025 danner Billund rammen om de danske mesterskaber i by-orienteringsløb, hvor der konkurreres i både DM Sprint og DM Mixsprint-stafet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum