Danskernes interesse for boligkøb har fået comeback i 2024
15.1.2025 07:00:00 CET | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Danskernes interesse for at låne til boligkøb var større i 2024 end i 2023. I 2024 blev der indhentet 53.026 lånetilbud til boligkøb. Det var særligt i tredje kvartal, at danskerne havde stor appetit for boligkøb. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I 2024 indhentede danskerne 53.026 lånetilbud til boligkøb. Det er knap 9 pct. flere end i 2023. Udviklingen var særligt drevet af danskernes interesse for køb af bolig i tredje kvartal. Her blev der indhentet 15.541 lånetilbud til boligkøb. Det er næsten 25 pct. flere end samme kvartal i 2023 – og det højeste siden 2021.
”Nationalbanken sænkede første gang renten i juni 2024, efterfølgende to gange i tredje kvartal og en sidste gang i december måned. Samtidig har vi i løbet af 2024 oplevet en stigende beskæftigelse i Danmark. Dét kan have gjort det mere attraktivt for danskerne at låne til boligkøb – og givet flere mod på at undersøge mulighederne for at komme på boligmarkedet eller skifte den eksisterende bolig ud. Men interessen for boligkøb lå i 2024 lidt lavere end i 2022 og væsentligt under niveauet i 2020 og 2021, hvor der under Corona-pandemien blev handlet rigtig mange boliger,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark.
Interessen steg i regionerne uden for hovedstaden
I fire ud af fem regioner steg danskernes appetit på boligkøb i 2024, og der blev indhentet 14-15 pct. flere lånetilbud sammenlignet med 2023. Kun i Region Hovedstaden er antallet lånetilbud til boligkøb faldet en anelse i 2024, idet der blev indhentet 3 pct. færre lånetilbud til køb af ejerboliger end i 2023.
”I Region Hovedstaden så vi ekstraordinært mange lånetilbud i de sidste måneder af 2023. Der var i 2023 mulighed for at få skatterabat, hvis boligskatten ville stige som følge af overgangen til de nye boligskatteregler, der trådte i kraft 1. januar 2024. Det gjorde det mere attraktivt at købe og sælge bolig i 2023, hvis der fulgte en skatterabat med, da boligskatten ville være højere for den nye ejer, hvis handlen først blev gennemført i 2024. Især boliger i Region Hovedstaden, fik en højere boligskat med det nye ejendomsskattesystem, og det kan forklare, at vi i Region Hovedstaden ser lidt færre lånetilbud til boligkøb i 2024 end i 2023,” siger Peter Jayaswal.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Færre ejerlejligheder til salg: Udbuddet er faldet med mere end en fjerdedel9.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for januar 2026
Årets Pengeuge fokuserer på hverdagens økonomiske dilemmaer9.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et helt nyt undervisningsforløb tager fat i de mange økonomiske valg og fristelser, som fylder i unges hverdag, når Finans Danmark sammen med bl.a. Danmarks Matematiklærerforening i Pengeuge sætter fokus på privatøkonomi og finansiel forståelse.
Høringssvar til udkast til lovforslag om ændring af lov om fremme af energibesparelser i bygninger og forskellige andre love30.1.2026 11:20:16 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
Høringssvar til udkast til National Bygningsrenoveringsplan som led i implementeringen af artikel 3 i EU-direktiv om bygningers energimæssige ydeevne30.1.2026 11:13:27 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Energistyrelsen
Boligejernes betalingsevne er fortsat stærk og stabil30.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har netop offentliggjort de nyeste tal for, hvor stor en del af boligejernes ydelser der ikke er blevet betalt senest 3½ måned efter termin. Opgørelsen dækker både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder samt fritidshuse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum