EU skal holde fingrene fra at lovgive om lønnen
I dag tirsdag kommer EU-Domstolen med et forslag til afgørelse i sagen om mindstelønsdirektivet. Forslaget fra EU-domstolen er ikke en endelige afgørelse. Men forslaget har betydning for om Danmark og Sverige kommer tættere på eller længere væk fra en omstødning af EU-direktivet.
Det nye danske parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" vender sig imod, at EU blander sig i den danske og nordiske arbejdsmarkedsmodel - fordi EU ikke har hjemmel til det og fordi det er en forudsætning for Danmarks EU-medlemskab, at løndannelsen afgøres herhjemme af arbejdsmarkedets parter.

"EU skal holde nallerne fra løndannelsen. At EU-kommissionen overhovedet stiller et forslag om mindsteløn er uhørt, da unionen ikke har hjemmel til at blande sig i løndannelsen" udtaler Theis Kaas Nilsen (Fyn), som er en af medstifterne af "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
"Den danske og nordiske arbejdsmarkedsmodel har været afgørende for vores velfærd og vores lønniveau herhjemme i Danmark. Vi skal gøre alt vi kan for at forsvare den danske og nordiske arbejdsmarkedsmodel. Hvis EU ender med at gå videre med direktivet, så må den danske regering kræve en undtagelse - et nyt forbehold. Dette er et område, som er helt afgørende for Danmark" siger Lave K. Broch (Bornholm/Hovedstaden), som er en af medstifterne af "Demokraterne - hele Danmark skal leve
"EUs indblanding i løndannelsen er en bombe under vores velfærd og vil kunne føre til en svækkelse af arbejdsmarkedets parter - ikke mindst fagbevægelsen. Vi skal stå sammen i dette spørgsmål uanset forslaget fra EU-domstolen" siger Elisabeth Bergsøe (Sydsjælland), som også er en af medstifterne af "Demokraterne - hele Danmark skal leve
"Det var et løfte før folkeafstemningen om EF i 1972, at EF - i dag EU - aldrig skulle blande sig i løndannelsen. Det løfte har vi ikke glemt. Nødderne knækker vi stadig selv." siger Jørgen Carlsen (Nordjylland), som er også er en af medstifterne af "Demokraterne - hele Danmark skal leve
Kontakter
Theis Kaas Nielsen
Tlf:+45 60 47 08 99theisnielsen5900@gmail.comLave K. Broch
Tlf:+45 28 92 21 27lave@demokraterne.nuElisabeth Bergsøe
Tlf:26198885elisabethbergsoe@gmail.comJørgen Carlsen
Tlf:60642193carlsen@live.dkOm "Demokraterne - hele Danmark skal leve"
Danmark har fået et nyt parti: "Demokraterne - hele Danmark skal leve".
Vi er et parti mellem fløjene, der bl.a. arbejder for mere demokrati, et nordisk forbund, grøn omstilling, at intet område i Danmark skal være et såkaldt udkantsområde - og at vores forsvarspolitik skal inkludere en indsats for fredsmægling. Vi vil også, at Danmark skal anerkende Palæstina og arbejde for fred og sikkerhed til både israelere og palæstinensere. Derudover vil vi genindføre Store Bededag og indføre skattefinansieret tandpleje - og selv om vi elsker Europa og verden, så vender vi os imod EU´s udemokratiske opbygning og centralisering af magt.
Demokraterne er også begyndt at samle vælgererklæringer for opstilling til Folketinget. Her kan du læse mere om partiet: www.demokraterne.nu
Følg pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Demokraterne - hele Danmark skal leve
Reaktion på ny amerikansk ambassadør: Danmark bør købe svenske jagerfly, arbejde for en nordisk base i Grønland samt en nordisk forsvarsunion, som supplement til NATO.6.11.2025 08:08:49 CET | Pressemeddelelse
Den nye amerikanske ambassadør i Danmark vil ikke afvise, at USA vil bruge militær magt for at tage kontrol over Grønland. Lave Knud Broch fra det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" foreslår, at Danmark bør styrke det nordiske forsvarssamarbejde og bl.a. købe svenske jagerfly, arbejde for fællesnordiske militærbaser f.eks. i Grønland samt tage inititaiv til en nordisk forsvarsunion, som supplement til NATO. Lave Knud Broch er medstifter af Demokraterne og spidskandidat for partiet i Region Østdanmark (liste J) samt kandidat til Københavns Borgerrepræsenation (liste N).
Spidskandidat i København fylder 40 år i morgen - og kæmper for boliger, beredskab og bæredygtighed samt respekt og tolerance.5.11.2025 07:59:05 CET | Pressemeddelelse
Michaell Ravn er spidskandidat i København for det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve". Michaell Ravn fylder 40 år den 6. november, men har besluttet, at han vil bruge dagen på valgkamp. Michaell Ravns mærkesager er boliger, beredskab og bæredygtighed samt respekt og tolerance mellem mennesker. Michaell Ravn er nr. 1 på liste N i valget til Københavns borgerrepræsentation og stiller også op som kandidat for Demokraterne til valget i Region Østdanmark, hvor partiet har liste J.
Vestsjællandsk regionsrådskandidat (liste J) kæmper for skadestuer og busser tættere på borgerne samt for at reparere i stedet for at smide væk2.11.2025 08:39:24 CET | Pressemeddelelse
Lasse Larsen - der er kandidat i Region Østdanmark for Demokraternes liste J - har en drøm om et samfund, hvor toget stadig standser i de små byer, hvor sundheden er tæt på, og hvor vi lærer at reparere i stedet for at smide væk - uanset om det drejer sig om ting, natur eller hinanden. Lasse Larsen bor i Korsør og er nummer 2 på liste J.
Elisabeth Bergsøe - kandidat i region Østdanmark - arbejder for et opgør med EUs finanspagt, der begrænser velfærden i Danmark24.10.2025 11:56:12 CEST | Pressemeddelelse
Elisabeth Bergsøe fra Sydsjælland er kandidat for det nye parti "Demokraterne - hele Danmark skal leve" i valget til regionsrådet i Region Østdanmark. Elisabeth Bergsøe anklager flertallet af politikere for at mangle visioner om hvordan vi forbedrer og styrker velfærdssamfundet - og hun kæmper derfor for et opgør med EUs finanspagt og den beslægtede budgetlov, da de begrænser politikerne i at bruge penge på miljø, velfærd og sundhed.
Spidskandidat fra Demokraterne kræver højere løn til offentligt ansatte på Bornholm22.10.2025 11:08:20 CEST | Pressemeddelelse
Lave Knud Broch, der er spidskandidat for Demokraterne (liste J) i Region Østdanmark har lavet en plakat, der sætter fokus på hans krav om højere løn til offentligt ansatte på Bornholm. Lave Knud Broch synes, at det er uretfærdigt, at f.eks. bornholmske hjemmehjælpere får lavere løn end dem i København - og Broch kræver højere løn til offentligt ansatte på Bornholm. Broch arbejder også for, at det generelt skal blive nemmere, at være bornholmer, så vi kan få befolkningstallet op over de 40.000 på Bornholm igen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum